Motor Arızaları

Arabanın Çekişi Neden Düşer? Araba Yokuşta Gaz Yemiyor

Bu yazımızda arabanın çekişi neden düşer maddeler halinde açıklıyoruz. Bu maddelere bakarak, özellikle Araba Yokuşta Gaz Yemiyor ise sorununuz çözümü için basitten karmaşığa bir dizi çözüm önerimizi uygulayabilirsiniz. Aslında Çekiş düşüklüğü sorunlarının %70 den fazlası basit nedenlerden dolayı gerçekleşmekte ve genelde motor gayet sağlıklı olmasına rağmen çevre parçaların etkisi yüzünden araçta çekiş düşüklüğü sorunu yaşanmaktadır. Daha fazla detay yazımızda.

Reklamlar

Arabanın Çekişi Neden Düşer

Genelde yazımızın başında söylediğimiz gibi bu sorunun nedeni büyük olasılıkla motorunuz değil motorun stabil çalışmasını sağlayan parçaların arızası olabilir. Bu parçaları basit ve ekonomik test ve yöntemlerle kontrol ederek sorunu gidermek, aracınızın ilk günki performansına çok ucuz maliyetlerle dönmesini sağşayacaktır. Bu kontrol noktaları veArabada Çekiş düşüklüğü neden olur sorusunun cevapları aşağıda listelenmiştir.

Araba Yokuşta Gaz Yemiyor İse;

 1. Egzoz Susturucuları Dağılmış Olabilir
 2. Katalitik Konvektör Tıkalı Olabilir
 3. DPF Filtresi Tıkalı Olabilir
 4. EGR Valfi Tıkalı Olabilir
 5. Hava Filtresi Tıkalı Olabilir
 6. Turbo Wasgate Valfi Arızalı Olabilir
 7. Triger Sente Atması Sorunu Olabilir
 8. Subap Ayarı Bozulmuş Olabilir

Yukarıdaki 8 neden, genelde çekiş düşüklüğü sorunu yaşayan araçların büyük çoğunluğunda tespit edilen motordan bağımsız performans sorunları yaratabilecek ama çözümü oldukça basit olan nedenler. Bu nedenleri de daha fazla detay olarak aşağıda her başlık için ayrı ayrı özet bulabilirsiniz.Tabi bunlardan önce okumaktan ziyade izlemeyi yada dinlemeyi tercih ediyor iseniz videolu anlatımı da alt kısımda sizlerle paylaşılmıştır.

Reklamlar

1 – Egzozun Aracı Boğması Nedeni İle Çekiş Düşüklüğü

Maddelerden ilk 3’ü bu kategoriye girmektedir. Egzoz kısmındaki filtreler ve sesi azaltan susturucular tıkandığında, araç ateşleme sonrası ortaya çıkan atık gazları rahatlıkla dışarı çıkaramayacaktır. Bu durum bariz bir performans kaybına ve aşırı ısıya neden olacaktır. Bu gibi durumlar yaşayan araçlarda çekiş düşüklüğü sorununa ek olarak hararetin normalden yüksek çalışması da sıklıkla görülebilmektedir. Çözümü için dağılan susturucunun değiştirilmesi yada tıkanan filtrenin temizlenmesi yada değiştirilmesi yeterlidir.

Arızanın tespiti de oldukça kolaydır. Artık egzoz servislerinde kamera ile egzoz iç kontrol hizmeti verilebilmekte. Bu sayede egzız kısmı buğazdan basit bir vida ile açılarak içeriye flexıble kamera ile girilerek arıza tespiti birkaç dakika içinde ve oldukça ekonomik maliyetlere yapılabilmektedir.

Reklamlar

2 – Turbo Sorunları Nedeni İle Çekiş Düşüklüğü

Turboların mühendisliğinde, turbonun motora zarar verecek basınçlara ulaşmaması için bir tahliye valfi bulunur. Bu valf sayesinde turbo basıncı motor kontrol ünitesi tarafından ihtiyaç halinde hızlıca düşürülebilir. Fakat bu valfin açık konumda kalması nedeni ile turbo, araca ihtiyaç duyacağı basınçlı havayı gönderemiyor olabilir. Bu durum büyük oranda performans kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Özellikle rampada çekiş düşüklüğü sorunları daha da belirgin olur. Basit bir fiziksel kontrol ile dahi bu arıza netleştirilerek araç performansınızın normal sınırlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Turbo vasgate valfi ile ilgili detaylı anlatım içeren bir videomuz mevcut, burayı tıklayarak göz atmanızı öneririz. 

3 – Triger Sente Nedeni İle Çekiş Düşüklüğü

Sente ayarı, en basit anlatımı ile subapların pistonlar ile senkronize ayarıdır. Bu ayarın bozulması, yanma odasına havanın yeterince alınamamasına, ve ateşlendikten sonra da ortaya çıkan atık egzoz gazının dışarıya yeteri kadar rahat atılamamasına neden olur. Evet… bu bir yerden tanıdık gelmiştir. İlk maddede egzoz sorunları olduğunda da yaşanan şey tam olarak buydu. Bu durum derecesine göre büyük performans kayıplarına neden olabileceği gibi aşırı derecede ayarın bozulması subaplarda ve pistonlarda, zamanlamanın bozulmasına bağlı çarpışarak hasar almalarına neden olabilmektedir. Bu durumunda tespiti triger kapağı sökülüp referans değerlerine bakılarak sente ayarının düzgün olup olmadığı kolaylıkla kontrol edilebilir. Sente ayarı bozuksa, yeniden düzgün ayarın yapılması, performans sorununu kökünden çözecek ve araç çekiş düşüklüğü sorununuzu tarihe karıştıracaktır. Sente ayarını detaylı açıkladığımız bir video mevcut, burayı tıklayarak o videoya göz atlamanızı öneririz.

Reklamlar

4 – Subap Ayarı Nedeni İle Çekiş Düşüklüğü

Aslın tüm maddelerin etkileri birbirine yakın. Sente ayarsız olduğunda subap zamanlamasının bozulması gibi subapların ayarsız olması da subap zamanlamalarını etkileyecektir. Bu durum da Arabanın Çekişi Neden Düşer sorusunun cevabıdır. Araba Yokuşta Gaz Yemiyor yada çok yakıyor gibi şikayetlerin sık karşılaşılan nedenlerinden birisi ayarsız subaplardır. Subap ayarı nispeten kolay ve maliyetsiz bir işlemdir. Bir usta tarafından külbüratör kapağı sökülerek basitçe ayarın düzgün olup olmadığı kontrol edilerek eğer ayarsız ise ayarın yenilenmesi ile sorununuz çözülecektir. Bu madde ile ilgili subap ayarı nedir nasıl yapılır detaylı olarak araç üzerinde açıkladığımız videoyu izlemek için burayı tıklayınız. 

5 – Çekiş Düşüklüğünün Diğer Nedenleri

Ayrıca farklı nedenleri de işlediğimiz videomuz aşağıda mevcuttur. O videoya göz atabilirsiniz. Araçlarda kompresör kaçağı oluşturan, silindir kapak contasının yanması, segman arızaları gibi motor iç parçaları nedeni ile oluşan çekiş düşüklüğü sorunları da olabilir. Bunlar çekiş düşüklüğü şikayeti yaşayan araçların düşük bir oranında görülse de ihtimal dahilindedir. Özellikle yüksek km’li araçlarda görülme olasılığı daha da artmaktadır.

YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

6 thoughts on “Arabanın Çekişi Neden Düşer? Araba Yokuşta Gaz Yemiyor

 • Baretta 06

  Sente ayarı kaçmış olan araç P0335 hata kodu verirmi? Yanıtlarsanız sevinirim. Bir soru sor butonu nerde sitenizde göremedim alt ta soru sor yazıyor ama işlev görmüyor teşekkürler

  Yanıtla
  • Genelde bu kodun sonunda devre hatası akım hatası gibi ekler de olur, o sebepte ayarsız sentede krank sensör hatası genelde almayız efendim.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Subap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır ve Subap Ayarı Neden Bozulur? - Online Tamirci

 • mehmet

  merhaba Aracım yokuşta gaz kesiyor çıkamıyorum yokuşu

  Yanıtla
  • birçok nedenden olabilir. Üst kapak, ateşleme ve enjektör sistemlerine bir göz atılması faydalı olacaktır

   Yanıtla
 • cemax2010

  Merhabalar, 2010 model Ford Focus c max titanium 1.6 tdci. Düz yolda kalkış ve ilerleyişte hiçbir sıkıntı yok ama bayır yukarı yarım debriyajla kalkışta araç gaz yemiyor. El freni ile yokuşta kalkış yaptığımda aynı problemi yaşamıyorum. Ama yarım debriyaj ayak freni gaz yapınca pedala sonuna kadar da bassam gazı yediremiyorum araca. Sorun ve çözüm ne olabilir üstat. Selamlar

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir