Elektrik Arızaları

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır belirtileri aşağıda var ancak önce, bu belirtileri daha iyi anlamak adına kısaca şarj dinamosunun nasıl çalıştığından bahsedelim. Araçlarda şarj dinamosunun görevi aracın ateşleme sistemi ile üretilen pistonları vasıtası ile krank miline aktarılan kinetik enerjinin bir kayıs ve kasnak vasıtası ile dinamoya ulaşarak 3 adet plaka bir metal sargı vasıtası ile elektrik akımına dönüştürülmesidir. Bu dönüşüm komplike olarak çalışan birkaç parçadan oluşur. Bu parçalardan birisi de şarj dinamosu konjektör parçasıdır. Bir diğer ismi olarak regilatör olarak da sık sık anılmaktadır. Bu yazımızda Şarj dinamosu konjektör arıza belirtileri nelerdir detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Şarj dinamosunda konjektör parçası, üretilen akımın belli standartlara göre ayarlanarak aküye ve donanımlara aktarılmasından sorumlu şarj dinamosu parçasıdır. Bu parça çeşitli otomobil modellerinde bulunmaz. Görevi itibari ile bir arıza durumunda aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 1. Araç Şarj Etmez
 2. Araç Çalışmayabilir
 3. Akü Komple Bitebilir.
 4. Araçta Tekleme Görülebilir
 5. Stop Etme Sorunları Yaşanabilir
 6. Motor Arıza Lambası Yanabilir
 7. Performans Düşer
 8. Yakıt sarfiyatı Artar
 9. Bazı Donanımlar Çalışmayabilir
 10. Akü Arızal LambasıYanar

Bu belirtiler şarj dinamosu konjektör arızası belirtileri olsa da birçok farklı sorunun da belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle arızanın kesin tespiti için aracın rölanti halinde iken bir voltmetre ile şarj dinamosu tarafından üretilen akım ölçülür. Bu değer ölçülerek söz konusu arıza belirtilerinin şarj dinamosundan olup olmadığı netleşmiş olur. Ölçümün nasıl yapılacağını merak ediyor iseniz elektrik kaçağı için akü ölçümü sayfamıza burayı tıklayarak göz atınız

Reklamlar

Şarj Dinamosu Ateşlemeyi Etkiler mi?

Birçok kişi, şarj dinamosu arızası oluştuğunda tek sorunun akünün şarj olmadığı olarak düşünürler. Fakat bu durum böyle değildir. Şarj dinamosu (diğer adı ile alternatör) ürettiği elektrik akımını önce ateşleme sistemine ve donanımlara gönderir, arta kalan akımı ise aküye şarj olarak gönderir. Kısacası bir araçta söz konusu parça arızalanır yada gerekli olandan daha düşük bir akım üretiyor ise ateşleme sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Aslen yukarıdaki arıza belirtilerinin yarıdan fazlasının ana nedeni düşük akım nedeni ile ateşleme sisteminin düzgün çalışmaması kaynaklıdır. Kısacası şarj dinamosu arızası olduğunda ciddiye almalı ihmal etmeden arızasının giderilmesi için bir servise aracınızı bırakmalısınız.

Reklamlar

Arıza Nasıl Giderilir

Onlinetamirci.net sitemizde alternatör arızaları ile ilgili olarak onlarca konuya ulaşabilirsiniz. Site içi aramayı kullanarak yada elektrik arızaları kategorisine göz atarak alternatör arızası ile ilgili çok daha fazla faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

11 thoughts on “Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Geri bildirim: Akü Lambası Sürekli Yanıyor Marş Basmıyor ise - Online Tamirci

 • Merhabalar. Aracim sabahlari gec calisiyor. Soğuk havalarda cok gec calisiyor. Aku diye düşündüm usta bjr sıkıntı yok dedi. Kizdirma bujileri olabilir dedi bakti bi sorun yok dedi. Acaba sarj dinamosu olabilir mi? Sag far surekli patliyor acaba kacak mi vardir ?

  Yanıtla
  • sanmam Sefa Bey, yakıt sistemine hiç bakıldı mı genelde yakıt pompası filtre yada enjektör sorununda geç çalışma sık görülür.

   Yanıtla
 • Muhammed

  Merhaba aracımda devir saati 1000 devirde takılıyor sonrasında 5 sn sonra normal haline geliyor sürekli olarak yapıyor forum sitelerinde baktığımda konnektör ve burçlardan kaynaklı olduğunu söylüyorlar sizce bu mümkünmü

  Yanıtla
  • 1000 e takılma dediğiniz devir artıyor ama gösterge mi çalışmıyor net olarak anlamadım sorunu Muhammed bey

   Yanıtla
 • Alkış

  Merhaba auris aracımda. Farlar olsun kadran olsun ışığı pır pır yapıyor. LPG de de 80-90 ile giderken vuruntu yapıyor devirde dalgalanma falanda oluyor. sebebi ne olabilir ?fikrinizi alabilir miyim ?

  Yanıtla
  • Merhabalar, akü şarj ölçümü yaptırdınız mı hiç araca, bir voltaj ölçümü öneririm

   Yanıtla
   • Kürşad

    Merhaba
    aracım Peugeot 307 1.6 benzin lpg. Yolda seyir halinde iken araç uyarı sesi verdi sonrasında ABS, ESP, el freni göstergesi ve stop lambası hep birlikte uyarı verdi ekranda.ıkazları ekranda belirdi. Aracı durdurup tekrar çalıştırmak istedim fakat çalışmadı. Direksiyon sertleşti. Fren sertleşti. Akü diye dusundum ama araç seyir halinde iken nasıl olur akü biter. Bi kaç araç kendini korumaya mı aldı. Neden olabilir. Konjektör alternatör arızası olabilir mi.şarj dinamosu. Yorumlarınızı bekliyorum

    Yanıtla
    • Şarj lambası yanması gerekirdi, Aküyü seyir halinde de bitirir tabi şarj yoksa. ama lamba ile uyarı vermesi gerekirdi

     Yanıtla
 • ismail

  merhabalar aracım renault symbol 2011 aracımda tekleme vardı yaklaşık 1 sene önce buji değişimi sonrası olmaya başladı .sonrasında orjinal buji kabnlosu aldım ve bujilere ayar yaptırdım fakat sorun hala devam ediyordu . yakın çevremdeki insanlar bu araçlarda kronik olduğunu söyledi. bende böyle kullanmaya devam ettim .1 hafta önce aracıma ses sistemi taktırdım fakat ses sistemi bi süre sonra kesiyordu ve bas her vurduğunda ışıklar kısılıyordu. bugğn ölçüm yaptım araba çalışmıyorken 12.8volt çalıştırdığımda ise 14.8 volt elektrik geliyor sizce sorun konjektördemidir ?

  Yanıtla
 • Kürşad

  Bende de teyip acıkken seyir halinde bi açılıyordu bi kapanıyordu. Kısa devre olabilir. Konjektör olabilir usta

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir