Elektrik ArızalarıFren Sistemi Arızaları

Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor İse Çözümü

Yağ lambasının en çok görülen arıza şekli frene basınca yanma fakat yağ lambası yanıyor gaza basınca sönüyor şikayetidir. Rölantide yada gaz verince sönen yağ lambası arızasının olası birkaç sebebi ve bu nedenler çözümleri alt kısımda belirtilmiştir.

Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor

Burada frene basmadaki kasıt aracın rölantiye düşmesi mi yoksa direk fren pedalına mı basmak olduğunun iyi teyit edilmesi gerekmektedir. Bunun için araç kompresörde rampa aşağı viteste ve devir 2000 devir üzerinde iken fren pedalına basıldığında yanıyor ise bir farklı bir nedenden gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde yanıyorsa farklı bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Olası problemleri ve çözümlerini alt kısımda listeledik.

 1. Yağ Beslemesinin Azalması Yada Kesilmesi :Araçta yağ beslemesi yani yağın motor içerisinde devir etmesini sağlayan parça kartel içerisinde bulunan yağ pompasıdır. Bu parça yeteri kadar basınçlı şekilde yağı tekrar silindir kapağına gönderemez ise yağ lambası yanabilir. Bu gibi bir arızada araç rölanti halinde iken basınç azalacağı için yanarken yağ lambası gaz verince sönüyor şeklinde gözlemlenir.
  1. Çözümü ise : yağ filtresi yağ ve yağ pompasının değişimidir.

 2. Yağ Filtresinin Tıkanması : Yukarıda bahsettiğimiz yağ filtresi kartel içerisindeki yağı pompalarken önce bir filtreden geçirerek motor içi metal partiküller ve pislikleri temizleyerek silindir kapağına gönderir. Yağ pompası düzgün çalışsa dahi filtre tıkalı yada tıkanmaya yakın konumda ise yukarıya pompalanan yağın basıncına mukavemet gösterecek ve motor devri azalınca basınç yetersiz kalacaktır. Genellikle periyodik bakımın aksatılması nedeni ile yağın kirlenmesi nedeni ile karşılaşılır
  1. Çözümü İse : oldukça basittir. Araca periyodik bakım yapılarak yağ ve filtreler değişirse sorun ortadan kalkacaktır.

 3. Yağ Lambası Tetikleyici Düzeneğinde Elektriksel Arızalar : Araçta yağ lambası bazı sensörlerden aldığı veriler ile söner yada yanar. Eğer bu sensorlar görevini yerine getirmeyecek durumda ise araçta hiçbir sorun olmasa bile yağ lambasının yandığı durumlar meydana gelebilir. Sorunun
  1. Çözümü ise : arızalı olan müşürün değiştirilmesi şeklinde gerçekleşir.

 4. Yağ Seviyesinde Kritik Azalmalar : Yağ pompası yağı üst kapağa aktarırken kartel içerisinde belli bir miktar yağ olması gerekir. Yağ miktarı kartelde az ise üst kapağa gönderilen yağ miktarı azalacak bu durumda araç yağ deviniminin sağlanmadı için arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.
  1. Çözümü İse : Yağ kontrol çubuğunu kullanarak yağ seviyesi kontrol edilmeli ve eksik olan miktar tamamlanmalıdır.

Rölantide yağ lambası yanıyor Gaza basınca sönüyor ise yukarıdaki belirtiler ve çözümleri işinize yarayabilir. Fakat bu tip arızaların gerçekleşmesine neden olabilecek onlarca farklı senaryo mevcuttur Biz en sık karşılaşılan 4 adeti sizlerle paylaştık. Nadir görülen farklı farklı arızalar da meydana gelmiş olabilir.

Tamir Edilmezse Ne Olur

Bu konu hakkında sitemizde onlarca yazı ve bir o kadar yorumlarda kullanıcı sorunu bulabilirsiniz. Hemen hemen her lambanın bir telafisi olsa da yağ lambasının yanması sonucunda önemsenmeyerek aracın kullanımına devam edilmesinin şakası ve telafisi yoktur. Direkt olarak motora ağır zararlar verebilecek bir arızadan söz ettiğimizi unutmayınız. İhmale yada ertelenme riskini göze almayın.

Yağ lambasının neden yandığı ve yandığında neler olabileceğine dair bloğumuzda dikkatinizi çekebilecek yazıları alt kısımda görebilirsiniz. Bu yazılara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor İse Çözümü

 • Selim f

  Öncelikle iyi günler aracım pegeot 307 otomatik vites aracda hidrolik pompası değişti ve bakım yapıldı. Yolda giderken bişe yok firene bastığım zaman yağ lambası ve stop lambası yaniyo sebebi ne olabilir.bide araç çalışır vaziyette direksiyonu sağ sola cevirdigim zamanda yağ lambası ve stop lambası yaniyo.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir