Yürür Aksam Arızaları

Ön Takımdan Gelen Tıkırtı Lokurtu ve Gıcırtı Sesi

Ön Takımdan Gelen Tıkırtı sesi yada genelleyecek olur isek , ön takımdan gelen ses sorunlarının teşhisinde, sesin hangi durumlarda geldiği ve sesin özelliği ön plandadır. Buradan yola çıkarak araşağıda, farklı durumlarda ön takımdan gelen farklı sesleri ve bunların nedenlerini, ayrıca çözümlerini sizler için derledik.

Reklamlar

Ön Takımdan Gelen Ses Sorunları

  • 1 – Ön Takımdan Gelen Tıkırtı Sesi
  • 2 – Ön Takımdan Gelen Lokurtu Sesi
  • 3 – Ön Takımdan Gelen Gıcırtı Sesi

1 – Ön Takımdan Gelen Tıkırtı Sesi

Ön takımdan kasislerde gelen tıkırtı sesi sorunları genelde mafsallı parçalarda boşluk olduğunda oluşan bir sestir. Bu parçalar (rot başı, salıncak burçları, z rotlar, terazi kol lastikleri) gibi parçalardır. Bu parçalarda, zamanla kasisler, çukurlu yollar ve en nihayetinde parça yorgunluğu nedeni ile, birleşim kısımlarında boşluklar oluşur. Bu boşluklar nedeni ile iki parça esnediğinde yada hareket etmesi gereken kasis gibi yüzeylerde tıkırtı sesi sorununa neden olacaktır. tespiti oldukça basittir. Araç bir lifte kaldırılarak boşluklar kontrol edilir. Boşluk yapan parçanın ise tamiri söz konusu değildir. Yenisi ile değişiminin yapılmasını takiben genelde kasislerde ön takımdan gelen tıkırtı sesi sorunu çözülecektir.

2 – Ön Takımdan Gelen Lokurtu Sesi

Genelde lokurtu sesinde ilk akla gelen parça amortisörlerdir. Amortisörler, patlak olduğunda kasislerde, amortisörün aşağı yukarı hareketi lokurtuya neden olur. Bu ses tok ama araç içinden bariz duyulabilen bir sestir. Kasislerde ön takımdan gelen lokutu sesi kaynağı amortisörler olup olmadığının kontrolü ise son derece basittir. Bunu her araç sürücüsü, bir ustaya gereksinim dahi duymadan kendisi de rahatlıkla kontrol edebilir. Aracın bir kiriko yada liftre kaldırılmasına gerek yoktur. Aracın tekerleklerinin arasından amortisör körükleri fiziksel olarak göz ile kontrol edilir. Herhangi bir nemlenme, yağ akıntısı ve sızıntı durumu, lokurtu sesinin amortisör kaynaklı olup olmadığını tastik eder niteliktedir. Bu tip nemlenme veya yağ kaçağı görür iseniz amortisör patlak demektir. Sesin tamamen çözümü için ise 2 yol mevcuttur. İlki, parçanın değişimi şeklindedir fakat ön takım parçalarından ilk maddede bahsettiğimiz tamiri yoktur değişim gereklidir durumu amortisörler için geçerli değildir. Amortisörler tamiratı yapılabilen ön takım parçaları arasındadır. 2. yol olarak parçanın tamir edilerek kaçak yapan bölgesinin onarımı ve yağının yada gazının tekrar basılarak sesten kolayca kurtulmak mümkündür. tamirat seçeneği ile onarım maliyeti daha da düşecek ve bütcenize fayda sağlayacaktır.

Reklamlar

3 – Ön Takımdan Gelen Gıcırtı Sesi

3. ve son maddemiz ise çukurlarda ön takımdan gelen gıcırtı sesi sorunu. Gıcırtı, genelde parçaların yağsız kaldığının işaretidir. 1. maddede belirtilen mafsalları yada hareketli parçaların uç kısımları körüklü yapıdadır. Bu körüklerin içi ise sesi önlemesi ve parçanın uzun ömürlü olması gereksinimi nedeni ile gres yağı ile doludur. Bu körüklerin fiziksel hasar alması yada yağın zamanla özelliğini yitirmesi gibi durumlar needeni ile parçalar zamanla yağsız kalarak ses sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Aracınızda var olan gıcırtı seninin nedeninin bu olup olmadığını kontrol etmek için körüklü parçaların (rot başları, z rotlar, salıncak burçları, alt ve üst askı kolları) körüklerini fiziksel olarak kontrol edin. yırtık delik yada yağ kaçakları görür iseniz sorununuz yağsızlık nedeni ile gıcırtı sesi olabilir. Çözümü genelde parçanın değişimi ile sağlanır. Eski tip araçlarda ön takım yağlanması için pompa girişleri bulunabilir fakat günümüz araçların çoğu bakım ve yağlama gerektirmeyen ön takım parçaları ile yapıldığı için değişim tek çaredir diyebiliriz.

Özetle Ön Takımdan Gelen Sesler Varsa;

Bu gibi durumlarda, öncelikle fiziksel görsel kontrolleri, daha sonra boşluk kontrolleri yapılması önerilir. Eğer ses sorunlarınız var ise aracı bu şekilde kullanmaya devam etmek, lastiklerin düzensiz aşınmasına, aracın yol tutuşunun zayıflamasına ve en önemlisi sürüş güvenliğine zarar verecektir. Ayrıca arızanın giderilmeden aracın kullanımın devam etmesi durumunda mevcut arızanın büyümesi, aracın yolda kalması ve onarım maliyetinin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle eğer aracınızın ön takımında sorun olduğundan şüphe ediyor iseniz ve anormal sesler duyuyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden onarımının yapılmasını sağlamak adına bir yetkili yada özel servisten randevu alınız. Güvenli sürüşler dileriz.

Reklamlar

Video İçerik İle Detaylı Anlattık;

Ayrıca yaşanan tüm ses sorunlarını, bu seslerin nedeni, tespiti ve çözüm yollarını anlattığımız bir video içeriğimiz de mevcut. Aşağıda videoyu bulabilirsiniz. göz atmak faydanıza olacaktır. Youtube Kanalımıza Göz Atmak İçin tıklayınız

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir