Elektrik Arızaları

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor ve Araba Tekliyor

Araçlarda Motor Arıza Lambası, diğer adı ile OBD lambası, araçta bulunan sensörlerden aldığı verileri analiz eden motor kontrol ünitesinin bir anormallik tespit etmesi halinde yanan bir uyarı ışığıdır. Bu ışığın sürekli yanması yada hızlıca sürekli yanıp sönmesi neden olur ve nasıl arıza giderilir Aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Reklamlar

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor İse

Bu durumda araçta mevcut olan sorunun o an nüks ediyor olduğu anlamına gelmektedir. Genelde bu duruma tekleme siyah duman atma, düzensiz çalışma, çekiş düşüklüğü ve performans kaybı gibi eşlik eden sorun belirtileri de görünebilir.

Bu genellikle Benzinli araçlarda Ateşleme sistemi arızaları meydana geldiğinde görülmektedir. Dizel araçlarda ise yakıt sistemi arızaları ilk akla gelen arızalardandır. Motor arıza ışığı yanıp sönüyor ise En net arıza tespiti bir obd cihazı ile mümkündür. OBD cihazı halk arasında aracın bilgisayara bağlanması olarak bilinir. Bu şekilde araç beynine kayıt edilen arıza kodu görülerek sorunun kaynağı öğrenilebilir.

Reklamlar

Motor Arıza Lambası Yanıp Söndü İse

Genellikle motor arıza lambası araç marko ve modeline bağlı olarak belli bir kilometre yada zaman zarfı sonunda arızanın tekrar etmediği durumlarda arızayı silmektedir. Bu gibi durumlarda araca hiçbirşey yaptırmasanız dahi arıza lambasının kendiliğinden söndüğüne tanık olabilirsiniz. Fakat bu durumda araç arıza lambasının neden yandığına dair bir bilgi edinemezsiniz. Bu nedenle bir arıza lambası yandı ise vakit kaybeden nedeninin tespiti için servisiniz ile görüşmeniz gerekmektedir. Motor arıza lambası kendiliğinden söndü ise nedeninin tespiti için arızanın tekrarlaması gerekebilir.

Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor İse

Motor arıza ışığının rengi sarıdır Motor arıza lambası sarı yanıyor olarak sürekli bir şekilde yanıyor ise aracınızda normal değerlerden farklı ölçümler olduğu ve bu nedenle de aracın kontrol ve tamirinin gerektiğini anlayabilirsiniz. Sürekli hızlı hızlı yanıp sönme durumunda olduğu gibi fazla tekleme duman atma gibi sorunlar bu durumda görünmeyebilir. LPG’li araçlarda genelde kronik şekilde yanabilir.

Reklamlar

LPG’li Araçlarda Arıza Lambası Normal mi ?

Bu soru da sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Genellikle lpg’li araçların birçoğunda motor arıza ışığı direk sabit olarak yanar. Ama tabi ki bu giderilemeyecek bir kader değildir. Tüm parçaların sorunsuz olması ve iyi bir yakıt ayarı yapılmış araçlarda yanmayacaktır. Fakat otogaz ve paralelinde benzin yakıt sistemi bileşenlerinin tam sorunsuz olması gerekir. Birçok araçta bu kadar komplike bir bakım olmadığı için genellikle sabit yanar. Bu yanmanın sebebi genellikle ya zengin karışım hataları yada fakir karışım hatalarıdır.

 • Zengin Karışım : Araçlarda güç üretimi için Ateşleme/Sıkıştırma – Hava ve yakıt gereklidir. Bunlar dengeli ve yeteri kadar olması gerekmektedir. Bu karışımda yakıt fazla olursa sanılanın aksine performans artışı olmaz zengin karışım sebebi ile çiğ gaz atımı ve performans düşüklüğü meydana gelir.
 • Fakir Karışım : Zengin karışımın tam tersi olarak hava yakıt karışımında yakıtın olması gerekenden az olması durumudur. LPG’li araçlarda en sık obd lambası yanma sebebi bu iki nedenden kaynaklanmaktadır.

Motor Arıza Lambası Ne Zaman Söner

Aracınızda bir arıza var ise söz konusu lambanın kendi kendine sönme olasılığı oldukça düşüktür. Yapılması gereken vakit kaybetmeden bir servise giderek öncelikle arızanın tespiti sonrasında ise tamirinin gerçekleştirilmesi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki var olan her arıza, tamir edilmediği zaman mevcut arızanın büyümesine, maliyein artmasına, yolda kalmanıza sebep olabilir. En kısa sürede onarımın sağlanması en ekonomik seçimdir.  Motor arıza lambası yanıp sönüyor konumuza en sık sorulan sorulardan birisi de arıza lambasının rengi konusudur. Motor arıza lambası kırmızı yanıyor gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Motor arıza lambası sarı renk olmaktadır. Kırmızı bir arıza lambası yanması durumunda söz konusu lamba farklı bir uyarı lambası olabileceği gibi kırmızı uyarılar genellikle araçlarda kritik arıza ve hatalar sonrasında meydana gelir. Eğer kırmızı bir uyarı ışığının yanıyor ise mümkünse aracı hemen stop edin ve çekici ile servise çektiriniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

20 thoughts on “Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor ve Araba Tekliyor

 • Tekinx

  Sizi Youtube’dan takip etmeye başlamıştım. site ve forum da iyi oldu. teşekkürler yolunuz açık olsun

  Yanıtla
   • Alp

    Hyundai getz 2003 gls lpg benzin sabit duruma gectim calisir vaziyette sonra kullanmaya basladigimda rolantide ve gaz verdigimde teklemeye başladı (duman yok )

    Yanıtla
   • Soner

    Merhaba
    Aracım fiorino 1.4 benzin LPG 2019
    Terlemeye başladı PC ye taktirdim silindir 3 te terleme çıktı buji değiştirdim düzeldi tekrar başladı ateşleme bobin buji kablo değiştirdim yine devam etti

    Yanıtla
   • Cihan baygın

    Opel vektra 97 model ! Işareti yanıp sonuyor nedeni ne olabilir

    Yanıtla
 • Geri bildirim: Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır - Online Tamirci

 • Geri bildirim: Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Nasıl Söndürülür - Online Tamirci

 • Sedat

  2008 Honda civic otomatik vites arabamla uzun yolda giderken rampalarda bazen 5000 devirlere çıkıyor bir süre sonra motor arıza ışığı yanıp sönüyor gaz yemiyor arabayı stop edip çalıştırınca kayboluyor nedendir acaba. Araç LPG li

  Yanıtla
  • ibrahim

   eksantrik soketi ve valfi

   Yanıtla
 • Yusuf

  Slm 2003 1.2 16 valf Palio aracım var cihaza takılınca boğaz kelebeği arızası çıkıyor usta boğaz kelebeğini bobini vs değiştirdi sorun şu araç motor arıza lambası yakınca araç zor gidiyor gaz yemiyor bunu arasıra kendi yakıyor bazen gün boyu bazen 3 5 km’de sönüyor trafikte çok zor duruma düşürüyor lütfen yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
 • Ahmet Karaaslan

  Aracım BMW 118i 2009 model
  Araçta motor arza lambası yanıp sönüyor ve araba devirde çalışmıyor sebebi ne olabilir acaba?

  Yanıtla
 • Melih

  Selami aleykum aracim lada veya sabahlari dengesiz calisip titreme cekisten dusukluk oluyor stop edim calistirinca duzeliyor buseferde 4000 devirlere cikinca tekleme oluyor arza lambasi yanip sonuyor yanik kaldigida oluyor P1602 P0300 P0301 arzalari cikti

  Yanıtla
  • Merhabalar Melih Bey, araç marka modeli, yakıt tipi lpg var mı gibi ek bilgiler de verebilir iseniz daha net cevap yazalım

   Yanıtla
 • Alper Sevinç

  Merhabalar,
  Aracım Opel Astra 2010 1.6 Cosmo HB modeli. Aracımda belli aralıklarla motor ışığı yanmakta gittiğim servis aküden dedi(Değiştirdik) sonra benzin valfi dedi değiştirdik. En son arabanın sibopları değişti. Kısacası araçta değişmeyen bir şey kalmadı. Sibopların değişiminden 2 gün sonra yine yandı.
  Sebebi Nedir?

  Yanıtla
 • Alp

  Hyundai getz 2003 gls lpg benzin sabit duruma gectim calisir vaziyette sonra kullanmaya basladigimda rolantide ve gaz verdigimde teklemeye başladı (duman yok )

  Yanıtla
 • Ethem

  Aracım Fiat linea 2013 1.4 LPG sarı renkte motor arıza lambası belirli bir süre yanıp sönüyor araç çekişten düşüyor ve çok hafif titreyerek çalışıyor. Aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda normale dönüyor. Bunun sebebi ne olabilir. İlginiz için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Kadir

   İyi akşamlar sorunu cozebildiniz mi
   Şuan aynı sorunu bende yaşıyorum
   250 300 km arası yapıyor
   2014 Fiat Linea 1.4 benzin LPG li
   Cevap verirseniz sevinirim

   Yanıtla
 • Ali

  Motor arıza göstergesi yanıp sönüyor arada bir terliyor gibi de oluyor
  Suyu nü fazla kalmıştım sonra tekrar normal seviyesine indirdim . Ondan olabilir mi. Araç benzin LPG li. 2000 model mitsubishi carizma

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir