Fren Sistemi Arızaları

Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır

Fren diskleri kullandıkça aşınan ve aşındıkça değişmesi gereken bir parçadır. Bu parçanın belli değişme periyodu da yoktur. Bu nedenle araç kullanıcılarının fren disklerinin değişmesi gerekip gerekmediğini anlaması olası sorunların çıkmaması adına çok önemlidir. Bu yazımızda sürücülerin anlayabileceği basit belirtileri takip ederek Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır

Bunu anlamak için araçta ortaya çıkabilecek bazı belirtileri takip etmeniz yeterlidir. Birçok belirti hiç araç bakım tecrübesi olmayanların dahi zorlanmadan anlayabileceği türden belirtilerdir. Bu belirtiler ;

  1. Frene Basınca Kazıma Benzeri Ses Gelir
  2. Fren Performansı Düşer
  3. Frene Basınca Titreme Olur
  4. Seyir Halinde Direksiyon Titreyebilir
  5. Çatlak Yada Yamulma Durumunda Frene Basılmasa Dahi Seyir Halinde Ses Gelebilir

Yukarıdaki belirtilerden en belirleyici olanları seçilerek yazılmıştır. bunlara ek olarak irili ufaklı ve nadir meydana gelen birçok belirti mevcuttur.

Reklamlar

Önemli Uyarı : Araçta meydana gelen bu belirtiler, farklı ön takım ve fren sistemi arızalarında da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle aracınızda bu belirtiler var ise direk olarak fren diski satın alarak bir servise gitmeyiniz. Öncelikle şüphenizin doğrulanması için tespit yaptırmanız gerekmektedir. Bazı balata yada aks arızası sorunları da bu tip belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Fren diskinin bittiği nasıl anlaşılır konusunun devamı niteliğinde olan ve çok daha detay bilgilerin bulunduğu Fren diski ne zaman değişmeli konumuza burayı tıklayarak göz atarak daha fazla faydalı bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz.

Fren Diski Neden Paslanır

Birçok kişi, özellikle de disklerin dışarıdan rahat görünür olduğu geniş açıklıkları bulunan büyük inç çelik jantlar bulunan araçların sahipleri sıklıkla söyle durumlarla karşılaşabilir. Araç başına geldiklerinde yağmurlu günlerde veya araç yıkamalarından sonra fren disklerinin yüzeyinde çok ince pas lekeleri görürler. Bu durumun zararlı olup olmadığı konusunda birçok kez soru sorulmaktadır.

Reklamlar

Disk Fren içeriğinde dökme demir, silisyum ve karbon gibi bileşenler bulunur. Yüzeyi son derece düz olan bu parça su ile teması sonrasında ufak pas lekeleri meydana gelir. Bu normal bir durumdur. Aracı 10-20 metre kullandığınızda düzelecek ve bir daha sıvı temas edene kadar tekrarlamayacaktır. Eğer merak ettiğiniz durum bu ise gayet normal bir durumdur. Disk alaşımı nedeni ile yaşanır. Bu duruma örnek olarak eklenen fotoğrafa göz atabilirsiniz.

Fakat ; Diskin düz yüzeyinde değil de orta göbek kısmında yada hava kanallarında bir korozyon paslanma ve çürüme var ise bu diskin değişmesi gerektiğinin işaretidir. her metal yüzeysel pas rengine bürünebilir. Burada çürüme benzeri bir durumun olup olmadığı önemlidir. Diskin göbeği ve hava kanalı hafif kahverengi bir hal almışsa sorun yoktur fakat resimdeki gibi ağır korozyon var ise değişmesi gerekmektedir diyebiliriz.

Reklamlar

Fren Diski Değiştirirken Dikkat Edin

Fren diski tabirinden çok bizler fren diskleri demeyi tercih ederiz. Bunun nedeni bu parçanın takım oluşudur. Kısacası eğer diskinizde bir problem var ise diskiniz değil diskleriniz değişmelidir. Tek bir adet değişim fren sisteminin orantısız çalışmasına aracın bir yöne frenleme esnasında çekmesine ve buna benzer birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden takım olarak değiştirmelisiniz.

Ayrıca diskler değiştiğinde bozuk disk ile hali hazırda kullanımda olan balataların yüzeyleri bozuk disk yüzeyi ile eşleşeceğinden söz konusu balatalar yeni bile olsa yüzeyleri yeni disk ile kullanıma uygun değildir. Diskler ile birlikte fren balatalarının da takım olarak değiştirilmesi gerekir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir