Elektrik Arızaları

Krank Mili Devir Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu Parça Farklı İsimlerle Anılabilmektedir. (Krank mili Sensörü, Krank devir Sensörü, Volant Sensörü, Krank Mili Konum Sensörü ve Krank pozisyon sensörü) kafa karışıklığı olmaması adına parçaların hepsi aynı parçadır. Bu yazımızda Krank Devir Sensörü Arızası nasıl anlaşılır sorusuna 8 maddelik belirti listesi ve altında ise her belirtinin detay açıklaması verilmiştir.

Reklamlar

Aracınızın en önemli parçalarından biri motor ve motorunuzun düzgün çalışmasını sağlayan krank mili konum sensörü gibi parçalarıdır. Krank mili konum sensörü, krank mili, motor valfleri ve pistonlar dahil olmak üzere motorun birçok hareketli parçasını izleme konusunda önemli bir işe sahiptir. Buradan alınan verilere göre birçok sistem çalışma şekli belirlenmektedir. Kısacası bu parçanın düzgün veri göndermemesi birçok sistemin de düzgün çalışmaması anlamına gelir. Arızalı krank mili volant sensörünün en yaygın görülen belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Krank Mili Volant Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır bu belirtilere bakabilirsiniz.

Krank Mili Sensörü Arızası Belirtileri

 1. Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor ise
 2. Aracınız Zor Çalışıyor İse
 3. Aracınız Çalışmıyor İse
 4. Aracınız Tekliyor ise
 5. Aracınızda Belirgin Performans Kaybı Var ise
 6. Aracınızda Fazla yakıt tüketimi başlamış ise
 7. Aracınız kimi zaman çalışıp kimi zaman çalışmıyor ise
 8. Aracınız sarsıntılı çalışıyor ise

Krank mili sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusunda bu belirtiler araçta mevcut ise Krank devir sensörü arızasından şüphe edebilirsiniz. Fakat buradaki belirtilerin bir çoğu farklı ateşleme ve yakıt sistemi arızaları tarafından da meydana gelebilir. Aşağıda bazı belirtilerin açıklamasına yer verilmiştir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

1 – Motoru Kontrol Et” Işığı Yanıp Sönüyor

Kötü bir krank mili konum sensörünün en yaygın semptomlarından biri, “motor arıza lambası” ışığınızın yanmasıdır. Sonuçta, ışığın amacı, kaputun altında bir sorun olduğunda size haber vermektir, böylece onu düzeltebilirsiniz. Sonuçta bu lamba yandığında bir profesyonel teknik tamir personeli tarafından krank mili pozisyon sensörü sorunu olsun ya da olmasın kontrol edilmesi şarttır. Motor arıza lambası hakkında daha fazla faydalı bilgi almak isterseniz burayı tıklayınız.

2 – Aracınızı Çalıştırmakta Zorlanma

Bir başka büyük belirti aracınızı çalıştırmakta zorlanmanız dır. Aracınızı çalıştırmaya çalıştığınızda, krank mili konum sensörü, krank milinin konumunu ve hızını hemen izlemeye başlar. Bu sensörün kendisinde bir sorun varsa, bu işleme başlamayı durdurabilir ve sonuç olarak motor açılmayı çalışmayı reddeder. Motor beyni gereken ateşlemeyi sağlamaz yakıt pompalamaz. Kısacası marş dinamosu hariç hiçbir motor sistemi devreye girmez.

Reklamlar

3 – Araç Stop Ediyor Yada Tekliyor

Arızalı Krank devir Sensörünün Belirtileri, Yukarıdaki belirti ile aynı çizgide, krank mili volant sensörünüzdeki bir sorun, aracınızın stop etmesine ve / veya teklemesine neden olabilir. Krank mili sinyalinin kesilmesi motorun çalışma sisteminde kesintilere neden olabileceğinden, seyir halinde yaşanabilecek ciddi bir problemdir Ancak, sinyalin ne kadar süreyle kesildiği ve o sırada ne kadar hızlı sürdüğünüze bağlı olarak sonuçları ve yaşanma şekli değişebilir.

4 – Motor Sarsıntılı Çalışıyor

Arızalı krank mili volant sensörünün en sık görülen son bir belirtisi, motordan gelen fark edilir titreşimlerdir. Bazıları, motor çalışırken kaputun altından her zaman biraz titreşim geldiğini tahmin edebilir. Bununla birlikte, bu titreşimde şiddetli bir artış fark ederseniz, bu, krank mili konum sensöründeki bir problemin sonucudur. Bu titreşim genellikle yakıt ekonomisi ve güçte ciddi bir düşüşle birlikte gelir. Aracı hareket ettirmek için daha fazla güç ve yakıt gerekecektir.

Reklamlar

Krank Mili Volant Sensörünüzle İlgili Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Onlinetamirci.net olarak, arızalı bir krank mili konum sensörünün en yaygın semptomlarına ilişkin bu kılavuzun, gelecekte sahip olabileceğiniz sorunları teşhis etmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size vereceğini umuyoruz. Bununla birlikte, bu semptomlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, bir uzmana göz atmanın zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca bu yazıya ilave olarak krank mili sensörü neden bozulur daha detaylı bir volant sensörü arızası konumuza buraya tıklayarak mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz

Ayrıca Teknik kaynak bakak isteyenler için wikipedia krank poziyon sensörü sayfası linki için tıklayınız. 

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Krank Mili Devir Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • krank sensörü

  gayet yararlı bir bilgi olmuş krans sensörü hakkında

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir