Fren Sistemi Arızaları

ABS ASR ve ESP Arızası Nasıl Giderilir (Çözümlü)

ASR ESP yada ABS Arızası Nasıl Giderilir merak edenler ve araçlarında fren sisteminde sorun yaşayanlar için olası arıza nedenleri, çözümleri ve doğru bilinen yanlışlar, aşağıda listelenmiştir.

Reklamlar

Araçlarda fren ve yanal kaymaları önlemek adına kullanılan 3 farklı sistem bulunmaktadır. Frenleme için ABS Fren sistemi , Yanal kaymaları ve savrulmaları önlemek aynı zamanda araçlarda patinajın engellenmesi açısından ise ASR ve EPS sistemi mevcuttur. Söz konusu sistemler araçtaki her parça gibi zaman zaman arızalara maruz kalabilir. Bu yazımızda bu üç sistemde meydana gelebilecek arızala belirtileri ve bu arızalar özelinde nasıl giderilir çözüm yollarını bulabilirsiniz. ESP Arızası Nasıl Anlaşılır Bakınız.

ABS Arızası Nasıl Giderilir

ABS sistemi, her tekerde dişlileri ve sensörleri bulunan ayrıca bir pompa ve kontrol modülü ile kontrol edilen bir sistemdir. Kısacası arızası durumunda arızaya sebep olabilecek çok farklı noktalar olabilir. Bu yazımızda en sık karşılaşılan durumları listelemeye gayret edeceğiz.

Reklamlar
 1. Hız sensörü arızası : Tekerlerde bulunan sensörlerden birisi arızalı olduğunda ABS sistemi diğer 3 teker dönerken bir tekerin dönmediğini algılar ve bu nedenle arıza lambası yanar
 2. Temassızlık ve Oksitlenme Sorunları : Özellikle sert kasislere düşme gibi birçok neden yüzünden abs sensörlerinde bulunan soket yapısında temassızlık oluşabilir. Ayrıca abs sensörleri sürekli su toprak ve korozyona maruz kalabilecek bir konumdadır. Bu nedenle zamanla soket yada iç devrelerinde oksitlenmeye bağlı dirençler oluşabilir. Bu durumda alınan verinin kesintili olmasına yada hiç alınamamasına neden olarak ara sıra yada sürekli olarak ABS arıza lambasının yanmasına neden olbilir.
 3. ABS Pompa Arızası : Abs sisteminin en sağlam parçasıdır ve arızasına çok nadir rastlanılır. Ama bu hiç arızalanmaya cağı anlamına gelmez abs pompa arızaları da söz konusu arızaya neden olabilir ve çözümü hem zor hem maliyetli bir arıza tipidir.
YouTube player

ESP Arızası Nasıl Giderilir

ESP sistemi kendi başına bir sistem değil bir program olarak düşünülebilir. Farklı donanımları kullanarak aracın stabilizesini sağlar diyebiliriz. ESP sistemi üç farklı sistemi kullanır. Bunların başında ABS Fren sistemi, Gaz potansiyometresi ve ASR Sistemidir. ESP sisteminde bir arıza var ise abs yada asr sisteminde bir arıza söz konusu olabilir. Yada araç programında yada motor kontrol ünitesi işlevinde meydana gelen sorunlar da bu arıza lambasının yanmasına neden olabilecektir. Çözümü için ilk olarak araç bir bilgisayara bağlanarak arıza tespiti yapılır. Sonrasında ise arıza nedeni öğrenilerek sorun çözüm yoluna gidilir.

ASR Arızası Nasıl Giderilir

Asr sitemi açılı anti patinaj sistemidir. Aracın istemsiz patinaj çekmesini önler. Bu sayede hem yanal kayma ihtimalini ortadan kaldırır hem de daha güvenli bir sürüş garantiler. Ayrıca karlı buzlu kağan yağışlı ortamlarda araç kullanımını oldukça kolaylaştırır. Bu sistem abs sistem sensörlerinden teker hız algılayıcı sensörlerden aldığı verilerle çalışan bir sistemdir. Bir arıza durumunda ilk bakılacak kısımlar bu kısımlar olup çözümü oldukça basittir. Arızanın tespiti bir obd cihazı yardımı ile yapılır ve gerekli tamirler sensörlerden alınan veriler ışığında gerçekleştirilir.

Reklamlar

Doğru Bilinen Yanlışlar

 • ABS Hakkında : ABS sistemi sanılanın aksine fren mesafesini kısaltmaz. Bazı durumlarda uzatabilir. ABS sisteminin tek artısı fren yapılırken araç kontrolünün kaybolmasını engeller. Fren yapılırken direksiyon tepkilerinin araca aktarılmasını sağlar. Kısaca ani fren yaparken aynı zamanda şerit değiştirerek kazadan kaçabilirsiniz. Fakat ABS arızalı iken ani fren yaptığınızda direksiyon hareketleri aracın yönüne yansımaz hatta frenlerin ayarına ve lastiklerin durumuna göre araç sağa yada sola çekerek güvenlik tehlikesi oluşturur.
 • ESP Hakkında : ESP anti patinaj demek değildir. Genellikle Bazı araçlarda ESP ve ASR olarak iki farklı arıza ışığı yanmaktadır. ESP çok geniş kapsamda aracın yol tutuşunu sağlarken ASR patinaj önleme sistemidir.
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

12 thoughts on “ABS ASR ve ESP Arızası Nasıl Giderilir (Çözümlü)

 • Geri bildirim: Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? - Online Tamirci

 • Yilmaz

  Selam
  Bu çile bende de var. ABS ESP lambaları beraber bazen yanıyordu bazen kayboluyordu
  Cihazla okutma yaptık, ön sol teker ABS sensör harasını gösterdi. Aldığım iki sensörü taktık olmadı
  Sağdakini sola taktık olmadı. ABS modülü okuttuk 5 tane 0 gösterdi
  ABS modül bozuk dediler
  Başka modül taktık ama tanıtma işlemi yapılamıyor, hatalar silinmiyor
  Bu dert nasıl halledilebilir
  Ya da başka bir yerde mi sorun var

  Yanıtla
  • tüm tekerler aynı ölçüde mi. buna benzer bir sorunla karşılaşmıştık önler ve arkalar ebat olarak farklı lastik kullanımında da böyle gitmeyen silinmeyen silinsede tekrarlayan sensör hatası alındığı oluyor

   Yanıtla
 • İlyas

  Ustam son bir kaç gündür sabahları motor soğukken araç çalışıp az biraz yol alınca esp ışığı yanıyor ancak biraz yol alınca ve stop edip tekrar çalıştırınca sönüyor..5-6 saat sonra gğn içinde çalıştırınca yine aynısını yapıyor . Neden olabilir bir kaç gün önce de araç marş basınca iki bakır teli bir birine vurur gibi ses yaptı çalışmadı.. Aküyü ölçtürdüm akü kaynaklı bir sorun yok dedi ustalar

  Yanıtla
  • aracın çalışmaması ve esp ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. çalışmama konusunda genelde marş otomatiği ile volant dişlisi tam karşılamazsa / sıyırırsa bu tip sesler çıkarır , arızaya gelecek olur isek bir obd cihazı ile teşhis çalıştırılıp kod okunması yapılması gerek İlyas bey

   Yanıtla
   • Merhabalar benim aracım 4×4 aracımda ESP Düğmesi var daha önceleri bu düğmeden kapatıp acabiliyorduk ESP yi ancak ne olduysa artık ESP yi kapatamiyorum araziye yada karlı yollarda araç kendini korumaya alıyor gaz yemiyor serviste cihaza bağladılar felan ama arıza çıkmadı cözüm bulamadılar. ESP tuşu çalışmıyor çözüm nedir acaba ne olmuş olabilir

    Yanıtla
    • obd ile bağlanarak obd üzerinden açıp kapatma denenebilir. o şekilde sorunsuz aç kapa yapılabiliyor ise düğme ve tesisatı ile alakalı sorun olabilir ali bey

     Yanıtla
 • Yasin solmaz

  Hocam merhabalar.Aracim 2013 c180 1.6 facelift.benim aracimda ilk calistirmada birsey yok hiz 30 kmue gelince abs esp isigi yaniyor talimatlara bakiniz diyor direksiyon sertlesip sonra geri normale dönüyor devamli yanmiyor.sag tekerdeki abs sensorunu soktum bir sorun goremedim temizleyip taktim.Her tekerlikteki abs sensoru ayri ayrimidir yoksa tekmidir?sorun bana temassizlik kaynakli gibi geldi cunku 3 aydir yapmiyordu yeni yapmaya basladi ama sicak soguk farketmiyor.bi yapiyor bi yapmiyor.

  Yanıtla
 • Hüseyin

  Hocam merhaba, 2004 golf aracım yolda giderken ASR ışığı yanarak motor güçten düşüyor ve aracı kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Sorun sizce nereden kaynaklanmaktadır?

  Yanıtla
 • Ferhat G.

  2007 Model otomatik vites Mitsubishi L200 var. Gaza yüklenildiğinde 50’yi geçince ESP/ASR yakıyor çekişten düşüyor. Sağa çekip kontak aç/kapa yapınca düzeliyor. Arıza kodu olarak da şunu atıyor.

  U1437 Literally, this code translates to “dynamic range error”. The cause of the malfunction should be sought in the directional stability system. To do this, the operation of all switches and sensors, as well as the wiring, is checked. The malfunction may consist in the operation of the control module by the system.

  U1437 Kelimenin tam anlamıyla, bu kod “dinamik aralık hatası” anlamına gelir. Arızanın nedeni yön stabilite sisteminde aranmalıdır. Bunu yapmak için, tüm anahtarların ve sensörlerin yanı sıra kabloların çalışması kontrol edilir. Arıza, kontrol modülünün sistem tarafından çalıştırılmasından oluşabilir.

  ABS Sensörünü değiştirdik çözüm olmadı. Direksiyon açısını ayarlatıp bilgisayarlı rot balansa girdim yine olmadı. Ne olabilir sıkıntı.

  Yanıtla
 • Ali erol

  Slm ustam 2010 model Captiva var 7 koltuklu araç normal 40 50 ile giderken tahminim vites geçişlerinde birden MSP lambası yandı çip olarak ondan sonra motor arızalanması yandı şu anda iki lamba yanıyor ESP DSP işte ikili anlatan anlamıyor hocam bu iki lamba yanık vaziyette Ardahan dalaşıyor şu anda da vitesleri geçitlerde vuruş yapıyor 2 ile 4’ü görmüyor pardon 1 ile 3’ü görmüyor 4 ve 2goruyo ara sırada biri görüyor hocam manuelde

  Yanıtla
 • Uğur

  Kolay gelsin 2006 model c4 arcım var esp ışıgı yaktı bilgisayar bağlayıp baktığınızda orta konsol esp arızası yazıyor bu parça temini nereden yapabiliriz

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir