Motor Arızaları

Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Nasıl Söndürülür

Dizel ve Benzinli / LPG’li araçlarda motor arıza check lambası farklı farklı nedenlerden ötürü yanar ve farklı arızalara yorumlanabilir. Bu nedenle motor arıza ışığı neden yanar konumuzu benzinli lpg’li ve dizel Araçlar olarak 3 başlığa ayıracağız. Araç Yakıt tipinize uygun olan başlığın altında yazan bilgileri okuyunuz.

Reklamlar

Benzinli Araçlarda Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Benzinli araçlarda motor arıza lambasını tetikleyen birçok sebep vardır. Bu sebeplerden hangisinin sizin aracınızda olan arızayı gösterdiğini anlamak için lambanın yanmasına ilave olarak araçta var olan değişikliklere bakarak da anlayabilirsiniz. Bu Değişiklikler ve sebepleri aşağıda listeledik.

  • Bobin Arızası Nedeniyle Motor Arıza Lambası Yanar : Bu durumda lambaya ek olarak araçta titreme, çekiş düşüklüğü düzensiz ve geç çalışma, sarsıntılı çalışma gibi belirtiler de ortaya çıkacaktır.
  • Buji Sorunları Nedeni İle Motor Arıza Işığı Yanabilir : Bobinle hemen hemen aynı belirtileri verir fakat daha hafif yada belli belirsizdir. Genellikle bakımları aksatılıp değiştirilmediğinde görülür
  • Enjektör Sorunları Nedeni İle Yanar : Bir silindirde yaşanan ateşleme ve yakıt sorunu, egzoz manifoltu üzerinde bulunan sensörlerce farklı değerler okunmasına neden olarak arıza ışığının yanmasına neden olacaktır.
  • Katalitik Konvektör Sorunları Nedeni İle Yanar : Araçta yanan yakıt ne kadar sağlıklı olursa olsun atımında sorun var ise sensörler farklı değerler okuyacaktır. Bu da arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.
  • Lambda Sensörü Arızası Nedeni İle : Araçlarda söz konusu sensör (diğer adı ile oksijen sensörü) egzoz gazının içeriğini analiz ederek hava yakıt karışımını ayarlanması için motor kontrol ünitesine bilgiler gönderir. Bu sensörlerin görevini yerine getiremeyecek şekilde hasarlı yada arızalı olması durumunda söz konusu motor arıza lambası yanacaktır.

Dizel Araçlarda Motor Arıza Lambası Neden Yanar

  • Katalizatör Arızası Nedeni İle Motor Arıza Lambası Yanabilir : Dizel araçlarda egzoz emilsyon değerşeri benzin ve lpg’ye göre çok daha fazladır. Bu nedenle katalitik konvektör arızaları diğer yakıt tiplerine kıyaslar çok daha sık görülebilir. Bu nedenle sıklıkla katalitik konvektör temizleme işlemi uygulanması gerekmekebilir. Araçta çekiş düşüklüğü fazla yakıt yakma gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.
  • EGR Valfi Sorunu Nedeni İle Yanar : Dizel araçlarda motora alınan hava egzoz gazı ile harmanlanarak dengelenir. Bu işlem EGR valfi ile sağlanır. Bu parçanın tıkanması yada arızalanması durumunda hava yakıt karışımı dengesizleşir ve motor arıza lambasının yanmasına neden olur. Ayrıca araçta Duman atma, yakıt sarfiyatında artış ve performans düşüklüğü gibi etkileri ortaya çıkarır
  • Enjektör ve pompa Arızaları : Bennzinde görülen etki ile aynı etkikileri gösterir.

LPG’li Araçlarda Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Benzinli bir araçta tüm değerler ve çıktılar benzin yakımı sonrası ortaya çıkabilecek değerler referans alınarak motor kontrol üniteleri kodlanır. Yakıt benzinden LPG’ye dönüştürüldüğünde ise araçta sensörler tarafından okunan değerler farklılık gösterecektir. Bu nedenle de birçok farklı marka ve model araçta lpg sistemi nedeni ile motor arıza lambası yanması normal kabul edilebilir. Fakat bu kader değildir. Birkaç basit işlemle bir daha yanmamak üzere söndürülebilir. Bu konu hakkında detaylı olarak cevapları yazdıpımız Sayfamıza Buradan Göz atmanızı Tavsiye Ederim.

Reklamlar

Motor Arıza Lambası Nasıl Söner

Motor Arıza Lambası yanarsa ne olur sorusu ucu açık bir sorudur. Çok ciddi bir nedenden yanabileceği gibi basit bir arıza da olabilir. Bunun anlamanın tek yolu aracın OBD 2 cihazına bağlanarak neden yandığının tespit edilmesidir. Bu tespitten sonra aynı cihala arıza silinerek lamba söndürülür. Fakat arıza giderilmez ise tekrar yanar.

Bazı durumlarda motor arıza lambası belli bir süre sonra kendiliğinden söner. Bu gibi durumların nedenlerini ve olası sonuçlarını açıkladığımız sayfamıza Burayı Tıklayarak göz atmanızı öneririz

Reklamlar

Lamba Yandığında Ne Yapmalıyız

Aracınızın motor arıza lambası gösterge panelinizi aydınlattığında, genellikle midenizin ortasında batma hissi eşlik eder. Işık, hatalı bir gaz kapağı gibi küçük bir sorun olabilir, ya da daha ciddi bir şey anlamına gelebilir.  Birçok durumda, bu sorunu onarmak ve ışığı tamamen söndürmek için bir servisi ziyaret etmeniz gerekebilir bir miktar maliyet ile aracınızı tamir ettirmeniz gerekebilir

Motor arıza lambası – daha resmi olarak  OBD arıza göstergesi lambası olarak bilinir – bir şeylerin yanlış olduğunu aracın motor bilgisayarından sizlere bildiren bir sinyaldir.

Reklamlar

Genel Bilgi : Otomobil üreticileri, tanısal sorun kodlarının bir listesini başlatan ve tüm araçların bu bilgilere erişmek için evrensel bir konektör sağlamasını zorunlu kılan OBD-II adlı bir protokol kapsamında 1996 model yılı araçlarla sistemlerini standartlaştırmaya başladılar. Konektör genellikle direksiyon kolonu altında yer alır ve nispeten erişim kolaydır. 1996’dan önce otomobil üreticilerinin kendi motor tanı sistemleri vardı.

Motor ışıklarının üreticiye bağlı olarak turuncu, sarı veya kehribar renkte olabilir. Ancak motor arıza lambasu yanıp sönüyor ise, katalitik konvertörün hızla Aşırı ısındırılabilen bir ateşleme arızası gibi ciddi bir sorunu gösterir. Bu emisyon cihazları emisyonları azaltmak için yüksek sıcaklıklarda çalışır, ancak hatalı ise yangın tehlikesi oluşturabilir.

Arıza Kodunu Bulun

Piyasada satılan 10-15 TL lik cihazlar bile motor arıza kodlarına erişebilmek için yeterli olabiliyor. Bu tip cihazlar bir kalibrasyon yada ayar için etkisiz olsalar da sadece bazı kısıtlı motor verisini görme ve arıza kodlarını okuma konusunda başarılıdırlar. Bir OBD cihazı sahibi olmak arıza lambanız yandığında internete bağlanarak bu yazıyı okumaktan çok daha kısa bir süre içerisinde arızanın kaynağını görmenize yardımcı olacaktır.  Ama şu unutulmamalıdır ki hiçbir arıza araç bilgisayarında nokta atışı şeklinde düşündüğünüz gibi bir kodla kayıt olmaz. Örnek vermek gerekir ise bujilerden biri patlak ise 2 nolu silindir zengin karışım hatası verebilir. Siz bu arızanın neden olduğunun anlamak için sitemizi ziyaret edebilir ve arıza kodunu yada açıklamasını aratarak sorunun kaynağı konusunda bizlerden yardım isteyebilirsiniz. Ya da bizlere sorarak en kısa sürede cevaplar alabilirsiniz.

Işığı Görmezden Gelmeyin

Bazı insanlar için orada yanan ışığın hiçbir önemi yok gibidir. Yanıp yanmadığına bile takılmazlar. Araç sorunsuz çalışıyorsa bu kişiler için o ışığın bir anlamı yoktur. Başka Titiz bazı insanların motor arıza lambası ışığını gördüklerinde çıldırdığını söylüyor. “Hatta bazıları gösterge tablosunda arıza lambası üstüne gelen kısma siyah bant çekerek yollarına devam edebiliyorlar” Ancak tüm otomotiv mühendisleri ve otoriteleri ışığın gösterdiği sorunları derhal çözmenin önemli olduğunu da ekliyor. Bunları göz ardı etmek daha sonra daha büyük, daha pahalı sorunlara yol açabilir.

Kontrol motoru ışığı yanıyorsa ve yanıp sönmekten çok sabitse ne yapmalısınız? En bariz cevap motoru bir tamirci tarafından kontrol almaktır. Ama birçok kişi, belki de pahalı bir onarım faturası korkusuyla hiçbir şey yapmadan yollarına devam etmekteler. Eski araçlara sahip bazı sürücüler, bir servis istasyonuna gitmeden aracın gidebileceği yere kadar bu arızalarla gitmesini düşünebilir. Ama şu da unutulmamalıdır ki arızalar arttıkça maliyeti artar. Ne kadar erken gider ve tamir ettirir iseniz ileride o kadar az maliyete aracınız onarımı tamamlanacaktır

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Nasıl Söndürülür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir