Elektrik Arızaları

Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse Çözümü

Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse nedeni ve çözümü konusunda bu sayfadan detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Araçlarda Bazı donanımları açtığınızda farklı donanımların arıza vermesi sıklıkla karşılaşılan bir problem. Bunlarda birisi de klimayı açınca şarj lambasının yanmasıdır. Bu yazımızda araçta klima açıldığında akü ışığının yanmasının olası nedenleri ve çözüm yollarından bahsedeceğiz. Aşağıda merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilir ve eğer hala aklınıza takılanlar kalır ise bize anında sorarak aynı gün içince cevaplarınızı alabilirsiniz.

Reklamlar

Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse

 1. Şarj Dinamosu Yetersiz Beslemesi : Şarj dinamosunun ürettiği şarj belli akımın altına düştüğünde birden fazla donanımın aynı anda açılmasını kaldıramayacak ve araç çalışırken aküden enerji çekilmesine neden olacaktır. Bu durumda da klimayı açınca akü lambasının yanması sorunu ortaya çıkar. Eğer aracınızdaki sorunun bu olup olmadığını netleştirmek isterseniz araçta klima hariç tüm donanımları farları vb. kapatın. Sadece klimayı açarak aracı 3000 devir motor şeklinde gaz vererek bir süre bekleyin. Şarj dinamosu arızası nedeni ile sönük yanmaya yada komple sönmeye başlarsa sorununuz bu olabilir. Eğer sorun halen hiçbir farklılık göstermeksizin devam ediyorsa sorununuzun başka bir nedeni olabilir.
 2. Klima Rölesi Sorunları : Bazı durumlarda sigorta kutusunda bulunan büyük roleler bozulduğunda bu tip sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sigorta rölesini kontrol ederek işe başlayabilirsiniz.
 3. Elektriksel Kısa Devre ve Şaseler : İki farklı donanımın çakışması kısa devreler gibi sorunlar rölantide çalışan motorda akü lambası kızarması yada direk yanması gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda ilk olarak aracın rölantide çalışırken akü çıkış ve giriş akımları ölçülür. Bu sayede şarj dinamosunda sorun olup olmadığı kesinleşir. Araçta şarj sorunu yok ise elektriksel sorunlar araştırılabilir

Söz konusu olan bir elektriksel sorun ise nedeni onlarca farklı nokta yada parça olabilmektedir. Tespiti arızanın çıkış şekli ve yapılacak kontrollerle ortaya çıkacaktır. Bu şekilde aracı kullanmaya devam etmek akünüzün boşalmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden arızanın önce tespiti sonrasında onarımını gerçekleştirmenizi öneririz

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse Çözümü

 • Opel vectra a kasa 1994 model gls aracımda kaloriferi açtığımda şarj lambası soluk olarak yanıyor sebebi nedir acaba

  Yanıtla
  • Merhabalar Sergen bey, araçta bir şarj ölçümü yaptırın, şarj akımı zayıf olduğunda bu durumu sık görürüz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir