Ön Takım Arızaları

Aks Arızası Nelere Yol Açar

Aks Arızası Nelere Yol Açar aşağıda 3 madde halinde sonuçlarından bahsedilmiştir. Ayrıca kopma gibi sonuçlar doğurabilir. Araçlarda aks, motor tarafından üretilen devinimin şanzımana aktarılması ile oluşan dönüşün çekiş tekerlerine iletilmesinden sorumlu parçadır. Aks arızası bu sistemin aksamına neden olacaktır. Arızanın boyutuna ve şekline bağlı olarak nelere yol açar sorusunun cevabı da değişecektir. Bu yazımızda aks arızasının ilk aşamalarından son aşamalarına kadar tüm sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Aks Arızası Nelere Yol Açar

Arızanın aksın hangi bölgesinde ve ne şekilde olduğuna göre arızanın sonucu da değişkenlik gösterir. Olası farklı arıza şekilleri ile sonuçları şu şekilde olabilir.

  • 1 – Aksın Yağsız Kalması Sonucu Ne Olur: Aks kafaları iç kısmında mafsallı ve rulmanı bir yapı bulunur. Bu yapı sürekli hareket ve dönüş halinde olduğu için sürekli de yağlanması gerekir. Bu yağlanma gres yağı ile sağlanır. Gres yağı aks içerisinde bir kere koyulduğunda yıllarca hizmet verebilir. Bu yağın sistem dışına çıkmaması için bir körük ve iki ucuna kelepçe yerleştirilmiştir. Kelepçelerin işlev dışı kalması yada körüğün yırtılması parçalardaki sürtünmenin aşınmalara ve boşluklar oluşmasına neden olur. Bu durum seyir halinde ön takımdan ses gelmesine ve ilerleyen dönemlerde aksın mafsalından kopmasına neden olabilir. Bu durum sizin yolda kalmanıza neden olacaktır.
  • 2 – Rulman Dağılması : Aks hareketli kısımları özel halka rulmanlar bulundurur. Her hareketli parça gibi bu rulmanların da belli kullanım ömürleri bulunur. Zaman içerisinde özellikle sert çukurlar, darbeler gibi etmenlere bağlı olarak bu rulmanlar dağılabilir. Bu ani aks kesmelerine neden olabilir. Bu durumun da sonucu ilk nedenle aynıdır. Aks kopar ve araç hareketsiz kalır. Yola sadece bir çekici ile devam edebilirsiniz.
  • 3 – Aks İçinde boşluklar Oluşması : Aks, zamanla hem ön takım parçaları hem aksın kendisinden kaynaklı olarak boşluklar oluşma ihtimali mevcuttur. Bu boşluklar aksın yerinden çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda araç yine hareketsiz kalır. Fakat aks yerine takılır ve boşluk alınırsa sorun çözülmüş olur. Ayrıca aks arızası titreme gibi farklı belirtilere de neden olabilmektedir.

Seyir Halinde Aks Koparsa Ne Olur

Aks Arızası Nelere Yol Açar sorusunun en dip noktası budur. Herkes için korkutucu bir senaryo olan seyir halinde aks kesmesi / kopması, aslen bilinçli bir araç kullanıcısı tarafından sorunsuz şekilde atlatılabilecek bir durum olabilir. Aks koptuğunda araç sanki debriyaja basmış gibi tepki verir. Çekiş durur, motor freni / kompresörü durur. Otomatik araçlarda ise seyir halinde vitesi N konumuna alınmış tepkisi verir. Bu durumda frenler sorunsuz çalışacak direksiyon tepkileri değişmeyecektir. Bu duruma eşlik eden sürtme sesi takırtılar oluşur. (aksın yerde sürüklenmesi ve dönerken ön takım, kartel gibi parçalara çarpması nedeni ile oluşan ses). Bu gibi bir şey başınıza geldi ise panik yapmadan direksiyon hakimiyetinizi bozmadan ani fren yapmadan yavaşça frenleyerek aracı sağ güvenlik şeridine çekmeniz en doğru yöntem olacaktır.

Reklamlar

Aracı Aks Körüğü Yırtık Kullanmak Sakıncalı mı

Aracı Aks Körüğü Yırtık Kullanmak, 1 numaralı açıklamada belirtilen tüm durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aks körüğü yırtık ise içerisindeki gres tamamen bitene ve sıvı ile temas edene kadar zamanınız vardır. Bu durumdan sonra aks yavaş yavaş bozulmaya başlar. Eğer yeni yırtıldı ise onarım masrafınız sadece körüğü yenilenmesi olacaktır ve maliyeti çok düşük olacaktır. Fakat bu şekilde kullanmaya devam etmek aksın tamamen bozulmasına ve yolda kalmanıza neden olacak ve onarım maliyetli ciddi rakamlara tırmanabilecektir.

Ayrıca Bakınız : Aks Neden Bozulur Yazısına Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz,

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Aks Arızası Nelere Yol Açar

  • Hakan saip

    Merhabalar aracın seyir halinde asla şu eksiltmemekte , park ediyorum 3-4 saat sonra bakıyorum motor suyu dibine kadar bitmiş , park halinde ve araç calismazken ediyor olmasını anlayamıyoruz , yardımınız için teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir