Elektrik Arızaları

Arka Fren Lambası Sürekli Yanıyor ve Sönmüyor İse

Arka fren lambası sürekli yanıyor ise aracın elektronik müşür yada sistemlerinde bir arıza olduğu anlamına gelecekir. Bu arızanın çözümü için öncelikle kaynağının tespiti gerekir. Bu konumuzda Arka fren lambası sönmüyor ise kontrol edilmesi gereken yerler ve olası çözümlerini bulabilirsiniz.

Reklamlar

Arka Fren Lambası Sönmüyor İse

Öncelikle videoya göz atmanızı tavsiye ederiz. Görsek olarak bazı noktalar gösterilmiştir. İşinizi kolaylaştırabilir ve sorununuza çözü olabilir.

 1. Fren Müşürü Sorunları : İlk akla gelen parça fren müşür parçasıdır. Bu parça fren pedelanı bastığınız zaman aktif olarak stop lambaları, araç otomatik ise kontak ve şanzımana bilgi gönderir. Bu sayede arka stop lambaları yanar. Eğer bu parça arızalı ise stop lambalarının hiç yanmaması yada sürekli yanması sorunu ortaya çıkabilir. Fren müşürünün iğnesi takılı kalmış olabilir. Yada iç kısmı arızalanmış olabilir. Her durumda da araç motor kontrol ünitesi siz pedala basıyormuş gibi veri alarak donanımları da ona göre ayarlar. Arka Fren Lambası Sürekli Yanıyor ise diğer 2 ihtimal de aşağıdadır
 2. Stop Lambası Şase Sorunları : Stop lambası arka devre kartı, nem sıvı girmesi sorunları yüzünden yıllar içerisinde oksitlenerek elektirik akımının farklı yönlere gitmesine neden olabilir. Örnek olarak araç park lambası yanık olsa bile stop lambalarının yanmasına neden olabilir. Araçta arka stop lambalarının yanmasını sağlayacak her şeyi kapatıp test etmeniz önerilir. Dörtlü düğmesi, Geri vites, park lambası, arka sisler gibi tüm donanımları kapatın. Stop lambaları hala sürekli yanıyor ise bu seçeneği eleyebilirsiniz. Fakat stop lambası da bu şekilde sönerse stoplarda şase var demektir.
 3.  Sonradan Takılan Bazı Aksesuarlar : Araçlara far sensörü gibi orijinal donanımları taklit eden ürünler çin piyasasından alınarak çok ucuz fiyatlara satıldığı herkes tarafından bilinmekte. Özellikle bu arızaya sebep olan bir aksesuar olan far sensörleri araca bağlantığında sönmeyen stop lambası sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer araç sıfırdan bu yana sizde değil ikinci el olarak aldı iseniz aracınızda bu yada buna benzer bir donanımın takılı olup olmadığını kontrol edin. Takılı ise bir elektrik ustasına söktürebilirsiniz.  Arka Stop Lambası Sürekli Yanıyor ise aşağıdaki videoya da göz atmanız faydanıza olacaktır

Fren Lambasının Sürekli Yanmasının Zararları

Öncelikle aracı bu şekilde kullanamazsınız. Hem trafik kurallarına göre ön ve arka aydınlatmalar sorunsuz çalışmıyor ise trafiğe çıkmak tehlikelidir ibaresi sebebi ile ceza yiyebilirsiniz. Daha da kötüsü arkadan seyreden araç sizin frene basıp basmadığınızı anlayamayacağı için refleksleri zayıflayarak kaza yapmanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca sürekli stop lambasının yanık olması araç aküsüne de zarar verecek ve bitmesine neden olacaktır. Bu gibi sorunlar yaşanmaması için özellikle böyle bir arızanız var ise aracı sürerek değil çekici ile bir servise götürmeniz en doğru karar olacaktır.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

6 thoughts on “Arka Fren Lambası Sürekli Yanıyor ve Sönmüyor İse

 • Orhan kaptan

  Arabanın arka fren lambaları sürekli yanıyor bazan kendi kendine sönüyor fren müşürünü değiştirdik problem halen devam ediyor başka bu probleme neler sebep olabilir kaç ustaya götürdüysek sebebini bulamadılar

  Yanıtla
  • Merhabalar Orhan bey, peki duy kısmına hiç göz attınız mı oksitlenen yamulup şase yaptıran bir yer var mıdır

   Yanıtla
 • Ayşe

  Opel corsa da aynı sorun yaşıyorum ustalar bulamıyor kendiliğinden park halinde iken arka stop lambalar yanıyor akü bitiriyor sürekli sebep ne olabilir günlerce kaldı ustanın dükkanda ancak orda yanmadı lamba bulunamadı arıza

  Yanıtla
  • Koray

   Ayşe hanım sorun neymiş çözüm bulundu mu?

   Yanıtla
 • Koray

  benim opel corsa aracımda da aynı sorun var park lambaları sönmüyor tamirciye götürdüm fren müşürü sağlam fren pedalı eğilmiş onun ısıtılıp düzeltilmesi gerekiyor dedi usta yoğun olduğu için daha yaptıramadım. sorun gerçekten bu mudur daha onu da anlamış değilim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir