Motor Arızaları

Gergi Bilyası Ses Yapar mı? Triger V Kayışı Gergisi Bilya Sesi

Araçlarda krank milinin hareketini diğer hareketleri parçalara aktarmak üzere kullanılan birden fazla kayış bulunur. Bunlar Triger Kayışı, V Kayısı Gibi kayışlardır. Tek bir kayış krank milinden aldığı dönüş hareketini birden fazla parçaya aktarır. Bu nedenle kayışın gergin ve stabil olması adına ara kısımlara geri bilyası konumlandırılır. Söz konusu Gergi Bilyası Ses Yapar mı, Aşağıdaki konumuzda gergi bilyası arızası nasıl anlaşılır detaylıca öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Gergi Bilyası Ses Yapar mı

Bilyalar, diğer adı ile rulman, hareketli bir parça olduğu için belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu ömrü tamamlamaya yakın sesli çalışmaya başlayacaktır. Yani sorumuzun cevap evet gergi bilyası ses yapar.

Bu aşamada yaptığı sesten çok sesin ne aşamada olduğu ve vereceği zarar çok daha önemlidir. Araç çalışırken motordan birçok farklı ses gelir. Bu seslerinden hangisinin örneğin; v kayışı bilya sesi yada triger gergi bilya sesi olduğunu anlamanız zor olsa da birkaç küçük tüyo ile imkansız değildir. Aşağıda söz konusu sesleri ayırt edebilmeniz için bilgiler bulunmaktadır.

Reklamlar

Gergi Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır

Gergi Rulmanının sesi tipiktir ve genelde değişmezler, Bu ses devire göre artan yada azalan ince tiz bir uğultuya benzer bir sestir. Motor devrine göre farklı miktarlarda gelirler. Arızanın aşamasına anlamak adına bu ses ilk başlarda belli belirsiz duyulsa dahi ilerleyen zamanlarda motor sesini bastırarak araç içerisinden sizin de duyabileceğiniz bir seviyeye kadar yükselir.

  • V Kayışı Bilya Sesi : Genellikle daha kolay fark edilebilen motorun yüzeyinde birçok modelde gözle görülebilen bir konumda olan bir rulmandır. Bu nedenle fark edilmesi çok daha basittir. Aracı çalıştırın. Rölantide araç çalışırken motor kaputunu açın. V kayışı gergisi aracın sol kısmında yan tarafından alt kısma doğru olan boşlukta bulunur. Araçta duyduğunuz sesin kaynağının bu kısımda v kayış gergisinden gelip gelmediğini bu şekilde kontrol edebilirsiniz.
  • Triger Gergi Bilya Sesi : Genellikle daha zor duyulan çok daha alt frekans bir sestir. Triger kayışı ve içerisindeki kasnak kapalı muhafazlar içerisinde olduğu için ses dışarıya daha az ulaşır. Bu ulaşan az miktar ses, farklı yankılar sebebi ile kaynağın tespitini biz sıradan araç kullanıcıları için zor bir hal almasına neden . O yüzden bu tip bilyalar üzerinde ses olup olmadığının kontrolü yetkili kişilerce yapılmalıdır.

Gergi Rulmanı Sesi İhmal Edilirse Ne Olur

Kasnak ve gergiler ses yapmaya başladı ise arıza yapmaya başladığı ve bozulma evresinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu aşamada eğer ihmal edilir ise zamanla bilya tamamen kitlenebilir ve bu durum kendisine bağlı kayışa mukavemet uygulayabilir. Bu durum ise kayışın kopmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Hatta bazı hayati parçalar bu kayışlara bağlı olduğu için çok ciddi motor arızalarına da sebep olabilirler. Bu ciddi parçalar Egzantirik – Kam mili , Devirdaim pompası gibi hayati öneme haiz parçalar bu kayışlara bağlıdır. Gergi rulmanı ses yaparmı konumuzun en önemli başlığı belki bu başlıktır.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir