Elektrik Arızaları

Marşa Basınca Gelen Gajjt Sesi, Tırrr Sesi, Çıt Sesi ve Tık sesi

Araçlarda Marşa Basınca Gelen Gajjt Sesi yada benzer türevli sesler genelde araçta yaşanan arızanın ne olduğu hakkında bize bilgi verir. Bu sesleri hangi aralıklarla geliyor ve hangi ses geliyor bakarak araçtaki arızayı öğrenebilirsiniz. Aşağıda detayları bulabilirsiniz

Reklamlar

Marşa Basınca Gelen Gajjt Sesi

Bu ses genellikle marş sıyırması sesidir. Marş dinamosu otomatiği üzerindeki marş dişlisinin yada volant üzerindeki dişlilerin sıyırdığında çıkarttığı marşa basınca gıj sesi, eğer marş otomatiği dişlisinde sorun varsa sürekli, volant dişlisinde sorun varsa aralıklı olarak kendini gösterecektir.

 • Çözümü ise ; Arızalı dişlinin değişiminden sonra ses kesilecek araç normal ve rahat şekilde çalışacaktır. Bunun için marş dinamosu sökülür ve dişlisi değiştirilir. Volant dişlisi de kontrol edilir.

Marşa Basınca Gelen Tırt Sesi

Bu ses Genelde dişlinin boşa döndüğünün ve volant ile kitlenmediğinin göstergesidir. Marşa bastığınızda marş dinamosu dişlileri boşa döndüğünde çok hızlı ve gürültülü bir şekilde marşa basınca tır tır sesi oluşmasına neden olacaktır. Bu durumun nedeni marş otomatiğinin devreye girmemesidir.

Reklamlar
 • Çözümü İse : Marş dinamosu sökülür, marş otomatiği değiştirilir yada tamiri mümkün ise tamir edilir. Sonrasında araç normal şekilde çalışmaya başlayacak ve marşa basınca tır tır sesi benzeri sesler ortadan kaybolacaktır.

Marşa Basınca Gelen Çıt Sesi

Genellikle marşa bastığınızda çıt sesi geliyor ama devamında bir ses gelmiyor ise bu marş dinamosunun tamamen arızalandığında yada akım gitmediğinde duyulan bir sestir. Siz marşa bastığınızda role devreyi kapatır ve Çıt diye bir ses duyarsınız ama marş dönme sesi duyulmaz. Duyduğunuz Çıt sesi de marştan değil sigorta tablasındaki role parçasından gelmektedir.

 • Çözümü İse : Marş motoruna giden akım kontrol edilir, kablo ve soketler kontrol edilerek olası kopukluk yada oksitlenme var ise onarımı yapılır. Tesisatta sorun yok ise marş motoru sökülerek, marş motoru kömürleri ve dinamonun kendisi kontrol edilir. Varsa tespit edilen sorunlar giderildikten sonra araç marşa bastığınızda normal olması gereken sesi ile çalışmaya başlayacaktır.

Marşa Basınca Tak Tak Ses Gelmesi

Bu durum marş motoru dişlileri ile volant dişlilerinin senkronize çalışmadığı durumlarda gözlemlenen bir sestir. Bu ses ile araç kullanılmaya devam edilir ise dişli hasarlarına ve sıyırmalara neden olabilir

Reklamlar
 • Çözümü ise ; Marş bağlantıları ve dişli bağlantıları kontrol edilir. Varsa aksaklıklar yada marş otomatiği sorunları giderilerek iki dişlinin de senkronize olarak çalışması sağlanır. Bu sayede ses ve sorun ortadan kaldırılmış olur

Videolu Anlatım

Tüm bu yazılara ek olarak videolu olarak anlatımımız da mevcuttur. Aşağıda video bağlantısını görebilirsiniz. Videoda bu yazılanlara ek olarak teknik anlatımlar da içermektedir. Yazımızı ve videomuzu faydalı bulur iseniz abone olarak ve yorum yazarak bize destek olmayı ihmal etmeyin.

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Marşa Basınca Gelen Gajjt Sesi, Tırrr Sesi, Çıt Sesi ve Tık sesi

 • Ecevit Günay

  Merhaba aracım 2002 model 1.2 motor 16valf albea marsa basınca gacirt sesi gelmeye başladı mars dinamosu deisti ses gene kesilmedi volant dişlisi deisti tekrar gene aynı gacirti sesi devam ediyor marş dislisini deistiler yeniden ses gene devam ediyor bu sorun nasıl çözülür tamirci tamirci dolasiyorum

  Yanıtla
 • Sezgin

  Merhabalar. Aracımda marşa bastığımda araç çalışır çalışmaz cızzz sesi alıyorum. Bu sesi şöyle açıklayabilirim. Bazı araçlarda kontağı fazla çevirdiğinizde duyduğunuz ses, ya da araç zaten çalışırken, çalıştığını anlamayıp dalgınlıkla tekrar kontağı çevirdiğinizde duyduğunuz ses. Aracı her ilk çalıştırdığımda duyuyorum. Hemen kapatırsam ikinci çalıştırmamda duyulmuyor. Bazen de tırrr sesiyle çalışıyor araç. Bununla ilgili bir oto elektrikçide marş otomatiği ve kömür değiştirildi sorun düzelmedi. Sorunun marş dişlisinden de olmadığı söyleniyor. Sizce nedir?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir