Hararet Göstergesi Neden Yanar

Araçlarda hararet göstergesine ek olarak birde fazla hararet durumunda yanan bir uyarı lambası bulunur. Bazı araçlarda kırmızı bazı araçlarda sarı renkli olarak yanan bu hararet lambası aracınızın motor soğutma sıvısının üst sınıra kadar ısındığını ve motora zarar vermeye başlayacağını bildirir. Bu yazımızda  Hararet Göstergesi Neden Yanar ve Hararet göstergesi kırmızı yanıp sönüyor ise ne anlama geldiğini ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Hararet Göstergesi Neden Yanar

Her aracın motor soğutma sıvısı üst sıcaklık sınırı vardır. Bu sınır motorun dayanabileceğini en yüksek ısı seviyesine göre belirlenir. Bazı araçlarda 120 iken bazı araçlarda 150 derecelerde olabilir. Genelde yeni tip motorlar hararet’e çok daha dayanıklı yapıdalardır. Fakat eski tip motorlar 120 derece ısıdan sonra hasar almaya başlarlar.

Yukarıdaki hasar eşiği aşıldığında araçlarda uyarı olarak hararet göstergesi yanar. Bu ışık aracın yüksek ısılarda olduğunun ve acilen düşmesi gerektiğini düşmez ise motorun hasar alacağını araç sürücüsüne bildirir. Bu aşamadan sonra araç sürücüsünün davranışları motorun aldığı hasar miktarını belirleyici en büyük etmendir. Burayı tıklayarak bu gibi hararet durumlarında neler yapabileceğinizi detaylı olarak anlattığımız konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Araçlarda Hararet lambasını yakacak kadar hararetin yükselmesine neden olabilecek arızalar şu şekildedir.

 1. Radyatör Fan Rulmanı Arızaları
 2. Fan Müşürü Arızası
 3. Hararet Müşürü Arızası
 4. Radyatör Fanı Kanatlarının Kırılması
 5. Radyatör Peteklerinin İçten Yada Dıştan Tıkanması
 6. Soğutma Sisteminde Sıvı Kaçaklarının Olması
 7. Kayış Kopması
 8. Gergi Rulmanı Arızaları Nedeni ile Gevşek Kayış Sorunları
 9. Su Pompası (Devirdaim) Arızası
 10. Silindir Kapak Contası Sorunları
 11. Soğutma Sıvısının paslı kirli yada akışkanlığını azaltan Etmenler

Bu nedenlere ek olarak farlı arızalar da hararet sorunlarına neden olabilir. Burada belirtilen 11 madde muhtemel olan ve en sık karşılaşılan nedenlerdendir.

Reklamlar

Hararet Göstergesi Kırmızı Yanıp Sönüyor

Araçlarda hararet göstergesi yok ise (örneğin Hyundaı Serilerinin birçoğunda hararet göstergesi hiç yoktur. Hararet uyarısı sadece araç harareti kritik duruma kadar yükselince sürücüye ışıkla bildirilir.) araçta bir uyarı ışığı yanıp sönerek sürücüye araç hararetinin kritik düzeye ulaştığını bildirir.

Tüm Hararet Sorunlarına Sitemizde Bir Çözüm Mevcut

Araç hararet sorunları ile ilgili onlarca farklı konu ve çözüm yolu sitemizde mevcuttur. Bu yazımızda neden yandığından bahsediliyor olsa da birçok konumuzda çözüm yolları mevcuttur. Kategorilerden soğutma sistemi arızalarına göz atarak birçok faydalı bilgiye hızlı şekilde erişebileceğinizi unutmayınız. Ayrıca aracınızda artı olarak su eksiltme de var ise hararet yok su eksiltiyor konusunda detaylı anlatım ve çözümler olan sayfamıza burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Hararet Göstergesi Neden Yanar

 • 30 Kasım 2022 tarihinde, saat 11:04
  Permalink

  Audi A 6 2007 model 2.0 TFS hararet göstergesi çalıştırdıktan sonra yanıp sönüyor ve sesli uyarıyor termometre işareti çıkıyor bir kaç dakika sonra sönüyor ama hararet normal muhtemel arıza ne olabilir şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 10 Aralık 2022 tarihinde, saat 16:20
   Permalink

   Soğutma suyu seviyesini kontrol edin. normal görünüyorsa hava olabilir yada müşür arızası olabilir ali Bey

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir