Turbo Arızaları

Turbo Yağ Kaçağı Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Turbodan Yağ kaçağı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı, araç kullanıcıları için belki de tespiti ve fark edilmesi en kolay mekanik sorunlardan birisidir. Bu yazımızda ve videomuzda, basit fiziksel kontroller ve anlaşılır teknik bir anlatım ile Turbo Yağ kaçağı neden olur ve Turboda Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır iki başlık halinde bulabilirsiniz.

Reklamlar

Turbo Yağ Kaçağı Neden Olur

Turbo, motor devri ile senkronize şekilde çalışan ve dakikada on binlerce devir çeviren bir parçadır. Bu parçanın, bu denli yüksek devirlerde aşınmaya mağruz kalmaması ve ses üretmemesi için, motor yağı ile iç millerinin yağlanması gereklidir. Bu millerden kaçaklar başladığında motor yağı, basınçla egzozdan dışarıya ve emme manifoltundan motor içine alınır. Kalan kısımlarında terletmeler ve yoğunlaşmalar şeklinde kendisini gösterir. Genellikle aksatılan bakımlar, eskiyen yağ, sürekli yüksek devir çevirmek gibi nedenler, Turbo Yağ Kaçağı Neden Olur sorusunun cevabıdır.

Turboda Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 4 / 5 farklı kontrol noktasının tamamı temiz ve fiziksel kontrollerde sorunsuz ise turboda yağ kaçağı yok diyebiliriz.

Reklamlar
  • Turbo egzoz giriş hattı bağlantısına göz atın
  • Turbo hava hortumlarına göz atın
  • İntercooler giriş ve çıkış hortumlarına göz atın
  • Emme manifolt giriş ve giriş hortumu çevresine göz atın

Turboda Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır sorusuna bu 4 kontrol noktasına göz atarak cevap bulabilirsiniz. Tabi ki turbolu araçlarda bir miktar terleme denilebilecek yağ kabul edilebilir. Ama fazlası, yağın katmanlar oluşturması, yağın damlacıklar halinde bu 4 kısımdan herhangi birinde yada birkaçında görülmesi, turbonun yağ kaçırdığı anlamına gelecektir.

Turbo Yağ Kaçak Tamiri Nasıl Yapılır

Genellikle yağ kaçağı turbo yağlama sistemi yani mil kaynaklı olup, tamiri için turbonun tamamen rektefe edilmesi ile düzelebilmektedir. Yada turbo yenisi ile değiştirilmelidir. Turbo yağ kaçağı, tamir edilmediğinde yağın tamamen biterek motorun tam hasar alması, turbonun mil kaynaklı dağılması gibi birçok olumsuz sonuçlar doğurabilmekte, bu nedenle de ihmal edilmemesi tavsiye edilmektedir.

Reklamlar

Videolu Anlatım

Tüm yazılanlar ve yazılanlara ek olarak detay bilgiler içeren videomuza göz atmak faydanıza olabilir. İyi seyirler dileriz.

YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir