Elektrik Arızaları

Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor İse (Çözümlü)

Sık karşılaşılmasa bile kontak kapalıyken akü lambası yanıyor şikayeti zaman zaman karşılaşılan bir sorun. Bu sorunda aslında ana konu şarj lambası yanması gibi görünse de bu arızanın asıl nedeni başka bir arızanın sonucu olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Bu yazımızda Kontak kapalı iken akü lambası neden yanar, çözümleri ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor

Kontak kapalıyken akü lambasının yanması araç anahtarı takılmadığı halde aracın kontağının açık konumda olduğunu anlamına gelir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilecek ve en sık karşılaşılan 3 ana arıza vardır. Bu arızalar;

 1. Kontak Tesisatından Güç Alan Ekstra Aksesuar : Aracın orijinalinde olmayan ve araç kontağının üstünde olmadığı zamanlar çalışması gereken bazı aksesuarlar, monte edilirken kontağı baypas edecek şekilde bağlanırlar. Bu tip aksesuarlara örnek vermek gerekir ise, Cam Kaldırma modülü, orijinal olmayan teypler, dışarıdan çalıştırma gibi aksesuarlardır. Bu aksesuarlar takılırken yapılan hatalar yada takıldıktan sonra ortaya çıkabilecek sorunlar nedeni ile araç konta kapalı iken dahi akü lambası yanabilir.
  1. Çözümü İse : Sonradan bağlanan tüm tesisatları sökerek deneme yapabilirsiniz. Bu tip sonradan eklenen donanım ve aksesuarlar araç elektrik tesisatında kısa devrelere ve bu nedenle kontak kapalıyken akğ lambası yanıyor şikayetlerine sık sık neden olabilmekteler.
 2. Motor Kontrol Ünitesi Sorunları : Günümüz araçlarında her modül ve donanım araç beyninden kontrol edilebilir. Örneğin aracın camları kornası kapıları silecekleri kısaca her donanım düğmesine basamadan araç beynine bağlanılarak aktive edilebilir. Bu nedenle siz kontağı çevirmeseniz dahi araç bu komutu çalıştırabilir. Bunun birçok nedeni vardır. İç devrelerde oksitlenme, sıvı teması, nem teması gibi nedenlerle meydana gelmiş olabilir.
  1. Çözümü İse : Araç bir bilgisayara bağlanarak kontrolleri ve kalibrasyonları yapılır ve sorun çözülür. Ağır yazılım kusurlarında yeni yazılım atılması seçenekleri değerlendirilebilir. Son olarak sorun çözülemeyecek durumda ise parça değişimi gerekebilir.
 3. Kontak Sorunları : Aracın kontak sivici yada direksiyon sargısı problemleri nedeni ile kimi zaman ilk kademe kontak açılabilir. Bir araç anahtarcısına yada yetkili servise giderek kontrol ettirebilirsiniz.

Arıza Tamir Edilmezse Ne Olur

Arızanın hangi seçenek nedeni ile meydana geldiği bu sorunun cevabını değiştirebilir. Örneğin ekstra aksesuar nedeni ile meydana geliyor ise akünün boşalması, elektrik kaçakları ve hatta araçta kısa devre nedeni ile yangın çıkmasına varıncaya dek pek çok farklı arıza senaryosuna neden olabilir. Elektriksel bir arıza var ise ihmal etmemeniz gerekiyor demektir. Kısa bir elektrik ve fiziksel kontrol ile sorununuzun çözümü hızlıca bulunabilir. Beyin yada kontak kaynaklı ise yangın gibi ağır sonuçlar doğurmasa da yolda kalma aracın istemsiz çalışması gibi yine ihmale gelmeyecek sonuçlar doğurabilir. Siz araç kullanıcılara tavsiyemiz akü ışığı yanıyor ise (halk arasında Şarj lambası da denilmektedir). arıza ciddiye alınmalıdır.

Reklamlar

Ayrıca Bakınız : Kontak ile bağlantısız olarak Akü lambası sürekli yanıyor konumuza göz atabilirsiniz

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz. (en)

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

8 thoughts on “Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor İse (Çözümlü)

 • İbrahim Özdemir

  Selamünaleyküm ustam. Opel vectra c kasa aracım yokuş çıkarken güçten düşüyor gaza bastığım zaman ise devir saati 4-5-6 ya kadar gidiyor ve bağırıyor ama gitmiyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

  Yanıtla
  • Bahsettiğiniz sorun baskı balata sıyırmasını andırıyor. araç manuel mi. aşağıda bir video linki bırakıyorum orda sıyırma testini nasıl yapacağınızı anlatıyoruz. bunu uygulayın bu videodaki gibi ise baskı balata sıyırıyor demektir İbrahim bey https://www.youtube.com/watch?v=BGdWbQ4lMNE

   Yanıtla
 • abdullah oruç

  peugeot partner 1900 2006 model bugun anahtarı kontaktan cıkarınca akü lambası yanıp yanıp sönüyor sigorta tablosunda bulunan beyinden cıtırtı cıkıyor kontaga anahtarı takınca normale dönüyor anahtar bazen kapıları kapatıyor bazen kapatmıyor sebebi ne olabilir

  Yanıtla
  • araçta bir şase sorunu var gibi. sigorta kutuları su aldı mı motor yıkandı mı yada sonradan bir donanım takılarak tesisatla oynandı mı acaba

   Yanıtla
   • şahin

    evet bugün yıkandı araç ama motur yikanmadi dıs yıkama yapıldı

    Yanıtla
 • Clio 3 arabayi sabah caistirdigimda stop ikaz yandi ardindan aku lambasi yandi aa araba calisimaya devam ediyor.Kapattim tekrar calistirdigimda yanmadi

  Yanıtla
  • Akü lambası aciliyet arz etmese der (şarjı keserse yolda bırakabilir ama ciddi sorun potansiyeli minimaldir) stop ikazı ciddi bir ikaz. aracı tekrar sönmüş olsa da obd cihazına bağlayarak arıza kodlarına bakılmasını tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • Adem

  İyi günler ustam. Kontağı bir kademe çevirdikten sonra (aracı çalıştırmadan) akü lambası titreme yapıyor. bugün şarj dinamosu değişti. Çalıştırdıktan sonra herhangi bir tireme fark etmedim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir