Soğutma Sistemi Arızaları

Klima Kompresörü Devreye Girmiyor? Neden Devreye Girmez?

Klima kompresörünün kendisinde bir arıza olmasa bile klima sistemi ekipmanlarında meydana gelen bazı arıza ve aksaklıklar kompresörün devreye girmemesine neden olabilir. Aracınızda Klima Kompresörü Devreye Girmiyor ise bu yazımızda Klima Kompresörü Neden Devreye Girmez ve olası çözüm yolları nelerdir bulabilirsiniz.

Reklamlar

Klima Kompresörü Devreye Girmiyor İse

Öncelikle Aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririz. Sizler için Hazırladığımız videomuzdur. Ayrıca youtube kanalımıza abone olarak bizlere destek olmayı unutmayınız

Bu durumun olası birkaç sebebi vardır. Görülme sıklığına göre en sık görülen nedenler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu maddelerin her birinin detaylı anlatımı da aşağıda mevcuttur.

Reklamlar
 1. Klima Gazı Sistemde Yok İse Devreye Girmez
 2. Klima Rölesi Arızalı İse Devreye Girmez
 3. Klima Müşürü Arızalı İse Devreye Girmez
 4. Soket vb Elektrik Akımı Alamıyor İse Devreye Girmez
 5. Kayış Rulman Arızası Var İse Devreye Girmez
 6. Kompresör İçi Dağılmışsa Devreye Girmez

1 – Klima Gazı Sistemde Yok İse Devreye Girmez

Kazalar, Dışarıdan alınan darbeler, oksitlenme gibi bazı nedenlerle klima kondansatörü ya da klima rekorlarında çatlaklar veya delikler oluşabilir. Bu gibi durumlarda ise sistem içerisindeki basınçlı klima gazı dışarıya kaçacaktır. Klima sistemi içerisinde gaz yok ise klima kompresörü devreye girmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle eğer klima kompresörü hiç devreye girmiyor ise klima gazınızın olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü bir tornavida yardımı ile yapabilirsiniz. Öncelikle kaputu açın. Elinize eldiven ve gözleriniz için koruyucu iş güvenliği gözlüğü takınız. Tornavida ile klima gazı rekoru üzerinde yer alan klima sibopuna bastırın. Bastırırken uzak durmaya gayret edin Basınçlı gaz çıkmıyor ise klima gazınız boş demektir. Burada dikkat etmeniz gereken klima gazı zararlı ve zehirli bir gazdır. Elinize teninize vücudunuza bulaşmaması için önlem alın bulaşırsa bol su ile yıkayınız. Ağız ve göz gibi açık yer teması olursa bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

2 – Klima Rölesi Arızalı İse Devreye Girmez

Klima sisteminin elektrik şalteri klima rölesidir. Şalter atmış ise evde elektrik olmadığı gibi röle içerisindeki şalter (sigortalar) yanmış ise klima sistemi devreye girmeyecektir. En sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Aracınızın marka ve modeline göre klima rölesi nerededir öğrenerek (google ya da araç kullanım kitapçıklarına bakabilirsiniz) yeni bir röle ile değiştirip kontrol yapabilirsiniz.

Reklamlar

3 – Klima Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Klima müşürü, klima kompresörün ihtiyaç duyduğu akımı aküden alabilmesi için gerekli olan bir parçadır. Tıpkı klima rölesi gibi etki gösterir. Parça arızalı ise akım kompresöre ulaşamayacak ve bu nedenle de kompresör devreye girmeyecektir. Kontrolü için biraz elektrik bilgisine sahip olmanız gerekir. müşürün akım kontrollerini ve direnç kontrollerini yaparak arızalı olup olmadığı netleştirilir. Arızalı ise yenisi ile değiştirilerek arıza çözülmüş olacaktır.

4 – Soket vb Elektrik Akımı Alamıyor İse Devreye Girmez

Özellikle belli km ve yaşın üzerindeki araçlarda nem su çamur kum gibi etmenlerin bir araya gelmesi ile elektrik bağlantı soketleri arasında oksitlenmeler olmasına neden olacak elektrik akımının aküden gerekli parçalara düzgün aktarımını engelleyebilir. Bu gibi bir durum var ise kompresör devreye girmeyecektir. Bazı durumlarda anlık temassızlıklar yaşanıyor ise klima kompresörü bazen devreye girmiyor şikayetleri olabilir. Yada bazen devreye girip bazen klima kompresörü neden devreden çıkar Bu gibi şikayetler söz konusu ise soket vb noktalar için genel bir kontrol yapılması sorununuzu çözebilir

Reklamlar

5 – Kayış Rulman Arızası Var İse Devreye Girmez

Kompresör dönüş ivmesini krank milinden bir kayış vasıtası ile almaktadır. Bu dönüş hareketini alırken kompresörün başında bir adet rulman ve tetikleyici düzenek bulunur. Bu kısımlarda arıza var ise klima kompresörü rulman ile senkronize kilitleme yapmayacak ve devreye girmeyecektir.

6 – Kompresör İçi Dağılmışsa Devreye Girmez

Araçlarda Klima kompresörü iç kısmında (Resim) Bir adet eğik eksen disk ile kompresör sağlar. Bu parça iç kısmı dağılır ise kesinlikle devreye girmeyecektir. En ağır arızalardan birisidir ve değişim yapılmadan düzelmesi yada tamiri söz konusu değildir. Genelde kompresör komple değişmesi gerekir. Klima kompresörü çok pahalı bir parça olduğu göz önüne alınır ise eğer maddi olarak çok zorlanmak istemiyor iseniz çıkma parça olarak satın alarak maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

11 thoughts on “Klima Kompresörü Devreye Girmiyor? Neden Devreye Girmez?

 • Geri bildirim: Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır - Online Tamirci

 • kerem Yıldız

  Merhabalar kolay gelsin, Peugeot RCZ model aracım var klima kompresörüm arizaliydi önde dönen kafa değişti kompresör düzeldi 10 dakika sonra kafa gene durdu. çıkma kompresör bulup taktık alternatör kayısının orda kafa dönüyor. gaz ve yağ da bastık. Ama klima devreye girmiyor. sizce neden olabilir acaba

  Yanıtla
  • kafa dönüyor ise devreye giriyor demektir Kerem bey ama o zaman anladığım kadarı ile soğutmuyor. yada hiç mi devreye girmiyor. soru biraz karmaşık oldu tam sorunu anlayamadım

   Yanıtla
 • ali

  merhaba punto 2008 model aracımda aracım hareket halinde iken klima çalışıyor ve soğuk üflüyor fakat, rolantide lambalarda trafikde vb durunca kompresör sesi kesiliyor sanırım ve soğutma yapmıyor tekrar hareket edince soğutuyor. sorun tam olarak nedir acaba teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Rölantide soğutma performansında bir biktar düşme görülebilir Ali Bey, bu normal olarak kabul edilir. ama hiç soğutmuyorsa klima kompresörü devreden çıkıyor olabilir. araç rölantide iken kaputu açıp kompresörün devrede olup olmadığını kontrol edin.

   Yanıtla
 • Merhabalar Aracım Ford C max 1.6 dizel 2011 model.Klima soğutmuyor kontrol etdim gaz var ama kompresör dönmüyor.Aracımın altı kapalı olduğu için kablo kontrolü yapamadım acaba alternatif sorun ne olabilir üstad?Şimdiden çom teşekkürler.

  Yanıtla
  • Sebahattin

   Slm kılima manyetik kasnak karamasına anlık enerji geliyor ve kesiliyor manyetik kasnak kavramadığı için kompresör çalışmıyor aküden direk enerji verince kompresör çalışıyor ve soğutmaya başlıyor acaba gaz veya kopüresör yağı bitti içi devre korumayamı geçiyor rölelerdenmi acaba t.ş.k..

   Yanıtla
 • Cankat

  Merhaba aracımın kliması uzun yolda buz gibi kesintisiz çalışıyor ancak şehir içinde dur kalklarda 10 15 dak kadar çalıştıktan sonra sıcak ve kötü koku vermeye başlıyor kompresör devreden çıkıyor biraz soğuduktan sonra aç kapa yapınca tekrar çalışıyor sorun neden olabilir bu arada gazı tam polen filtresi değişti şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • Sato

  Honda city 2009 model es paket aracım kılima hiç üflemiyor sıcak soğuk fart etmiyor sgorta role kilima kompresör baktım normal
  Kılıma rezidans arızalıymış söküp tamir ettim arıza giderildi.

  Yanıtla
 • Furkan bal

  Renault megane3 aracım klima gazım bitmişti gaz bastıktan 1 hafta sonra sogutmamaya başladı aracım çalıştırıp klimayı aktif ettiğimizde soğutma yok motor 15 dk çalıştıktan sonra klimayı aktif edince soğutmaya başlıyor. Ara ara bu durumu yapıyordu sonra birden soğutmayı kesti klimacıya götürdüm kompresör motoru çalışıyor fakat basınç üretmiyor dedi tekrar klima gazı basıp gözle gözlemledikten sonra problem ne olabilir

  Yanıtla
 • Muhammed Boyaci

  Merhaba 2005 Model scenic aracimda birde klima üflemesi kesildi hocbir sekilde hava gelmiyo baktim sattel atmis yenisini taktigim gibi atiyo sartel neyden olabilir sigorta atmasi ondanmi klima hic uflemez

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir