Soğutma Sistemi Arızaları

Yedek Su Deposu Su Yükselmesi ve Su Kaynatıyor Sorunu

İster benzinli olsun İster lpg’li yada Dizel araç olsun, Yedek su deposu su yükselmesi normal bir durumdur. Soğutma sistemi, yüksek basınç altında çalışan bir sistem olmasından dolayı, anlık yükselip alçalmalar olağan kabul edilebilir. Ve çoğu zaman yedek su deposu kapağını açınca suyun taşması da sık görülür. Fakat anormal olan suyun kaynıyor gibi fokurdamasıdır. Bu yazımızda ve bağlı videomuzda Yedek Su Deposu Su Yükselmesi, taşması ve kaynama sorunları yaşıyor iseniz detaylı nedenlerine ve çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Yedek Su Deposu Su Yükselmesi

Genelde yedek su deposunda yükselmeler görüldüğünde sorun olarak algılanıp araç motorunda yada soğutma sisteminde bir sorun olduğu akla gelebiliyor. Özellikle araç sıcakken gaz verildiğinde su seviyesinde yükselme görülmesi gayet normal bir durumdur.

Yedek Su Deposu Su Taşması Sorunu

Eğer Motor suyu kapağını açınca su yükseliyor ise bu normaldir, araçların büyük çoğunluğunda gözlemlenir, fakat siz kapağı açmasanız dahi kapaktan su sızıyor ve taşıyor ise bu bir arıza olarak adlandırılabilir. Özellikle yedek su deposu yani genleşme kabı kapağının, araç soğutma sistemi basıncından daha düşük max basınç değerlerine sahip olması bu sorunun ana nedenidir.

Reklamlar

Bir diğer neden ise araçlarda silindir kapak contası yanık olduğunda, motor içerisinde silindirlerin ürettiği basınç soğutma suyuna karışabilir ve bu durumda da soğutma suyu normalden çok daha fazla basınca maruz kalarak yedek su deposu su taşması sorunlarına neden olabilir.

Yedek Su Deposu Su Kaynatıyor İse

Araçlarda soğutma sistemi, antifriz ile birlikte ortalama 140 derecelere kadar kaynama yapmadan çalışacak şekilde üretilmiştir. Rakıma göre buy değer 150 derecelerden 130 derecelere kadar oynama gösterebilir. Eğer aracınızdaki hararet düzeyi, bu derecelerden yüksek ise kaynama normal olarak suyun aşırı ısınmasındandır ve ilk öncelikli sorununuz hararettir. Fakat hararet normal seviyelerde 90, 100, 105, derecelerde iken antifriz karışımlı soğutma suyunuz kaynıyor gibi görünüyorsa aslında su kaynamıyor içerisindeki havayı basınçla atıyor olabilir. Silindir kapak contası yanık olan araçlarda bu durum çok sık gözlemlenir. Soğutma sistemi ortalama çalışma aralığı olan 1,5 – 2 atmosfer basınçlık değerinin çok daha fazla üzerine çıkar. Bu durumda da sistem, fazla basınç nedeni ile öncelikle olarak genleşme kabı olmak üzere su kaçırmalara, yedek su deposunda kaynama görünümünün oluşmasına neden olacaktır.

Reklamlar

Aracınızda anlatılanlara benzer bir durum yaşıyor iseniz ilk tavsiyemiz silindir kapak contasının kontrolünü yapmak olmalıdır. Özellikle uygun fiyata satılan conta test kitleri ile 5 dakikada silindir kapak conta testinizi kendiniz de yapabilirsiniz (detaylı uygulama videosu aşağıda) Ayrıca birkaç kontrol noktasına bakarak bir test kitine ihtiyaç duymadan dahi conta yakan araba nasıl anlaşılır, kendiniz de rahatlıkla anlayabilirsiniz (aşağıda uygulama videosu mevcut) her iki yöntem için de detaylı uygulama ve araç üzerinde hazırlanan videolar aşağıda listelenmiştir Göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Uygulama Videoları (Mutlaka Göz Atınız)

 1. Contanın Yanık Olup Olmadığını Anlama Videosu İçin Tıklayınız
 2. Conta Testi Nasıl Yapılır Videomuz İçin Tıklayınız
 3. Yedek su Deposu Su yükselmesi Videomuz İçin Tıklayınız

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Yedek Su Deposu Su Yükselmesi ve Su Kaynatıyor Sorunu

 • Güney

  Merhabalar aracim 1.6 8w 2000 model hb clio yakin zamanda kislik bakim yaptirdim hatta ne olur ne olmaz diye su hortumlarinida degistirdim fakat aracimda motor sogukken yedek su depo kapagini actigimda sanki mesrubat acmisim gibi hava cikip su seviyesinde 2 3 cmlik yukselme olmasi normalmidir bundan dolayi ustama 2 3 kez gittim ayrica yeni olan hortumlardan su kacirma gibi sorunlarim olustu tesekkur eder iyu calismalar dilerim.

  Yanıtla
  • Motor sıcakken normaldir ama soğukken hafif tıslama olur ama yükse4lme genelde olmaz efendim.

   Yanıtla
   • Özgür Özkan

    Merhabalar. Aracim 1.2 palio 16v. Hararet gostergesibsurus esnasinda genelde sabit duruyor zaman zaman 90 derece calisma sicakligi altindaki tek cizgiye inip geri 90a sabitliyor bunu termostat actigi zaman diye dusunuyorum ama yanlissam duzeltin lutfen. Aracim seyir halinde su kacagi yapmiyor calismasinda ya da su renginde yaglanma yok. Bazen araci stop ettikten sonra sizin bahsettiginiz gibi su kabinda kaynama olup kapaktan tasma oldugunu gorebiliyorum. Su seviyesi min. Altina inmiyor. Stop ettikten sonra basinc yukselmesinin sebebi ne olabilir

    Yanıtla
    • Merhabalar Özgür bey, genleşme klasik bir durum. Eğer eksiltme yok ise, hararet normal ise yağda su suda yağ yok ise, sorun olduğunu sanmam

     Yanıtla
 • Hakan Aktaş

  Hocam saygılar… Bu gün araçı park ettikten yaklaşık 1,5 saat sonra kaputu açtığımda Genleşme tankında “HİÇ” su kalmadığını fark ettim , tankın kapağını açtığımda hava ile birlikte su seviyesi yükselmeye başladı yanlız suyun sıcak olabileceğini düşündüğümden kapağı tekrar geri sıktım ve öyle bıraktım. Bu durum sizce neyden kaynaklanıyor olabilir…???

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir