Fren Sistemi Arızaları

Fren Diski Neden Yamulur

Fren Diski Neden Yamulur Aşağıda 5 Maddede Verilmiştir. Fren diskleri araç marka ve modellerine göre farklı farklı malzemelerden üretilse de piyasadaki araçların %98’i aynı tip malzemeden üretilen disklerden kullanmaktadır. Fren disklerin alaşımında büyük oranda dökme demir kullanılsa da içeriğinde belli oranlarda silisyum karbon gibi materyaller içerir. Her metalin olduğu gibi disklerin de yamulma, kırılma eğrilme gibi durumlar meydana gelebilir.

Reklamlar

Bu yazımızda fren diski neden yamulur öğrenebilir, araç kullanıcıları olan basit belirtilere bakarak Yamuk disk nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Fren Diski Neden Yamulur

Fren disklerinin yamulma nedenlerinin bazıları araç kullanıcına bağlı iken bazıları kullanım ve doğal etkilere bağlıdır diyebiliriz. Fren disklerinin eğilmesine yol açan etmenlerden en sık görülenleri şu şekildedir.

Reklamlar
 • Ani Soğuk Su Temasları Nedeni İle Yamulur
 • Fazla Aşınma ve İncelme Nedeni ile Yamulur
 • Bozuk Diski Değiştirmeden Yeni Balata Takılması Nedeni İle Yamulur
 • Dış Etmen ve Darbeler Nedeni İle Yamulur
 • Ani ve Sert Kasislerden Sonra Yamulabilir

Yukarıdaki 5 Maddenin etaylı Açıklaması

 • 1 – Ani Soğuk Su Teması : Frenler seyir halinde sürtünme etkisi ile yüzlerce derecelere ulaşabilir. Isı arttıkça genleşme de artar, Ani bir soğuk disklerin hızlı şekilde genleşmesine ve yamulmasına yada çatlamasına neden olabilir. Bu gibi durumları önlemek çok basittir. Özellikle yaz mevsimlerinde yerler kuru iken su birikintilerine hızlı girmekten kaçının. Araç sıcakken aracı yıkamayın. Bir süre disklerin soğumasını bekleyin. Özellikle benzinliklerde araçla seyir halinde gittikten sonra beklenmeden direk araç yıkamasına geçilmesi de oldukça sakıncalıdır.
 • 2 – Fazla Aşınma ve İncelme : Fren diskleri fren balataları ile sürtünmesi sonucu zamanla incelen bir maddedir. Özellikle havalı olmayan fren disklerinde inceleme bağlı olarak yamulmalar ve çatlamar meydana gelebilir.
 • 3 – Bozuk Diski Değiştirmeden Yeni Balata Takılması : Disk bozulduğunda yüzerinin her noktası aynı oranda olmaz balatalar disklerin şeklini alarak çalışmaya devam eder. Fakat balatalar bittiği zaman böyle bir durum var ise disklerle bir değişmesi gerekir. Değişmez ise yeni balata takıldığında balatanın yüzeyi düz diskin düz olmadığı için disk düzensiz aşınır ve yamulabilir.
 • 4 – Dış Etmenler ve Darbeler : Olası kazalar, kaldırıma vurmalar gibi nedenler fren diski neden eğilir sorusuna cevap olabilir. Eğer böyle bir durum yaşadı iseniz fren disklerini kontrol ettiriniz.
 • 5 – Ani Sert Kasisler : Bu madde de Fren Diski Neden Çatlar sorusuna verilebilecek en sık görülen nedendir. Sert kasisler tekerler dönerken fren kaliperlerinin ve balatalarının sıkışmasına ve diskin dönüşüne ani bir mukavemete neden olabilir. Bu durumda araçın ürettiği ivme nedeni ile disk çatlayabilir kırılabilir.

Yamuk Disk Nasıl Anlaşılır

 • Frene Basınca Direksiyonda Titreme Meydana Gelir
 • Frene Basınca Gelen Ses Sorunlarına Neden Olur
 • İleri Seviyede İse Seyir Halinde Titremelere Neden Olur

Disk Fren, yolda kopabilecek, kırılabilecek bir potansiyeli olan fren ve ön takım sistemi parçasıdır. Arızanın ihmali yolda kalmanızı bir tekerin seyir halinde kilitlenerek ciddi kazalara kadar varabilecek sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtilerin aracınızda var olduğundan şüphe ediyor iseniz mutlaka vakit kaybetmeden bir servise gitmenizi öneririz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Fren Diski Neden Yamulur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir