Kategori yok

EPC Nedir? EPC Arızası Nedir? Sarı EPC Lambası

EPC Arızası, Vag gurubu araçlarda (Volkswagen, Seat, Skoda, Audi) bulunan bir uyarı lambasının adıdır. Teknik tabirler EPC Nedir sorusuna cevap verecek olur isek EPC; Elektronik Power Control kelimesinin, baş harflerinin kısaltmasından oluşur ve aracın tüm elektrik sistemi ve bu sistem üzerindeki donanım ve sensörleri izleyen inceleyen kontrol ünitesidir. Daha Fazla Detay Yazımızda ve Videomuzda.

Reklamlar

EPC Nedir?

EPC, Vag gurubu araçlarda bulunan motor arıza lambası ile hemen hemen aynı görevde olan bir arıza uyarı ışığıdır. Görevi, araç donanımlarından fabrikasyon değerler haricinde okuma alması yada hiç okuma almaması durumunda sistemin düzgün çalışmadığı hakkında araç sahibini uyarmak ve bilgilendirmektedir. Sarı EPC lambası aktif ise, araçta yolunda gitmeyen bir donanım olduğunu söyleyebiliriz.

EPC Arızası Nedir?

EPC arızası, teknik olarak yanlış bir terimdir. EPC sistemi arızasından kasıt epc sisteminin tespit ettiği bir donanımda arıza olduğudur. EPC gerçekten arızalı olsa araç hiç çalışmayacak, yürümeyecektir. Bu nedenle EPC Arıza uyarı ışığınız aktif ise sorun EPC sisteminde değil, sistemin kontrol ettiği farklı bir donanımdadır.

Reklamlar

En Sık EPC Arıza Noktaları ; EPC uyarısını almanıza neden olan en sık görülen sorunlar genelde sensör arızalarıdır. Hava akış sensörü, oksijen sensörü, map sensörü, krank devir sensörü, ABS sensörü, eksantrik mili sensörü gibi birçok sensör ile araç motoru tam anlamı ile motor kontrol ünitesi tarafından izlenmektedir. Bu sensörlerden algılanan düşük yada yüksek voltaj akımları bir arızanın işaretidir. Yada hiç akım alınamaması sensörün kullanım dışı kaldığını Motor kontrol ünitesine bildirir. Bu durumda da EPC arızası diye tabir edilen durum ortaya çıkacaktır. Eğer uyarı ışığı sabit yanıyor ise arızanın işlendiğini, yanıp sönme durumunda ise arızanın o an gerçekleşiyor olduğunu düşünebiliriz.

EPC Arızası Ne Kadar Önemli

Bu soruya cevap vermek için aracın ECU kayıtlarına bir OBDII cihazı ile bakmak, arıza teşhisi çalıştırmak ve kayıtlı olanlar ile geçmiş kodları okuyup sorunlu sistemi tespit etmek gereklidir. Bazen nispeten basit arızalardan yanabileceği gibi bazen de çok daha ciddi sorunlar nedeni ile de söz konusu uyarının alınması durumu yaşanabilir. Bu nedenle kendinizi ve aracınızı riske atmadan, mevcut arızanızı büyütme riskini almadan, EPC arızası mevcut ise aracı en kısa sürede kontrol için bir yetkili yada özel servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Reklamlar

Ek Belirtileri İzleyin

Yukarıdaki makalede ve videomuzda anlattığımız gibi, EPC arızası, çok çeşitli donanım arızaları nedeni ile gerçekleşiyor olabilir. Bu nedenle ek belirtilere bakmak size sorunun nedeni konusunda daha sağlıklı bilgiler verecektir. EPC arızası gerçekleşiyor iken aynı anda çekiş düşüklüğü, Yakıt tüketimi artışı, Tekleme, Silkeleme, Egzozdan duman atma, Stop Etme yada hiç çalışmama gibi ek belirtiler de araçta var ise bu belirtiler ile arızanın nedenini aramak, sebebi ile alakalı daha net bilgiler bulmanıza daha fazla fayda sağlayabilir. Bazı durumlarda ise hiçbir ek belirti vermeden sadece EPC arızası Uyarı lambası yanıyor da olabilir. Bu durum tamamen arızanın hangi parça ile alakalı olduğuna göre değişmektedir.

Videomuza Göz Atın

Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgiyi Youtube kanalımızda sizlerle paylaştık. Videmuzu izlemek ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıda video bağlantısını bulabilirsiniz. Ayrıca burayı tıklayarak Online Tamirci Youtube kanalımıza abone olarak daha fazla tekbik bilgi ve arıza çözümlerine kolaylıkla ulaşabilir ve bizlere destek olabilirsiniz.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “EPC Nedir? EPC Arızası Nedir? Sarı EPC Lambası

 • 2005 model 1.6 Bora aracımda EPC yanıyor. Bilgisayara bağlattık ama onlarca arıza kodu çıktı. Bunları çözmeye kalksam arabanın parasından daha fazla para veririm. Daha kolay ve pratik bir yolu yok mu kafayı yiyeceğim

  Yanıtla
  • arızalar eskiden kalma arızalar da olabilir. bir silin arızayı sonra hangileri tekrar ediyor ise onlara bakılması gerek

   Yanıtla
 • Seat Leon

  İyi günler, 2016 Leon 1.2TSI araç 2000 devir civarında gaza çok hafif basılı giderken silkeleme yapıyor. Gaza yüklenince sorun yok. Bir de motor ılık durumdayken 1500-2000 devir aralığında silkeleme yapıyor. Bunun sebebi MAP sensörü olabilir mi?
  Teşekkürler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir