Araba Hızlanırken Titriyor? Gaza Basınca Titreme Neden Olur

Araba Hızlanırken Titriyor ise, genelde bir basit bir de basit ama tespiti zor iki ana neden vardır. önce basit nedenden daha sonra da yine çok basit ama genelde ustalar tarafından zor tespit edilen nedenden aşağıda bahsettik. Arabada Gaza Basınca Titreme Neden Olur merak ediyor iseniz iki nedene göz attıktan sonra bunun araç üzerinde tespitini de anlattığımız videomuza da göz atmanızı öneririz.

Reklamlar

Araba Hızlanırken Titriyor İse;

 • 1 – Lastik Balans Sorunu : Bu durumum basit nedeni aracın tekerinin balans ayarının olmamasıdır. Balans ayarının bozuk olması hızlandıkça artar bir titreme sorununa neden olacaktır. Çözümü ise oldukça basittir. Lastikleriniz balans makinesinde 20 dakikalık bir işlem ile ayarları yapılarak titreme sorununuz düzeltilebilir
 • 2 – Bozuk Lastik Tabanları : Lastik tabanlarının ani frenleme, lastik iç tellerinin kopması gibi farklı nedenlerden bozulması, araçta aynı balans sorununda olduğu gibi hızlandıkça artan bir titreme sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tamiri maalesef mümkün değildir. Lastiklerinizde bozulma var ise yenisi ile değiştirildiğinde sorununuz düzelecektir.
 • 3 – Jantlarda Hasar : Sert çukurlara düşmek, kaldırılmara yada farklı yerlere çarpmak gibi farklı nedenlerden, jantların bozulması da sık görülen bir durumdur. Araba Hızlanırken Titriyor ise jantlarınızdan birinde yada birkaçında hasar meydana gelmiş olabilir. Hem içten hem dıştan yapılacak olan basit bir fiziksel kontrol ile yada balans makinesi ile daha detaylı ve hassas kontroller ile kolayca tespit edilebilir. Çözümü basittir. Jant hasarlarınn tamiri mümkündür.
 • 4 – Ustaların Atladığı Neden : Bu maddeyi daha da açıp video ile de desteklemeyi uygun bulduk. Bu nedenle detaylı açıklaması ve videolu araç üzerinde gösterimi alt başlıkta sunulmuştur. 

Gaza Basınca Titreme Neden Olur

Bazı araç modellerinde, aracın sağ aksı, motor kulağının içinden geçer. Bu durum da motor kulağının kopması yada kauçuk yapısının bozulması durumunda motorun yarattığı titreşim ve sallantının artmasına, bu artan sallantının da direkt olarak aks’a aktarılmasına neden olacaktır. Bu durumda da araç hızlanırken titreme sorunlarının oluşmasına ve bunun çok şiddetli şekilde hissedilmesine neden olacaktır. Özellikle de gaza basınca titreme yada tam tersi gazdan ayağını çekince titreme sorunu görülür.

Çözümü ise oldukça basittir. Motor lat kulağı değiştirildiğinde araçtaki tireme sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Bu yazdıklarımızın kafanızda daha net canlanması ve motor kulağının içinden nasıl aks geçtiğini merak ediyor iseniz aşağıdaki videoya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Araba Hızlanırken Titriyor? Gaza Basınca Titreme Neden Olur

 • 12 Haziran 2022 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  Merhaba ustam faydalı bilgileriniz için teşekkürler.Allah işinizi gücünüzü rast getirsin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir