Motor Arızaları

Subap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır ve Subap Ayarı Neden Bozulur?

Subap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır bilmek, aracın stabil çalışması açısından olmazsa olmazdır. Subap ayarı, aracın zamanlama ayarıdır. Zamanlama doğru değilse araçtaki tüm stabilize bozulur. Bu yazımızı okuyarak ve içerikteki videolara göz atarak Subap Ayarı Neden Bozulur ve bozuk olduğu nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Subap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır

Subap ayarı, aracın hava yakıt karışımının zamanlamasına ek olarak, ateşlemeden sonra oluşan atık egzoz gazının tahliye zamanlamasını da ayarlar. Bu görevlerin bozuk ayar nedeni ile aksamı sonucu aşağıda belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere göre aracınızda yaşadığınız sorunun bozuk subap ayarından olup olmadığını kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Tüm bu belirtiler, Subap Ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabıdır. Aracınızda yukarıdaki belirtilerden biri yada birkaçı aynı anda görülüyor ise subap ayarı kontrolü yaptırmanızı ve bozuk olup olmadığını bir usta tarafından tespit edilmesi için yetkili yada özel servislerden randevu almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca subap arızası durumunda da benzer belirtiler çıkabilir ama yar bozukluğuna göre daha belirgin ve şiddetli olması, ikisinin ayrımındaki önemli farktır.

Reklamlar

Subap Ayarı Neden Bozulur?

Subaplar, araç devrine göre dakikada binlerce kez açılıp kapanan ve bir mil üzerinde hareket eden yay dirençli parçalardır. Bu parçaların gerek yüksek devir / dakikalarda çalışması, gerekse üzerindeki hareketi sağlayan eksantrik milindeki zamanla yaşanabilen aşınmalar, ince bir ayar üzerine kurulu bu sistemde boşluklar oluşarak zamanlamanın bozulmasına neden olmaktadır.

Tüm bu etkiler ön görülerek araç üreticileri belli periyotlarda subap ayarının yenilenmesini periyodik bakım cetvellerine eklemekteler. Örneğin Honda marka araçlarda 50,000 km’de bir periyodik olarak subap ayarının yapılması önerilmektedir. Artık çoğu marka araçta yeni tip motorlarında hidrolik iticili ayar gerektirmeyen subaplar kullanılmakta fakat özellikle 10 yaş bandındaki araçlar ve bazı araç üreticilerinin araçları (Honda’da model fark etmeksizin subap ayarı her benzinli aracında mevcuttur) hala ayarlı sistem olup bakım periyotları takip edilmelidir.

Reklamlar

Önemli Not : Eğer aracınızı ikinci el olarak aldı iseniz, daha önce ne zaman subap ayarı yapıldığını bilmiyor iseniz, ilk bakımda subap ayarınızı yeniletmenizi öneririz. İşlem doğası itibari ile parça gerektirmemesi (Bazı özel durumlar hariç) ve sadece ayar için işçilik maliyetinin olması nedeni ile ekonomiktir.

Aracımda Subap Ayarı Var mı?

Genellikle 16v motorlarda litre fark etmeksizin üstten çift eksantrikli modellerin %80’i ayarsız tip subaplar yani hidrolik iticili ayar gerektirmeyen yapıya sahiptir. Ama özellikle 8v eski tip teknoloji ile üretilen 10 yaş ve üzeri araç modellerinden birine sahip iseniz, aracınız büyük olasılıkla ayar gereken tip bir motora sahip demektir. Bunun en iyi ayrımı araç marka model ve motor tipine göre yapılabileceği için, aşağıdaki yorum kısmından yada forum kısmından konu açarak araç özelliklerinizi belirterek bizlere ayar gerektirip gerektirmediğini sorabilirsiniz.

Subap Ayarı Nasıl Yapılıyor

Bu konuda Youtube kanalımızda ürettiğimiz görsel içeriklerden faydalanabilirsiniz. aşağıda örnek video eklenmiştir fakat daha detay bilgi, görsel destekleyici video içerikleri için kanalımıza ziyaret edebilirsiniz.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir