Motor Arızaları

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir. Halk arasında bazı motor problemleri olan araçlar için segman isteyen motorlu araç gidi deyimler her zaman mevcuttur. Bu makalemizde motorun sekman istemesi nasıl anlaşılır ve segman atıldıktan sonra araçta ne gibi sorunlar olur tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Reklamlar

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşılır

Çok basit 4-5 belirti ile sekman isteyen bir motorun olası arızalarını öğrenebilirsiniz. Bu arızalar

  1. Aşırı Yağ Tüketimi
  2. Beyaz Duman Atma
  3. Performans Düşüklüğü
  4. Motor Arıza Lambası Yanması

Belirtileri detaylı olarak incelemek isterseniz sizler için hazırladığımız videomuza göz atmanızı öneririz. Ayrıca bizlere destek olmak adına kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.

Araçta bu şikayetler mevcut ise Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir sorusunun cevabıdır ve segman atılması gerekebilir. Ama kesin bir tanı için farklı testler ve teşhisler de yapılması gereklidir. Bu sorunların bazıları subap itici arızalarından da kaynaklanabilmekte ve belirtilerinin çoğu ortak olabilmektedir. Bu nedenle gereksiz para harcayarak sorununuzun devam etmesini istemiyor iseniz yine de bazı arıza teşhis aletleri kullanılarak araç detaylı kontrol edilmeli ve sorunun piston segmanlarından kaynaklandığı kesinleştirilmelidir.

Reklamlar

Segman Atılan Araba Alınır mı

Editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi de Segman Atılan Araba Alınır mı sorusudur. Bu konuda şunu söylemek gerekir ise iyi yapılan bir işçilik sonucunda orjinal motordan çok daha iyi bile olacaktır. Segman atılan araç ileride sorun çıkarır diye korkmak yersizdir. Örnek vermek gerekir ise hararet nedeni ile oluşan segman kaynaması hasarı nedeni ile segman atıldı ise segman gömlek conta devirdaim pompası gibi parçalar eksiksiz değiştirilmiş ve iyi bir işçilik ile toplanmış ise hiç sorunsuz yıllarda orijinal motor kadar güvenli ve sorunsuz olabilir. Fakat bunu anlamak zordur. Sahibinden.com gibi sitelerde de araç üzerinde yapılan işlemler detaylandırılmaz. Bu ek detaylar için iyi bir araç ekspertizinin de şart olduğunu iletelim.

Motor Neden Sekman Kaynatır

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir konusunda sıra geldi kaynamaya. Sekman kaynaması bir tabirdir. Deyim gibi düşünülebilir. Segman kaynaması genellikle araç motoru yüksek hararet derecelerini gördüğünde olur. Motor ısısı ile pistonların ısısı her zaman farklıdır. Örnek vermek gerekir ise 90 derece sıcaklık gösteren bir motorun piston sıcaklığı 150 derecelerin üstünde çalışır. Eğer hararet çok yüksek derecelere çıkarsa (bir takım soğutma sistemi arızalarından dolayı) pistonlardaki ısı 300 derecelere kadar yükselebilir. Bu durum metalin özelliğini yitirerek genleşmeye başlamasına neden olur. Segmanlar ısı nedeni ile genleşir ve piston gömleklerine zarar vermeye başlar. Bu duruma Sekman Kaynatma denir.

Reklamlar

Segman Kırılması Nasıl Anlaşılır

Segman kırılması çok çok nadir görülen bir motor arızasıdır. Segmanların bir dirençle karşılaşması sonucu olur. Bu durum genelde yağsızlık fazla korozyon gibi nedenlerle gelişebilir. Segman kırılarak piston içerisindeki yuvasına girerek görevlerini yerine getiremez. Bu durum motor yağının yanma odasına girmesine ve araç kompresörünün yani yanma odası içerisindeki motor basıncının dışarı kaçmasına neden olur. Bu durum kırılan piston segmanının olduğu yanma odasında üretilen performansın düşmesine neden olacaktır. Ayrıca araçta çok belirgin yağ yakma ve yoğun beyaz duman sorunları görülür. O kadar yoğun olabilir ki rölantide dahi belirgin şekilde belli olur.

Segman Sesi Nasıl Anlaşılır

Segmanlarda meydana gelen arıza sesi normal şartlarda araç kullanıcısı tarafından duyulamayacak kadar az olur. Hele ki etraftaki diğer parçalar ve motorun gürültüsü bu sesi ayırt edilemeyecek kadar altta bırakır. O yüzden sürüş esnasında kokpitten yada araç kullanıcısı tarafından motor dinlenerek ayırt edilemeyecek bir sestir.  Genel olarak ses tespit cihazları yada tecrübeli bir usta tarafından dinlenirse duyulabilir. O yüzden motorda bir ses var ise segman olmayabilir. Farklı parçaların sesi geliyor olabilir. Yine de duyduğunuz sesi bir ustaya dinletmenizi tavsiye ederiz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir