Elektrik Arızaları

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Far Rölesi Ne İşe Yarar : Otomatik yada Manuel Far rölesi, yaygın far motor röle olarak bilinen, motorlu veya otomatik farlar ile donatılmış araçlarda bulunan bir bileşendir, ve içerisinde akım ile değişen bir anahtar devresi bulunur . Far rölesi, fara giden akım gücü kontrol eden ve açmalarını ve kapatmalarını sağlayan elektrik rölesidir. Akım röleye verildiğinde, fara güç devresi tamamlanır ve yada fara giden güç kesilir. Bu yazımızda Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır ve far rölesi bozulursa ne olur detaylı olarak bulabilirsiniz.

Reklamlar

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

 • 1. Farlar Hiç Çalışmıyor :  Arızalı bir far rölesinin ilk belirtilerinden biri açılmayan farlardır. Far rölesi arızalı olursa, far motorların farları açması için güç sağlanamaz. siz farları ne kadar açmaya çalışırsanız çalışın farlar kapalı konumda gibi akım hiçbir zaman gitmiyor olacak, ve bu nedenle sürücü için herhangi bir yol aydınlatıcı ışık sağlamak mümkün olmayacaktır.
 • 2. Farlar Sürekli Çalışıyor :  Farlar Kendiliğinden Yanıyor ise, Arızalı Far rölesinin bir diğer belirtisi de açık pozisyonda kalan farlardır. Farlar açıldığında röle arızalanırsa, farlar açık pozisyonda kalır. Farlar hala ileriye dönük aydınlatma sağlamak mümkün olabilir, ancak farları kapatmak mümkün olmayacaktır. Farın kapanması için aracı stop ettikten sonra bazı koruma yazılımları economy mod gibi durumların devreye girmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.
 • 3. Farlar Düzensiz Çalışıyor Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor :  Düzensiz far aktivitesi far röle arızasının başka bir belirtisidir. Arızalı bir röle far motorların arızaya ve hatalı şekilde davranışına neden olabilir. Farlar aniden açılıp kapanabilir, kendi başlarına, ya da hızla açılıp kapanarak farların uygun aydınlatma sağlamasını engelleyebilir. Hatalı bir motor veya kablolama da benzer belirtiler üretebilir, bu nedenle aracın düzgün bir şekilde teşhis olması şiddetle tavsiye edilir.

Son 15 yıldır üretilen tüm otomobillerde bulunan ve öncesinde üretilen birçok modelde görülen far rölesi, sık sık arızalanmasa da arızalandığında tespiti biraz zor bir parçadır. Bunun nedeni ilk olarak akla elektriksel yada ampul patlaması gibi sorunların ortaya çıktığının düşünülmesidir.

Far Rölesi Nasıl Bağlanır

Öncelikle normal donanım seviyesinde üretilen bir araçta beş ila dokuz adet röle bulunur. Bu roleler arasından hangisinin far rölesi olduğunu ayırt etmek için araç kullanım kılavuzuna bakmanız gerekebilir. Ayrıca her rölenin farklı direnç değerleri olabilir. Bu nedenle yerine aldığınız rölenin aracınıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Far rölesi bir fişe benzer deliklere fişlerin geleceği yöne göre bağlanır. Eğer araç bakım onarımı konusunda hiçbir tecrübeniz yok ise bu işlemleri biz uzmana yaptırmanızı öneririz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Teknik Kaynaklar : – itstillruns.com headlight relay switch problem

Reklamlar

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Sercan

  Merhabalar benim 2012 model Fiat Linea 1.3 Multijet active plus aracım var aracın kontağını çevirip farları açtığımda Sol fardan ses geliyor nedeni ne olabilir ve çözümü nedir

  Yanıtla
 • Aykut Akın

  İyi günler. 2012 punto easy 1.4 fire model aracım var. Aracımda sağa ve sola dönüşlerde sis farı açılıyor böyle bir özelliği var. Benim aracımdaki sorun sola dönüşlerde sis farım açık kalıyor. Kontağı kapatsam da yanmaya devam ediyor. Sorunu çözen bir arkadaş olmuş ama ayrıntı vermemiş. Roleden kaynaklanıyormuş roleyi değiştirince sorun çözülmüş. Fakat bu role sigorta kutusunda mı oluyor yoksa başka bir yerde olma ihtimali (sis farının yanında gibi) var mıdır?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir