Genleşme Kabından Su Atıyor Yedek Su Deposu Fokurduyor

Genleşme kabından su atıyor sorunu, aslında çok basit bir parça nedeni ile gerçekleşiyor olabilir. Basit bir max basıncı uygun olmayan kapak söz konusu soruna sıklıkla neden olabiliyor. Fakat Yedek su deposu fokurduyor sorunu biraz daha kompleks bir arıza sonucu gerçekleşebilmekte. Bu yazımızda bu iki durum için detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.

Reklamlar

Genleşme Kabından Su Atıyor Sorunu

Motor soğutma sistemi, oldukça yüksek basınç altında çalışır. Normal atmosferde hissettiğimiz basınçtan ortalama %50 ila %125 daha fazla basınç altında çalışan bu sistemde, su eklemek için kullandığımız Genleşme kabı (Yedek Su Deposu) kapağı, söz konusu basınçları karşılayabilecek seviyede olması gerekir. Eğer değil ise basınçla Genleşme Kabından Su Atıyor sorununa neden olacaktır. Ayrıca kapağın arızalanması, dişlerinin sıyırması gibi etkenlerde bu sorunu ortaya çıkarabilir

Çözümü İse : Oldukça basittir. Kapak maksimum basınç sınırları bar cinsinden kapak üzerine işlenmiştir. Bu verilere bakarak aracınıza uygun olup olmadığını ve ayrıca diş kısımlarında sıyırmalar olup olmadığını fiziki olarak kontrol edin. Sorun varsa basınç gereksinimini karşılayacak yenisi ile değiştirilmesi akabinde, aracınızda yaşadığınız Genleşme Kabından Su Atıyor sorunu tamamen çözülecektir.  (Hararet duruma bağlı bir conta hasarı vb yoksa)

Reklamlar
YouTube player

Yedek Su Deposu Fokurduyor İse;

Bu durum daha kompleks bir arızayı işaret ediyor olabilir. Genellikle Yedek su deposu fokurduyor şikayeti pek sık görülmeyen normal olmayan bir sorundur. Bunun nedeni de, suyun kaynama sıcaklığının antifriz ile yükseltilmesine paralel olarak aynı zamanda artan basınçla da kaynama derecelerinin çok yükselmesidir. Normal 90 100 110 120 gibi derelerde soğutma suyunda kaynama fokurdama beklenmez. Bu nedenle de Genleşme kabı fokurdaması bir arıza işaretidir

Genellikle bu soruna neden olan arızalar aşağıda sıralanmıştır;

Reklamlar
  • Silindir Kapak Contası Arızası
  • Motor Bloğunda Çatlak
  • Silindir Kapağında Çatlak
  • Hararete Bağlı Motor Hasarı
  • Soğutma Sistemi Arızaları

Kısacası yedek su deposu fokurduyor ise, mutlaka aracın tüm soğutma sistemi kontrol edilmelidir. Soğutma sistemine ek olarak silindir yataklarında üretilen vakum ve kompresörün, soğutma suyuna karışması ihtimaline karşı, başta motor bloğu ve silindir kapağında bir çatlak olup olmadığı üzere contanın da kontrolünün yapılması gerekecektir.

Genleşme kabı fokurduyor ise ihmal etmeniz durumunda araçta soğutma arızası olabileceğinden yola çıkarak, yüksek hararet gerçekleşebileceğini ve buna bağlı olarak motorunuzun tam hasar alabileceğini unutmayın. Bu nedenle söz konusu arızanın ihmal edilmemesini öneririz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir