Turbo Arızaları

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır? Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir

Teknik bilgilere çok haiz olmayan normal bir araç sürücüsünün Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır kolayca tespit edebilmesi için aşasıda Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir açıklanmıştır. Bu belirtilere bakarak aracınızda bir sorun olup olmadığını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır

Turbolar genelde uzun ömürlüdür ve sistemde yüzbinlerce km çalışacak şekilde dizayn edilirler (Tavsiye edilen kullanımlarla ve bakım aksatılmadan). Aracınızda turbo arızası var ise Arızalı turbo nasıl anlaşılır merak ediyor iseniz aşağıda bazı belirtiler verilmiştir ama öncelikle aracınızda ek belirti ve sorunların var olup olmadığını kontrol edin.

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir

Turbo arıza belirtileri ile ilişkilendirilebilecek bir dizi belirti mevcuttur. Buna ek olarak, aracınızın nasıl performans gösterdiğini yakından izlemeniz gerekecektir. Ama yine de aşağıda belirtilen Turbo arıza belirtileri aracınızda var olsa dahi, bir servis ve genel arıza tespit cihazları ile kontrol edilerek kesin kanıya varılması gerekecektir.

Reklamlar

Genel olarak en sık görülen turbo arızası belirtileri şunlardır;

  • Arabada hissedilir şekilde güç kayıpları yaşamaya başladı iseniz,
  • Araba yavaş hızlanıyor ama çok gürültü çıkarıyor ise
  • Araba hızını korumakta zorlanıyor rampada vb. durumlarda çabuk devirden düşüyor ise
  • Egzozdan duman çıkışı gözlemliyor iseniz,
  • Gösterge panelinde Motor Arıza Lambası Yanıyor ise

Genelde turbo arızası ihtimalinin gerçekleşmekte olduğundan şüphe edilebilir.

Reklamlar

Arızalı Turbo İle Araç Kullanıma Devam Edilebilir mi?

Aracınızı arızalı bir turbo ile ne kadar uzun süre kullanırsanız, motor o kadar fazla hasar görür ve dolayısıyla tamiri de o kadar maliyetli olur. Araba arızalı bir turbo ile çalışmaya devam edecek olsa da, bu şekilde kullanmaya ısrarcı olmayı bırakmak ve turboyu tamir ettirmek veya değiştirmek için bir yetkili yada özel servise aracınızı götürmek çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Arızalı turbo, ne kadar uzun süre tamir edilmeden bırakılırsa, otomobilin motorunda o kadar fazla hasar meydana gelebileceğini unutmayın.

Turbo Arızanız Var İse Ne Yapmalısınız

Turbonun arızalı olduğu tespit edildikten sonra 2 seçeneğiniz var.

Reklamlar

Doğal olarak tercih, yeni bir turboya sahip olmak olmalıdır, çünkü bu daha uzun bir garanti ile gelecek ve yenilenmiş bir turbodan daha uzun süre dayanacaktır. ama maliyetler tercihimizi onarım olarak da güncellememizi gerektirebiliyor. Günümüzde garantili onarım yapan birçok turbo onarım firması mevcut. Bu firmalarla görüşerek maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürebileceğiniz unutmayın.

Yukarıda vurgulanan konulardan da anlaşılacağı gibi, turbonuz arızalı ise kontrol için bakmanız ve onarım için düşünmeniz gereken pek çok nokta vardır. Arabanızda Turbo arızasından şüpheleniyor iseniz ihmal etmememizi tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir