Soğutma Sistemi Arızaları

Sıkışık Trafikte Hararet Yükselmesi Sorunu?

Birçok araç kullanıcısı, araçları ile seyir halinde iken sürekli gördükleri hararet derecesinin, yoğun trafikte, dur kalk yapınca arttığını fark etmiştir. Bu yazımızda Sıkışık Trafikte Hararet Yükselmesi normal mi, yoksa bir arıza mı, hangi derecelere kadar bu durumu sorun etmemeliyiz ve hangi eşikten sonra bir arıza sayabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Reklamlar

Sıkışık Trafikte Hararet Yükselmesi

Aşağıdaki durumlar aracınızda yaşanıyorsa, durum tamamen normal bir arıza aramanıza gerek yok diyebiliriz. Bu durumlar ise;

 • Seyir Halinde 70-90 Arası iken Sıkışık Trafikte 100 105’i Geçmiyorsa
 • Hararet 100 yada 105’e geldikten sonra fan açıp hararet tekrar 90 a düşüyorsa
 • Su taşması, fışkırma gibi su tahliyesi olmuyorsa
 • Aracınız 100 yada 105 gibi ısılarda stabil çalışmaya devam ediyor ise

Bu durum normal olarak kabul edilir. buradaki amaç hararet anlık 100 105 derece ısılara da çıksa fan açıp tekrar 90 a düşüyor fan kapandığında 100 – 105 e çıkıyor sonra tekrar fan açıp normale dönüyor, bu döngü aksamadan bu şekilde ilerliyor ise kesinlikle araçta yaşadığınız durum normaldir diyebiliriz. Peki Sıkışık Trafikte Hararet Yükselmesi Sorunu neden ortaya çıkıyor merak ettiniz mi. Aşağıda bu durumu detaylandırdığımızda konuyu daha net anlayacaksınız.

Reklamlar

Yoğun Trafikte Hararet Neden Yükseliyor

Sıkışık trafikte artan hararet durumunun ne kadar normal olduğunu yukarıda bahsettik. Bu durumun böyle oluyor olmasına neden olan etki şudur

Araç normal seyir halinde iken ön kısımdan aldığı hava ile radyatörlerdeki suyu sürekli olarak soğutur. Bu da aracın belli ısıları geçmemesi için yeterlidir. Fakat sıkışık bir trafikte, önden hava alma duracak bu durumda da soğutma suyu, radyatörlerde soğuyamayacaktır. Bu nedenle de aracın harareti artmaya devam edecektir. Ne zaman ki radyatör fanı devreye girecek, o zaman ısı düşecektir. Fan çalışınca radyatörlerdeki nmotor soğutma suyu soğutalarak motora gönderilecek bu da harareti düşürecektir. Tabi önden hava alma devam etmediği için ısı tekrar artacak ve tekrar fan devreye girince düşecektir. Bu döngü böyle devam eder. Bu durum tamamen normaldir.

Reklamlar

Yukarıda bahsettiğimiz şekilden daha farklı bir sıkışık trafikte hararet yükselmesi sorunu yaşıyor iseniz, artan hararetin nedeni araştırılmalıdır.

Önemli Not : Artan hararetin neden olduğu ve nasıl çözüleceğine dair konumuz ve videolu anlatımımız mevcuttur. Burayı tıklayarak araçta hararet neden olur yazımıza ve videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Sıkışık Trafikte Hararet Yükselmesi Sorunu?

 • Geri bildirim: Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor - Online Tamirci

 • alper

  merhaba opel astra 2015 model 1.4 turbo aracım var ibre sabit 90 da bir süre kullanıp durduğumda rolantide hararet dijitalde 102-103 lere çıkıyor fan açıyor ama 100 derecenin altına düşürmesi bazen 7-8 dk sürüyor hafif gaz verirsem hemen 1 dk da falan düşüyor bu durum normal mi araç suyunda eksilme çekişinde bir sorun vs yok normal sadece fan açınca sıcaklık hemen düşmüyor

  Yanıtla
  • 100-105 e kadar sıkışık trafikte yada araç hareketsizken çıkması normal kabul edilebilir. hareket halinde normal değildir. sadece rampa çıkarken yada çok sıkıştırınca hareket halinde çıkarsa normal

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir