Elektrik Arızaları

Akü Lambası Sürekli Yanıyor Marş Basmıyor ise

Akü lambası yanıyor araç çalışmıyor iseAkü lambası, en çok telaffuz edilen diğer adı ile şarj lambası, araç çalışmıyorken kontak açıkken ve çalıştıktan sonraki ilk 1 saniye süresince yanması normaldir. Daha sonra araç çalışıp şarj başladığında sönmesi gerekir. Söz konusu ışığın anlamı araç çalışırken akünün şarj olmadığıdır. Bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Arızanın ne olduğuna bağlı olarak da çözüm yolları farklılık gösterecektir. Aşağıda Akü Lambası Sönük Yanıyor İse Olası Nedenleri ve Çözümlerini Bulabilirsiniz.

Reklamlar

Akü Lambası Yanıyor Marş Basmıyor İse

Akü lambasının sürekli yanması aracın şarjı kestiği anlamına gelir. Bunun oluşmasına neden olabilecek arızalar aşağıda sıralanmıştır. Ayrıca sizler için hazırladığımız videomuzda aşağıda mevcuttur. Videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz.

 1. Kayış Kopması Sorunları Şarjın Kesilmesine Neden Olabilir : Bu durumda kayışa bağlı parçalar da çalışmayacaktır. Örneğin Devridaim pompası yada frenler şişecektir. Bazı durumlarda gergi rulmanı da bu soruna yol açabilir. Gevşeyen rulman şarjı kesebilir. Bu da ciddi sorunlara motor arızalarına yada kazalara neden olabilir. Eğer aracınızdaki sorunun bu olup olmadığını anlamak için kaputu kaldırın ve motorun sağ yan köşesindeki kayışları gözle fiziki durumlarını kontrol edin. Gevşek sarkan kayış var mı göz atın. Sorun bu ise aracınızı stop edin ve kesinlikle yürütmeyin. Servise götürmek için bir çekici kullanın
 2. Şarj Dinamosu Bağlantı Sorunları Nedeni İle : Şarj dinamosunun ürettiği şarjı aküye aktarmasını sağlayan tesisat ve roketlerde meydana gelen oksitlenme, direnç değişiklikleri yada temassızlık gibi fiziki problemler üretilen elektriğin aküye ulaşmasını engel olarak aracın akü şarjını keser. Bu durumda akü lambası sürekli yanıyor sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.
 3. Şarj Dinamosu Arızaları Nedeni İle : Akü lambası yanıyor ise, aslında büyük bir olasılıkla şarj dinamosu arızası yaşıyor olabilirsiniz. Şarj dinamosu, aracın krank mili hareketinden bir kayış ile aldığı devinimle elektrik üretir. Fakat üretilen elektriğin stabil olması ve arçata kullanılabilmesi için akımının stabil olması, voltajın kontrol edilmesi gerek. Akülerin fazla voltaj üretmesi yada yeteri kadar voltaj üretememesi durumunda akü lambası sürekli yanıyor sorununu yaşayacaksınız. Genelde dinamo konjektör arızası, diyot arızaları en sık yaşanan şarj dinamosu arızalarındandır. Dinamonun kendisi, aslında uzun ömürlü ve sağlam parçalarlardır. Voltaj kontrolleri için gereken ek parçalar olan yukarıda saydığımız parçalar ise arızaya daha açık parçalardır. Sorun şarj dinamosu ise diyot yada konjektör arızası olma durumu kuvvetle muhtemeldir.
 4. Akü Sorunları Nedeni İle: Araba Aküsü suyunun azalması yada kaçaklar, akünün fiziksel olarak hasar alması yada yüksek voltaj problemleri gibi birçok nedenden dolayı akü lambasının direk olarak yanması durumu ortaya çıkabilir.
  1. Çözümü ise : Aracın akü voltajı, yükte akü voltajı ve rölantide akım ölçülerek arıza tespit edilir. Akü değişimi ile sorun ortadan kaldırılmış olur.

Akü Lambası Sönük Yanıyor İse

Akü lambasının direk olarak yanması ile belli devirlerde yada rölantide akü lambası sönük yanıyor sorunu farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Aşağıda Bu durumun nedenini ve çözümünü öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki en sık yaşanan sorun olup aynı durum farklı nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Reklamlar
  • Şarj Dinamo Kömürü Arızası Nedeni İle : Şarj dinamosu içerisinde bulunan kömürler bittiğinde yada arızalandığında şarj lambası kızarıyor olabilir. Bu durumun nedeni aracın minimum üreteceği şarj akımının altında düşük akım olmasıdır. Araç şarj yapıyor ama voltaj düşük olarak düşünebilirsiniz.
   • Çözümü ise : Dinamo sökülerek kömürleri değiştirilir. Sorun ortadan kalkmış olur

Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyız

Arızanın ilk gerçekleşme anı seyir halinde meydana gelebilir. Bu tür bir durum başınıza geldi ise araç durdurulmalıdır. hararet kontrol edilerek normal seviyelerde ise stop edilmeli değil ise araç soğutularak stop edilmelidir. Sonrasında motor kaputunu açarak fiziki kayış, geri kasnağı ve şarj dinamosu kontrol edilir.

Eğer arızanın nedenini tespit edemedi iseniz aracın kullanılması risk teşkil eder. Bir yol yardım hizmeti alarak bulunduğunuz yere usta çağırabilir  yada çekici ile aracı bir servise çektirebilirsiniz.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Akü Lambası Sürekli Yanıyor Marş Basmıyor ise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir