Karoseri Arızaları

Trim Sesi Nasıl Giderilir? Arabada Trim Sesi Nasıl Kesilir

Araçlarda seyir halinde iken özellikle bozuk ve stabilize yollarda meydana gelen trim sesleri birçok kişiye sancılı bir sürüş deneyimi yaşatabilir. özellikle de belli bir yaşı aşmış belli kilometre üzerinde araçlarda bu daha da fazla görülür. Bu yazımızda Trim sesi nasıl giderilir Detaylarını bulabilirsiniz.

Reklamlar

Trim Sesi Nasıl Giderilir

1 – Silikon Sprey Kullanarak Trim Seslerini Giderme

Plastik trim aksamı, silikon sprey ile yağlandığında, meydana gelen gıcırtı ve tıkırtıların büyük bir bölümünün kesilmesini sağlayacaktır. Bu işlem sadece temas sırasında çıkan gürültüleri keser fakat trimler arasında boşluk olan kısımların çıkarttığı gürültülere çaresiz kalır. Yine de genelde 1 kutu 400 ML silikon sprey tüm araç için yeterli olacaktır. Uygulaması çok basittir. 10 yada 15 dakika gibi kısa bir sürede birçok trim sesinin kesildiğini fark edeceksiniz. Ayrıca silikon sprey plastik yüzeyleri besleyip koruyacak ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

  • Uygulanışı : Spreyi torpido bağlantılarına kapı döşemeleri bagaj trimlerine, koltuk trimlerine ve kapı ve bagaj fitillerine sıkın. Özellikle plastik aksamların temas ve birleşme yerine iyice sıkın. Birkaç dakika bekledikten sonra kuru bez ile silin.
  • Video İçerik : Sizler için youtube kanalımızda içeriğimize destek olarak görsel şekilde kapılardan gelen gıcırtı sesi vb sesleri kesmek için neler yapabileceğiniz detaylı olarak anlatılmıştır. Videoya göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bize destek olmak isterseniz youtube kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.Aşağıda en basit yapılacak olandan en zora doğru arabada trim sesi nasıl kesilir konusunda alabileceğiniz önlemler sıralanmıştır. Bu önlemler seslerin %90 azalmasını sağlayacaktır. Birkaç basit işlem bile sesi çok çok azaltabilir. Bu uygulamalar ise

2 – Döşeme Tırnaklarını Yenileyin

Trim Sesi Nasıl Giderilir konusunda en önemli ikinci maddedeyiz. Aşağıda bu madde için ve video anlatım bulunmata. Birçok araçta döşeme tırnaklarının bazıları ya kırıktır ya da temas etmeyerek görevini yerine getirmiyordur. Bu da parçalar arasında boşluklar oluşmasına ve çukur kasis gibi durumlarda parçaların birbiri ile teması sonucu trim seslerine neden olacaktır. Tırnakları plastik contalı ses önleyici olanlarından alarak tüm döşeme trim seslerini kesebilirsiniz. Sökme takma konusunda destek almanız gerekebilir ve bu işler ortalama 4-5 saatinizi alabilir.

Reklamlar
  • Uygulanışı : Döşemeleri sökün tüm tırnakları yeni ses önleyici plastik contalı olanlarla değiştirip tekrar düzgünce monte edin (Resimde Hangi Tip Tırnakla Değiştirmeniz Gerektiğini Görebilirsiniz)

3 – Gevşemiş Vidalar Sıkın

Kokpitte, multimedya çerçevesinde, direksiyon alt koruma plastiğinde, orta konsolda kapı döşemelerinde kısacası birçok yerde vidalar bulunur. Bu vidalar gevşedikçe plastik trimler arası boşluklar büyür ve birbiri ile temas sonucu sesler ortaya çıkarır. Bu vidaların hepsini sıkarak ses sorunlarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

4 – Kapı Ayarlarınızı Yaptırın

Trim Sesi Nasıl Giderilir konusunda en önemli ve basit dördüncü maddedeyiz. Aşağıda bu madde için ve video anlatım bulunmata. Araç içine gelen seslerin büyük bir bölümü kapı ve kapı içi donanım kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz. Kapılar kullanıldıkça gevşer ve kilit ile dil arası mesafe açılır. Kasislerde bu mesafe içinde oynayan kapı ses üretir. Kapıyı ayarlatarak tam oturmasını sağlamanız seslerin büyük bir bölümünün ortadan kalkmasına yardımcı olur

Reklamlar
  • Nasıl Anlarım : Kapıya baş parmağınızla kapı kolunun alt ucunsdan bastırın. Bas çek bas çek şeklinde basıp çekerken kapı hareket ediyor ise (çok az bir hareket ) ayar gereksinimi var demektir. Ama baş parmakla hareket ettiremeyecek kadar sert ve sağlam ise ayara gerek yoktur. Bu gibi taktikler web dünyasında ilk kez açıklandığına eminiz. Bu gibi pratik bilgiler ile her araç sürücüsü bir usta kadar bilgi sahibi olabilir.

5 – Bagaj, Kapı Cepleri Ve Torpidoları Temizleyin

Araç içi seslerin birçoğu araçtan değil araca sonradan koyulan malzemelerden gelebilir. Bunlar bagajdaki alet çantası, avadanlık, kapı ceplerine anahtarlar, torpidoda bulunan parfüm gibi malzemeler olabilir. Tüm bu malzemeleri iyice toparlayarak ses yapacak şekilde hareket etmeyecek bir konuma koyun ve sabitleyin.

6 – Araç Dışından Gelen Sesleri Kesin

Araç içinden duyulan bazı sesler araç içi kaynaklı olmayabilir. Sabitlenmemiş bir davlumbaz, ön panjurun tırnaklarının kırık olması gibi sayamayacağımız birçok dış kaporta aksamı çukur ve stabilize yollarda araç içine trim sesi benzeri seslerin gelmesine neden olabilir. Bu sesler araç dışından geldiğinin anlaşılması da zor olduğu için birçok araç kullanıcısı sesin kaynağının bulunmasında çok zorlanır. O yüzden kaynağını tespit edemediğiniz bir ses sorununuz var ise sesin geldiği yönde dış kaporta aksamının da kontrol edilmesini öneririz. Bu sayede sesler tamamen kesilecektir.

Reklamlar

7 – Stepneyi Sabitleyin

Araç stepneleri hem ağır hem de metal çerçeve ve kafeslere koyulan bir parçadır. Ayrıca iç kısımlarında kriko bijon anahtarı gibi ekipmanlar bulunur. Gerek stepnenin kendisinin gerekse stepne içerisindeki kriko vb malzemelerin düzgün sabitlenmemesi ses sorunlarına yol açacaktır. Bu kısımları da kontrol edin.

8 – Hatchback Araçlarda Arka Panzilot

Hatchback araçlarda kronik bir sorun olarak kabul edilebilir. Arka ponzilot yapısı gereği hareketli olmak zorunda olan bir parçadır. Bagaj kapandığında ise bagaj camı ve panzilot kızakları arasında boşluk kalır. Bu boşluk araç kasise girdikçe arkadan gelen ses sorunlarına neden olacaktır. Bu sorunu gidermek için panzilot alt çerçevelerine oto yedek parçacılarında satılan süngerimsi izolasyon malzemesi yapıştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sonuç Olarak : Trim sesi kaynağı olabilecek ve en sık ses yapan yerlere ilişkin 8 farklı yol ve çözümü sizlerle paylaştık. Bunların haricinde birçok farklı nedenden farklı farklı sesler araçta dfuyulabilir. Bizlere sesi, sesin geldiği yeri ve geldiği şekli (kasis, sağa dönerken, sola dönerken vb) bizlere söyler iseniz sesin kaynağı ve çözümü ile ilgili sizlere cevaplarını aynı gün yazabiliriz. Detaylı bilgi için konunun altındaki bize sorun başlığını okuyunuz.

Trim Sesi Olmayan Araba Var mı

Trim sesi A B C Hatta D seğmen araçların bazılarında dahi bulunur. Araç seğmendi yükseldikçe trim aksamlarının kalitesi, bağlantı parçalarının kalitesi gibi faktörler nedeni ile ses daha az olur. Ama araç eskidikçe trim sesi gelmeyen araba yoktur.

Aracınız B seğmendi Peugeot 206 olabilir. Ama D seğmendi bir araçtan daha sessiz bir hale getirebilirsiniz. (Trim sesi olacak, Diğer yol izolasyonu vs yönünden d seğmen her zaman daha sessiz olacaktır) kısacası trim sesi olmayan araca iyi bakılan ve her arızası giderilen bir arabadır modeli ve yaşı hatta kilometresi önemli değildir. Yukarıdaki adımları uyguladığınızda şikayetçi olduğunuz trim seslerinin %90’ının kesildiğini göreceksiniz. Kalan %10’u için ise sesi tarif edin biz yardımcı olalım.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir