Motor Arızaları

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir

Bu yazımızda ve video içeriğimizde Subap Arızası Nasıl Anlaşılır ve Subap Arıza Belirtileri nelerdir Bulabilirsiniz. Klasik 4 zamanlı içten yanmalı motorlarda subaplar, motora yanma işleminin gerçekleşmesi için havanın alınması ve yanma işlemi sonrasında ortaya çıkan egzoz gazının tahliyesi işlemini yerine getirmektedir. Söz konusu parçada arıza meydana gelmesi durumunda araçta bariz olarak görülebilen bazı Subap Arızası belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler;

Reklamlar

Subap Arızası Belirtileri Nelerdir

 1. Düzensiz Çalışma ve Tekleme : Subap Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna verilebilecek en net belirtilerden biridir. Araç normalden daha sarsıntılı ve düzensiz çalışmaya başlar. Buna paralel olarak tekleme performans kaybı da görülür. Araç gaz vermenize rağmen yeteki kadar çabuk hızlanmaz ve titreme görülür.
 2. Duman Atma : Bazı durumlarda karşılaşılır. araçta yanmayan yakıt yada ileri düzeyde zengin karışım nedeni ile çiğ yakıt atımı beraberinde egzozdan duman atımına da neden olacaktır.
 3. Sesli Çalışma : Subaplarda meydana gelen arıza, subapların zamanlamasına etki edecek şekilde ise subaplardan şıkırtı benzeri ses gelecektir.
 4. Geç Çalışma Yada Hiç Çalışmama : Arızanın büyüklüğüne göre araçta geç çalışma görülebilir. Özellikle sabahları yada soğuk havalarda geç çalışma sıklıkla görülür. İlerleyen durumlarda araçın hiç çalışmaması gibi sorunlar da görülebilir.

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır

Subap arızası meydana geldiğinde araç motor kontrol ünitesine belli arıza kodları gönderir fakat bunlar direkt olarak subap arızasını işaret etmez. İyi bir neden sonuç yada belli yol ve yöntemler denenerek sonuca ulaşılabilir.

Örnek Vermek Gerekir İse : Aracınızda tekleme var ise öncelikle Bujiler, onlarda sorun yok ise Ateşleme Bobini , onda da sorun yok ise Enjektör Arızası olup olmadığı kontrol edilir. Hiçbirinde sorun yok fakat araç tekliyor ise subap arızası olduğundan şüphe edilebilir. Zaten bu durumda araç sürekli Motor arıza Lambası Yakar.

Subap Arızası Neden Olur

Subap arızasının birçok farklı nedeni vardır. Hiçbir nedeni olmasa dahi motor içerisinde her hareketli parçanın belli bir kullanım ömrü vardır. Arızanın nedeni bu kullanım ömrünü kısaltan etmenlerin fazla olmasıdır diyebiliriz. Subap arızasının ortaya çıkmasına neden olan başlıca durumlar ise ;

Reklamlar
 1. LPG’ Dönüşümü : Benzinli araçlarda subap ve lastikleri benzin yakımı sonucu ortaya çıkan nem ve yağ ile sürekli olarak yağlanır diyebiliriz. Fakat lpg sistemine geçen araçlarda lpg’nin ateşleme sonucunda yanması etrafını kurutacaktır. Bu kuruluk zaman içerisinde subapların iticileri ve itici lastiklerinin eskimesine ve subap arızasının ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 2. Periyodik Yağ Bakımının Aksatılması : Subaplar sürekli olarak yağlanan ve dakikada binlerce kez açılıp kapanan iticilere bağlı bir sistemdir. Bu sistem sürekli yağlanmaya ihtiyaç duyar. Yağınızın eskimesi ve zamanında yenilenmemesi Arızaların gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle araç bakımı süreleri konusunda daha hassas olunması gerekir
 3. Yağsız Kalma : Motor yağının azalması yada yağ pompasının görevini yerine getirmemesi nedeni ile subap arızası gelişebilir. Zaten bu gibi bir durum var ise motor içerisinde birçok parça arızalanacaktır.
 4. Triger Sente Ayarı : Triger değişimi yada aracın fazla zorlanmasından sonra triger kayışı ayarı bozulabilir. Bu da subap zamanlamasını bozar ve aracın düzensiz çalışmasına neden olur.
YouTube player

Eğer aracınızda böyle bir arıza olduğunu düşünüyor iseniz aracınızı çalıştırmayınız. Arızalı şekilde çalışmak pistonlara zarar verebilir var olan arızanın büyümesine ve buna bağlı olarak maliyetin artmasına neden olacaktır. En doğru seçin servisinizle görüşerek durumu anlatmanız ve bir çekici kullanarak aracı servise çektirmenizdir. Ya da bir yol yardım cağırarak aracın bir usta tarafından kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Subap Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir

 • Geri bildirim: Subap Vurması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır - Online Tamirci

 • onur bakır

  makinaya bağlandığında arıza uyarısı olarak oksijen sensörleri ve ateşleme sisteminden verdi

  araçta rölantide aşırı titreme çekiş düşüklüğü vardı . bobin , buji ve buji kablolarını değiştirdim bu titreme kısmen düzeldi gibi

  tekrar makinaya bağlandı ateşleme sistemi arızası ve oksijen yine duruyor

  egzozcu baktı katalizör değişmesi lazım diyor , motorcu baktı subap kapağı conta , motor üst kısmı acılacak dedi

  Yanıtla
  • Şikayetlere bakılınca motor ustasının söylerdiği daha olası gibi ama aracı kontrol etmeden sizi yönlendirmek de yanlış olur

   Yanıtla
 • Nazmi

  Aracım megane 2 1.6 16 valf 2004 model. Aracın triger kayışını ve yağ bakımını yaptırdım birde buji ve filtreler değişti . Fakat ilk denemede araçda sıkıntı yoktu 5 km yol yaptım sonra tekrar tamirhaneden çıkarken 100 metre sonra enejsiyon arzısası servise gidin yazdı döndüm bilgisayara bağladık gaz kelebeği ve bir kerede beyin kelebeği arızassı verdi. Bu arada bütün filtreler değişti bir çok yerine baktırdık kimisi sente ayarı gibisi gaz kelebeği kimisi beyin dedi beyinde soğuk lehimlere baktırdık elektirik tesisatına baktırdık oradada sıkıntı yok dendi şuan triger sökülüp tekrar baktırıldı fakat yine gazda yaptı. Gaz tesisatını şuan devre dışı perfırmansı eskisi gibi fakat hala enjeksiyon arzısı gazda devam ediyor ne yapmam lazım arakdaşım bujileri yanlış takması olabilir dedi tırnaklarından yada neyden olabilir bilgisi olan varsa yazabilir mi.?

  Yanıtla
 • Hayrettin

  Değerli arkadaşım 5 6 yıl kadar önce önce Dacia logan 2006 1.6 benzin ve LPG aracımda 80 90 km kadar biraz rampa vb gittiğimde çalışma düzeni bozuldu ve motor arıza ışığı yandı LPG de sonra tamirciye gittim bujiler kablolar vb bakıldı ama 20 30 km veya daha fazla sonra motor ısınınca gene aynı arıza yandı. Bu kez Balıkesir Renault servisine gittim. Önceki yağ elf 10/40 tı yağı 5 40 olarak değiştirdiler bujiler tekrar temizlendi. Ama sorun gene ara sıra devam etti. En son Balıkesir de HASKAN ÖZEL RENO SERVİSİ VAR oraya gittim durumu anlattım tam da o gün orada BURSA ÖZEL RENO SERVİSİ ustası oradaymış motor un başına geçti çalıştır çalıştırdım. Ve buji kablolarını bir bir söktü taktı ve dedi ki BOBİN DEĞİŞECEK değiştirdim. Sorun çözüldü. Şimdi bir hafta önce sübap ayarlarını yaptırdım klimayı açtığımda yada benzin de de aynı çekiş düşüklüğü var gibi 2 3 le çıktığım rampayı 1 e düşerek çıkabildim.. Bakalım olmazsa bir daha baktıracağım..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir