Farlar Kendiliğinden Yanıyor, Kapanmıyor ise Çözümü

Araçta farlar bir tetikleyici olmadığı sürece kendiliğinden yanmaz. Bu tetikleyiciler far kolunun sürücü tarafından aktive edilmesi, sensörler tarafından aktive edilmesi şeklindedir. Eğer bu iki durum haricinde aracınızın farları kendi kendine yanmaya başlıyor ise bir arızadan söz edilebilir. Bu yazımızda aracın farları kendiliğinden yanıyor ve farlar kapanmıyor ise olası arıza nedenle ve çözümleri aşağıda belirtilmiştir.

Reklamlar

Farlar Kendiliğinden Yanıyor İse

Bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Fakat bu nedenleri iki ana gruba ayırmak gerekiyor. Eğer kontak açıkken farlar kendiliğinden yanıyor ise farklı, kontak kapalı iken farlar kendiliğinden yanıyorsa sorun farklı yerlerde aranabilir. Bu iki başlıkta aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Kontak Açıkken Farlar Kendiliğinden Yanıyor İse ; Far Kontrol Düğmesi Arızaları : Farlar bazı araçlarda direksiyon sargısı altında bulunan bir kol vasıtası ile bazı araçlarda da çevirmeli düğme şeklinde ön kokpitin sol kısmında bulunur. Bu far kolu yada düğmelerinde bir ters temas yada şase olması durumunda farların kendiliğinden açılması sorununa rastlanabilir. (bazı eski model araçlar hariç tutulmuştur. Bu tip araçlar için kontağı kapalıyken de bu arıza gelişiyor olabilir)
 2. Far Sensörü : Bazı araç kullanıcıların araç donanımları ile ilgisi oldukça zayıftır. Bu kişiler farların kendiliğinden yanması konusunda bir bilgisi olmaması gayet normaldir. Çoğu araçta özellikle yeni model donanım olarak orta ve üst seğmen araçlarda far sensörü bulunur. Bu sensör havanın karanlıklaşması yada loş ortamlarda (körü tünel vb yerlerden geçerken) farları otomatik olarak açacaktır. Eğer aradığınız sorun bu ise bu bir sorun değil donanım özelliğidir. Aktivasyonunu iptal ederek sadece manuel olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aracınızda far sensörü olup olmadığını iki yolla anlarsınız. İlki far düğmesinde Auto diye bir kademe yada düğme bulunur. İkincisi ise aracın ön camında aynanın alt kısmında bir sensör bulunur. Bunlar aracınızda bar ise far sensörü sebebi ile farlarınız kendiliğinden yanıyor olabilir.

Kontağı Kapatınca Farlar Kapanmıyor İse

Dananın kuyruğunun koptuğu arıza şekli budur. Çözümü oldukça zor ve nedenleri çok çeşitlidir. İyi bir elektrik analiz gerektirebilir. Fakat en sık görülen sebepler şunlardır

Reklamlar

Sonradan Takılan Özellik ve Aksesuarlar : Günümüzde aracın orijinalinde binlerce lira verilerek alınan özellikle 50-100 liraya çin malı ürünlerle satılmakta. Araç üreticilerinin binlerce liraya mal ettiği bu teknolojileri bu kadar düşük bir ücrete almak aracınızın tüm elektrik aksamı için bir risk oluşturur. Bunlardan birisi de far sensörüdür. Far sensörü kontaktan bağımsız olarak farların açılıp kapanması üzerine bir montaj şemasına sahiptir. Bu nedenle montajda yapılan bir hata yada montaj sonrası zamanla gelişen bir hata farlar kendiliğinden yanıyor ve kapanmıyor gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer aracı sıfır olarak almadı iseniz sizden önceki kullanıcılar tarafından böyle bir kalitesiz donanım monte edilmiş olabilir. Bir elettiriciye kontrol ettirmenizde fayda var

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Farlar Kendiliğinden Yanıyor, Kapanmıyor ise Çözümü

 • Geri bildirim: Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır - Online Tamirci

 • 22 Aralık 2022 tarihinde, saat 16:56
  Permalink

  Öncelikle merhaba!
  Aracım Tempra sxa 1992 model kontak kapalı iken park lambaları yanıyor çözümü için yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
 • 6 Nisan 2023 tarihinde, saat 00:14
  Permalink

  Merhaba 2015 egea easy kısa far koldan kapanmıyor. Elektirikçi far koluna baktı sağlam dedi. Oto elektronikçi beyinden dedi 10 bin fiyat verdi. Sadece far koldandan kapanması için. başkası 3 bin fiyat verdi. kimisi sigorta paneli dedi. benim kafa karışık hangisi doğru. Sizin bilginiz var mı?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir