Ön Takım Arızaları

Şanzıman Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır sorusunda en etkili yöntem, belirtilerin izlenmesidir. Bu nedenle ki aşağıda detaylı olarak şanzıman kulağı arıza belirtileri nelerdir sıraladık. Bu belirtilerin aracınızda gerçekleşip gerçekleşmediğini takip ederek, aracınızda motor takozu arızası var mı kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Ayrıca şanzıman kulağı bozuksa ne olur araca ne gibi zararları vardır bu konulara da değindik.

Reklamlar

Şanzıman Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Bu konuda en etkili yöntem belirtilerin takip edilmesidir. Şanzıman takozu arızası durumunda ortaya çıkacak belirtiler ise şunlardır

 • Araç İçine Sirayet Eden Sarsıntı, Titreşim
 • Rölantide Direksiyon Titremesi
 • Kalkışlarda Tak Sesi
 • Vites Kolunun Gaza Basınca Normalden Daha Fazla Sallanması (Bir Miktar normaldir üstü arızadır)
 • Seyir Galinde Gaza Bas Çek Yapıldığında Genelde Sol Tarafa Çekme Yada Anlık Yönelme

Bu belirtilerin biri yada birkaçı aynı ayda aracınızda kendini göstermeye başladı ise şanzıman kulağı arızası olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir. İlk kontrol tabi ki fiziki kontrollerdir.

Reklamlar

Şanzıman Kulağı Bozuksa Ne Olur

 • Genellikle bu parça bozulduğunda araçta titreme çekme sorunlarına yol açabileceği gibi sürüş güvenliğini tehdit eder.
 • Sarsıntının emilememesi, diğer sağlam motor kulağı parçalarında arızaya kopmalara neden olabilir. Bu da ekstra maliyet demektir. 
 • Vites sarsıntısı nedeni ile şanzıman üst Kılavuz braketi bozulabilir.
 • Araç içi konfor olumsuz etkilenir.

Araçta Şanzıman Kulağının Konumu

Araçların %95’inde (Dikey yerleşimli motorlar, v6, v8, v12 motorlar gibi ekstrem motorlar, boxer motorlar ve eski nesil bazı motor tipleri haricinde) Şanzıman kulağı aracın sol kısmındadır. Çoğu araçta genellikle akü tablası yada sigorta tablası gibi parçaların altına denk gelen bir yerleşimi vardır.

Şanzıman kulağı, kaputu açtığınızda direk görülecek bir noktada değildir. Üst kısımdaki ek parçaların sökümü akabinde parçaya ulaşılır. Bu parça sol şase koluna yada sol pedye sacına monteli yani direk araç taşıyıcı parçalarına montelidir.

Reklamlar

Kauçuk Özelliğini Yitirebilir

Şanzıman takozlarında araçtan gelen sarsıntının şasiye aktarılmasını engellemek için kauçuk bir malzeme kullanılır. Bazı durumlarda kulak kopmasa bile bu kauçuk sertleşerek özelliğini yitirebilmekte ve bu nedenle de aynı şanzıman kulağı arızası nasıl anlaşılır belirtilerinde sıraladığımız sorunların araçta kendini göstermesine neden olabilmektedir. Genellikle belli bir yaşın üzerindeki araçlarda daha sık karşılaşılmaktadır.

Bu durumun kontrolü de yine fiziki olarak yapılabilir. Bir levye yardımı ile şanzıman kulağı kastırılarak esnetilir. Bu sayede esnemesinin ideal aralıklarda olup olmadığını kontrol edilir. Bu esneme özelliği yitirilmiş ise fiziki bir hasar yada kopma olmasa bile parça değiştirilmesi gereklidir.

Reklamlar

Video Anlatımına da Göz Atabilirsiniz

Ayrıca tüm bu konuyu detayları ile araç ve parça üzerinde anlattığımız bir video içeriğimiz de mevcut. Aşağıdan bu içeriği ulaşabilirsiniz. İçeriğimizi beğendi ve faydalı buldu iseniz abone olarak, yorum ve beğenileriniz ile destek olabilirsiniz.

YouTube player

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Online Tamirci Forum’u kullanarak aracınızda yaşadığınız tüm sorunları bizlere iletebilir ve aynı gün içinde (genelde birkaç saat içinde) bizlerden cevaplar ve arızanızın çözüm önerilerini edinebilirsiniz. Forumumuza girerek hızlıca kayıt olmak ve Forum kategorileri ve soru cevapları görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz. İyi forumlar dileriz

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Şanzıman Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Gazi

  Motor kulağını şanzıman kulağını deyiştirdim 1 vites de titremem kasisler de lak luk ses geliyor neden acaba

  Yanıtla
 • Gazi

  Bu arada amartisorler de denedik yine ses var

  Yanıtla
  • Merhabalar kalkışta titreme baskı balatadan da olabilir. lak luk seslere gelince, kulaklardan ziyade tam bir ön takım kontrolü öneririz Gazi bey, z rotlar salıcaklar, rot başları denge kolu burçları vs vs

   Yanıtla
 • ibrahimrt

  Merhaba abim Opel 2008 Euro 4 1.3 komple motor yaptırdım, baskı balatamda 3 ay önce değişmişti, motor yapılırken her iki motor kulağı koptuğu için yan sanayii iki adet takoz aldım ve taktım, sorunum şu her viteste özellikle rampalarda 1900-2000 devirde telefon titreşimi gibi arabayı titretiyor, 2000 devir altında ve üstünde herhangi bir sorun yok, rolantida aracın çalıştığını bile zor anlıyorum, ustaya gösterdiğimde motor kulakları dedi ama her viteste turbonun devreye girdiği 2000 devirde yapması kafamı karıştırdı, sizce motor kulağının böyle yapması mümkün mü

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir