Fren Sistemi Arızaları

Fren Diskleri Ne Zaman Değişir? Kaç Km / Kaç Yılda

Fren Diskleri Ne Zaman Değişir sorusuna, söz konusu parça kullanıma bağlı aşınan bir parça olduğu için yıl yada km verilememektedir. Kullanım sıklığına göre fren diski kaç km değişir gibi sorulara cevaplar da değişecektir. Araçlarda bazı parçalar belli kilometrelerde yaza yıl bazında değişirken bazı parçalar yıpranma derecelerine göre yapılan rutin kontroller sonrasında değişir. Fren diskleri belli bir periyodu olmayan parçalardan birisidir. Bu yazımızda Fren Diski Ne Zaman Değişmeli ? ve Fren Diskleri Değişmezse Ne Olur? Konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Fren Diskleri Ne Zaman Değişir

 • Fren diski belli bir kalınlık seviyesinden daha çok inceldiği durumlarda,
 • Fren diski üzerinde kılcal çatlaklar meydana geldiğinde
 • Fren diskinde kalıcı oksitlenmeler meydana geldiğinde
 • Fren diski yamulması sorusunu var ise
 • Fren diskinde giderilemeyen kanallar oluşmuş ise
 • Fren diskinde derin çizikler mevcut ise
 • Giderilemeyen Ses mevcut ise

Yukarıda yazan fren diskleri ne zaman değişir sorusunun cevabı olan, arıza ve durumlardan biri daha ortaya çıkmış ise fren diskleri yenisi ile değiştirilmelidir. Fren diskleri yağ değişiminde ve periyodik kışlık – yazlık bakımlarda fiziksel olarak kontrol edilmeli ve eksiklikler ve arızalar var ise değiştirilmelidir

Siz de Kolayca Kontrol Edebilirsiniz : Fren diskleri konumu itibari ile önden de arkadan da açıkta ve üzerindeki bazı fiziksel hasarlar araç sürücüsünün kolayca görebileceği bir konumdadır. Belli aralıklarda fren disklerinizi kontrol etmenizi gözünüze takılan ve farklı gelen bir durum var ise servisinizle görüşmeni tavsiye ederiz. Basit bir fiziki kontrol ile fren diskleri ne zaman değişir siz de tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Fren Diskleri Değişmezse Ne Olur?

Fren diskleri, bazı arıza ve fiziksel hasarlar olmasına rağmen değiştirilmeyen fren diski ciddi sorunlara neden olabilir. Fren diskleri fren sistemi parçası gibi görülse de aslında aynı zamanda bir ön takım parçası olarak da görülebilir. Fren diski değişmezse aşağıdaki ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

 • Fren diski seyir halinde kırılabilir
 • Fren diski ses sorunlarına neden olur
 • Direksiyonda Titremelere neden olur
 • Araç kontrolünün sağlanmasını zorlaştırır
 • Frenlerin performansını düşürür
 • Kırılıp kalipere sıkışabilir bu durumda seyir halinde ani teker kitlenmesi yaşanabilir

Dikkat edeceğiniz üzere yukarıdaki maddelerin her biri ciddi sonuçlardır. Hepsi araç güvenliğini tehdit eden ve ciddiye alınması gereken sonuçlardır. Bu nedenle fren diskinde bir arıza olduğunu düşünüyor iseniz vakit kaybetmeden arızanın giderilmesi adına bir onarım merkezine giderek değişimini yaptırmanızı öneriz

Reklamlar

Fren Diskleri Değiştirimken DİKKAT !! Fren diskleri tek başına değişmezler. Takım olarak değiştirilmesi gerekir. Eğer sadece bir diskte sorun olsa bile iki disk aynı anda değişmesi gerekir. Aksi halde frenlerin kalibrasyonu bozulabilir. Ayrıca disklerle beraber balatalarınız yeni dahi olsa balatalar da değişmesi gerekir. Bozuk disk ile birlikte kullanılan balatayı yeni diske tekrar takmak, yeni diskin de bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle fren balataları yeni ve kalın dahi olsa atılarak yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız : Fren diskinin bittiği nasıl anlaşılır konusunda ek belirti ve yöntemlere göz atmak için tıklayınız. 

Fren Diski Değişimi Sonrası Dikkatli Olun

Fren balataları ve diskler değiştikten sonra alışma denilen bir evre bulunur. Bu evre ortalama olarak 10-60 km gibi bir mesafede gerçekleşir. Bu sürede frenler eskisi kadar etkili tutmaz. Bu nedenle değişim sonrası aracın dikkatli kullanılması ve takip mesafelerine her zamankinden çok daha fazla uyulması şiddetle tavsiye edilir.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir