Soğutma Sistemi Arızaları

Araç Neden Su Eksiltir? 5 Maddede Çözüm

Araç Neden Su Eksiltir? 5 Maddede Çözüm aşağıda sizler için listelenmiştir. Araçlarda soğutma sistemi farklı farklı devre elemanlarına sahip kompleks bir sistemdir. Fakat zamanla oksitlenmeler, yıpranmalar ve genleşme sorunları sistemde kaçakların meydana gelmesine neden olabilir. Bu durumlar nelerdir ve neler yapılabilir merak edenler için tüm bilgileri aşağıda listeledik.

Reklamlar

Araç Neden Su Eksiltir.

Araçta su eksiltme çok az miktarlarda ise motor ısısı nedeni ile eksilen su tabana ulaşmadan motor ısısı ile buharlaşacak bu nedenle araç altına akan bir su olmayacağı için araç sahipleri bu durumu fark etmeyeceklerdir. Bu tip arızalar soğutma sistemi içerisinde sıklıkla karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu ve buna benzer birçok neden ce çözümü aşağıda siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Genleşme Kabı Su Eksiltiyor İse Nedenleri

  • 1 – Basınç Nedeni ile Tahliye : Her araçta genleşme kabında tahliye çıkışı bulunur. Bunun nedeni motor suyu ısındığında genleşerek daha fazla bir hacme dönüşür. Bu durum motor içerisinde sıvı basıncının artmasına neden olur. Hiçbir bileşene zarar verilmemesi için mühendisler bu basıncın atımı için tahliye hortumu kullanır. Genelde antifriz eksikliği yada sadece su kullanılması gibi nedenlerden dolayı belli bir miktar sıvının sürekli tahliyeden atılması durumu oluşuyor olabilir. Hiçbir kaçak göremiyor iseniz ve sadece Hararet yok su eksiltiyor ise öncelikle aracınızın antifrizini ölçtürmenizi tavsiye ederiz.
  • 2 – Hortum ve Radyatörden Kaçaklar : Metal aksam, pasa ve korozyona müsaittir. Plastik aksamlar ise genleşme nedeni ile esnekliğini kaybederek sertleşirler. Bu da çatlaklar oluşmasına neden olarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Bu kaçaklar basınç ile yanı su pompası çalışırken kaçaklar oluşacağı için genelde sürücüler tarafından fark edilmez. Fakat teknik bir bilgiye sahip biri izler ve kalıntılara bakarak sıvı görünmese de kaçak tespiti yapabilirler. Bu nedenle Hararet yok su eksiltiyor ise kesinlikle bir tespit için yetkili yada özel servise müracaat etmenizi tavsiye ederiz.
  • 3 – Devirdaim Pompası Arızaları : En sık arızalanan soğutma sistemleri arasında olan bu parça arızası durumunda en ağır motor hasarlarına yol açabilecek potansiyeli bulunan ciddi bir parçadır. Motorun soğutma sisteminin kalbi gibidir. Söz konusu parça motor bloğu üzerine bir conta ve 8 adet vida ile sabitlenir. Bu conta zamanla yıpranarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Pompa konumu itibari ile sıvı kaçaklarının görünmesi en zor kısımlardan biridir. Detaylı incelemek için birçok parçanın sökülmesi gerekebilir. Fakat araçta açabileceği hasarlar göz önüne alındığında buna değecek bir arıza tespit işlemidir diyebiliriz.
  • 4 – Motor Bloğu Fiziksel Hasarları : Motordaki en dayanıklı dökme demir parça olsa da çatlamalar motor bloklarında da meydana gelebilmektedir. Motor bloğunun ilk katmanı altından soğutma suyu ikinci katmanı altında ise motor yağı geçen kanallar bulunur. Bir çatlak oldu ise ilk önce motor soğutma suyu eksilmesi belirtisinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
  • 5 – Conta Problemleri : Araçta silindir kapak contası, motor yağı kanalları ile motor suyu kanallarını ayıran bir görevde bulunur. Söz konusu parçada oluşan arıza ve fiziksel hasarlar motor suyunun motor yağına karışarak eksilmesine neden olabilir. Bu da ciddi motor sorunlarına aşınmalara neden olabilecek bir arızadır
YouTube player

Peki Ne Yapılmalıdır

Araçta hararet yok su eksiltiyor ise aşağıda bahsedilen adımları uygulamak en mantıklısıdır. Ayrıca araca sürekli su eklemek sizi olası arızalardan korumaz. Bu tip arızaların sonuçlarının maliyet olarak ağır sonuçlar olduğu da unutulmamalıdır.

Reklamlar
  • Motor Kaputu Açılarak Olası Kaçaklara Görsel Kontrol Yapılmalı
  • Motor Yağına, su karışıyor mu öğrenmek için motor yağı kontrol edilmelidir
  • Soğutma suyunun antifriz oranını ölçerek sıvının ideal olup olmadığı kontrol edilmelidir
  • İşinin ehli bir teknik serviste araç tüm soğutma sistemi olarak bakımdan geçmeli ve her nokta kontrol edilmelidir

Ayrıca Bakınız : Aracınızda hararet yok su eksiltiyor ise bu konuya özel bir sayfamız bulunmakta. Bu konu özelindeki sayfa ve video için burayı tıklayınız

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir