Soğutma Sistemi Arızaları

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? Yakıtı Etkiler mi?

Bu yazımızda Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ve eğer bir sorun var ise Hararet Müşürü Arızası Yakıtı Etkiler mi bundan bahsedeceğiz.  İçten yanmalı motorlarda birçok yeni gelişme olsa da soğutma sistemi 100 yıldır aynı prensipler üzerine çalışmaktadır. Dizel, Benzinli / LPG’li araçlarda soğutma sistemi motor bloğu içerisinden geçen su ile olmaktadır. Bu suyun sıcaklığının hem araç kullanıcısı tarafından hem de motor kontrol ünitesi ECU tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Hararet müşürü arızalanırsa araçta meydana gelebilecek 2 senaryo mevcuttur. Bunlar sırasıyla ;

Hararet Müşürü Arızası Belirtileri

  • Hareret göstergesinin hiç çalışmaması
    Hararet göstergesinin Yanlış Değerleri Göstermesi

Hararet göstergesi hiç çalışmıyorsa anlamak kolaydır. Araç ısındığı zaman göstergenizdeki görülen motor sıcaklığı çok düşük gösterdiğinde bir sorun olduğunu ve sistemin doğru çalışmadığını anlayabilirsiniz. Fakat hararet göstergesi yanlış değerleri gösteriyor ise bunun anlaşılması çok daha güçtür. Normalden %20 daha az hararet derecesi gösteren bir müşürün tespitinin araç kullanıcısı tarafından fark edilmesi oldukça güçtür.

Reklamlar

Bunun tespiti için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Araçta motordaki suyun ısısını ölçen tek bir nokta yoktur. Birçok farklı noktadan ısı ölçülerek motorun çalışması düzenlenir. Eğer hararet müşürü arızası olduğundan şüpheniz var ise aracın bir bilgisayara bağlanması ve motorun gerçek ısısı ile göstergede görülen değerlerin eşleşip eşleşmediği kontrol edilmelidir. Bu şekilde müşürün doğru çalışıp çalışmadığı netleştirilerek eğer var ise arızası giderilir.

Hararet Müşürü Arızası Yakıtı Etkiler mi

Bizlere en çok sorulan sorular arasında olan Hararet Müşürü Arızası Yakıtı Etkiler mi ve hararet müşürü arızası stop etme sorunu yapar mı gibi sorular olmaktadır.

Reklamlar

Aracımızda bulunan hararet müşürünün motorun çalışmasına yada ateşleme sistemine bir etkisi bulunmamaktadır. bu nedenle araçta stop etme sorunlarının oluşmasına yada aracın normalden daha fazla yakıt tüketmesine bir etkisi olmaz. Bunlar şehir efsanesidir Diyebiliriz

YouTube player

Peki O Zaman Hararet Müşürü Arızası Önemsiz Mi?

Tabi ki Hayır… Araçtaki en önemli 3 veriden biriyi aldığınız bir parçadır. Bu veriler yağ lambası, hararet müşürü ve hararet göstergeniz ve motor arıza lambasıdır. Bu parçanın düzgün çalışmaması harareti takip edememenize ve bu nedenle de aracın motor ısısının normal değerlerin üzerine çıkması durumunda bunu fark etmemenize neden olacaktır ki bu durumda motorunuz fazla ısı nedeni ile hasar görmüş olacaktır.

Reklamlar

Bu nedenle hararet müşüründe bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz kesinlikle ihmal etmemeli en kısa zamanda tamirin yada tespitinin yapılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir