Soğutma Sistemi Arızaları

Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor

Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor sorunu, araçların soğutma sisteminin mühendisliği nedeni ile bir seviyeye kadar normal ama o seviyeden sonra sorun olarak adlandırılabilir. Bu aşamalar ve seviyeler nedir ve aracınızda yaşadığınız rölantide hararet yükseliyor sorunu ne derece normal detayları yazımızda bulabilirsiniz

Reklamlar

Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor ise;

Gaz verince hararet düşüyor bırakınca yükseliyor durumu, devirdaim pompasının motor devrine göre hareket etmesinden kaynaklıdır. Rölantide düşük devirde su pompalanırken gaz verince bu miktar artarak motor içindeki su hızlıca devinim olur. Bu durumda hararetin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca bazı araçlarda motor devrine göre hızda hareket eden ön kısımlarda pervaneler de bu etkiyi kamçılar.

Ama bazı durumlarda da devirdaim pompası arızalanmaya başladığında rölantide devinim oldukça kritik seviyelere kadar azalır. Bu da rölantide hararetin artmasına neden olur. Bu iki durumu nasıl birbirinden ayrıra bileceğinizi anlatan belirti ve durumlar ise aşağıda listenmiştir.

Reklamlar
 • Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor İse;
 • Hararet Rölantide En Çok 100 105’e çıkıyor İse
 • Gaza basınca bir anda değil yavaş yavaş hararet düşüyor ise
 • Seyir Halinde Rölantide Dahi olsa Hararet Düşük İse

Sorun sıkışık trafikte hararet yükselmesi durumudur. Bu ayrı bir konudur ve dur kalklarda veya sıkışık trafikte hararet yükselmesi konumuz ayrıca mevcut burayı tıklayıp daha detaylı teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ama araçta yaşadığınız sorun aşağıdaki gibi seyrediyor ise, soğutma sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelebilir. Bu durumlar da aşağıdaki maddelerde özetlenmiştir.

Reklamlar
 • Seyir Halinde Dahi Olsa Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor İse
 • Hararet Gaza Basınca Hızlıca Düşüyor İse
 • Hararet Gazdan Ayağınızı Çekince Hızlıca Yükseliyor

Hararet konusu, ihmal edildiğinde motorun tam hasara uğramasına neden olabilecek kadar ciddi bir arızadır. Ayrıca her an sizi yolda bırakma potansiyeli de söz konusudur. Bu nedenle  ister normal durum olsun ister arıza ihtimali olan maddeler olsun araçta soğutma sisteminde bir arıza olduğuna dair en ufak bir şüphe dahi duyuyor iseniz vakit kaybetmeden bir servise aracınız gösteriniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Rölantide Hararet Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor

 • Ümit

  Kolay gelsin, benim 2012 model otomatik focus 3 var, lpgli. Uzun mesafeli yokuş çıkarken vites 6da devir 2-2.5 civarında iken hararet yükseliyor, vitesi 5e düşüyorum (Manuel tuşlarla) devir 3 bin civarına geliyor ve hararet hızla düşüyor. Bu sorunu sadece uzun yolda vites 6da yokuş çıkarsam oluyor, onun dışında hiç bir yerde yaşamıyorum. Bir usta radyatör peteğini komple değişti ama sonuç alamadım. Sorun neden olabilir?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir