Motor Arızaları

Araba Hızlanırken Titriyor? Gaza Basınca Titreme Neden Olur

Araba Hızlanırken Titriyor ise, genelde bir basit bir de basit ama tespiti zor iki ana neden vardır. önce basit nedenden daha sonra da yine çok basit ama genelde ustalar tarafından zor tespit edilen nedenden aşağıda bahsettik. Arabada Gaza Basınca Titreme Neden Olur merak ediyor iseniz iki nedene göz attıktan sonra bunun araç üzerinde tespitini de anlattığımız videomuza da göz atmanızı öneririz.

Reklamlar

Araba Hızlanırken Titriyor İse;

 • 1 – Lastik Balans Sorunu : Bu durumum basit nedeni aracın tekerinin balans ayarının olmamasıdır. Balans ayarının bozuk olması hızlandıkça artar bir titreme sorununa neden olacaktır. Çözümü ise oldukça basittir. Lastikleriniz balans makinesinde 20 dakikalık bir işlem ile ayarları yapılarak titreme sorununuz düzeltilebilir
 • 2 – Bozuk Lastik Tabanları : Lastik tabanlarının ani frenleme, lastik iç tellerinin kopması gibi farklı nedenlerden bozulması, araçta aynı balans sorununda olduğu gibi hızlandıkça artan bir titreme sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tamiri maalesef mümkün değildir. Lastiklerinizde bozulma var ise yenisi ile değiştirildiğinde sorununuz düzelecektir.
 • 3 – Jantlarda Hasar : Sert çukurlara düşmek, kaldırılmara yada farklı yerlere çarpmak gibi farklı nedenlerden, jantların bozulması da sık görülen bir durumdur. Araba Hızlanırken Titriyor ise jantlarınızdan birinde yada birkaçında hasar meydana gelmiş olabilir. Hem içten hem dıştan yapılacak olan basit bir fiziksel kontrol ile yada balans makinesi ile daha detaylı ve hassas kontroller ile kolayca tespit edilebilir. Çözümü basittir. Jant hasarlarınn tamiri mümkündür.
 • 4 – Ustaların Atladığı Neden : Bu maddeyi daha da açıp video ile de desteklemeyi uygun bulduk. Bu nedenle detaylı açıklaması ve videolu araç üzerinde gösterimi alt başlıkta sunulmuştur. 

Gaza Basınca Titreme Neden Olur

Bazı araç modellerinde, aracın sağ aksı, motor kulağının içinden geçer. Bu durum da motor kulağının kopması yada kauçuk yapısının bozulması durumunda motorun yarattığı titreşim ve sallantının artmasına, bu artan sallantının da direkt olarak aks’a aktarılmasına neden olacaktır. Bu durumda da araç hızlanırken titreme sorunlarının oluşmasına ve bunun çok şiddetli şekilde hissedilmesine neden olacaktır. Özellikle de gaza basınca titreme yada tam tersi gazdan ayağını çekince titreme sorunu görülür.

Çözümü ise oldukça basittir. Motor lat kulağı değiştirildiğinde araçtaki tireme sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Bu yazdıklarımızın kafanızda daha net canlanması ve motor kulağının içinden nasıl aks geçtiğini merak ediyor iseniz aşağıdaki videoya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

9 thoughts on “Araba Hızlanırken Titriyor? Gaza Basınca Titreme Neden Olur

 • Murat

  Merhaba ustam faydalı bilgileriniz için teşekkürler.Allah işinizi gücünüzü rast getirsin

  Yanıtla
  • Muhammet

   Araç kalkış esnasında titreme yapıyor önceden de tekleme sorunu vardı buji buji kablosu değişti tekleme düzeldi ama bu kaldı boştayken bile gaza basınca titriyor gaz yemiyor distirbütör dediler ama sizce sorun nedir ?

   Yanıtla
   • ihtimallerden birisi de o evet, ama kontrol edilmeden direk şundandır demek de zor Muhammed bey

    Yanıtla
 • Aziz

  Merhaba, aracım 2012 model Opel Insignia 2.0 dizel tam otomatik. Aracımda gaza bastığım anda titreme hafiften başlayıp 60 km den sonra artıp devam etmekte. Ve durmamaktadir. Gazı kestigimde titreme de kesilmektedir. Sebep ne olabilir teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
  • Titreme hız ile orantılı ve sabit ise genelde bozuk balans, bozuk jant yada bozuk lastik tabanı nedeni ile olur Aziz bey, bu 3 noktayı bir kontrol ettirmenizi öneririz

   Yanıtla
 • Oğuz

  Merhabalar Aracım 2012 Opel astra 1.3 dizel manuel aracım 100 km üzerinde titreme yaşıyor. Örnek veriyorum 150 ile giderken gaza basınca titriyor gazı salınca aynı hızda iken titreme kesiliyor. Lastiklerim 1 aylık balans ayarları yapıldı. Sebebi ne olabilir şimdiden çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • MUSTAFA

   BU SORUN BENDEDE VAR MESELA 120 İLE GİDERKEN HAFİF GAZA BASINCA TİTRİYOR GAZA FAZLA BASINCA VEYA GAZI KESİNCE TİTREME KESİLİYOR ARACIM 2015 FOCUS

   Yanıtla
  • Alper

   Çözüldümü acaba, benim usta iç akslar bozulmuş dedi.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir