Karoseri Arızaları

Arabada Rüzgar Sesi Neden Olur? Nasıl Kesilir?

Arabada Rüzgar Sesi Gelmesi sorunu bazı kronik sorunlu araç modelleri ile (Örn: Renault Clio) özellikle belli km ve yaşın üzerindeki araçlarda sık görülen bir durum. Arabada rüzgar sesi neden olur bildiğinizde aslında bunu önlemenin de oldukça basit yöntemleri olabileceğini anlayacaksınız. Aşağıdaki yazımızda ve yazıda anlatılanların uygulamasının gösterildiği videoda tüm bu detayları bulabilirsiniz.

Reklamlar

Arabada Rüzgar Sesi Neden Olur

Genellikle araçlarda rüzgar sesine neden olan kısımlar aşağıda sıralanmıştır. Bu kısımların birçoğuna basit ve parça gerektirmeyen dokunuşlar yapmak bu sesi azaltabilir hatta tamamen kesebilir. Detayları aşağıda bulabilirsiniz. Bu kısımlar ise;

 1. Ön Cam Fitili Sebebi İle Rüzgar Sesi Gelmesi
 2. Kapı İç Fitilleri Nedeniyle Rüzgar Sesi Gelmesi
 3. Cam Sıyırıcı Fitilleri Nedeniyle Rüzgar Sesi Gelmesi
 4. Sunroof Fitili Nedeniyle Rüzgar Sesi
 5. Kapı ve Kilit Ayarsızlığı Nedeniyle Rüzgar Sesi

Sadece 3. madde haricinde diğer maddelerden dolayı araç içinde rüzgar sesi sorunu yaşıyor iseniz, bunu kolaylıkla çözebilirsiniz. İhtiyacınız olan ise aşağıdaki yapılış anlatımını yada videosunu izlemek olacaktır.

Reklamlar

Arabadan Rüzgar Sesi Gelmesi Nasıl Kesilir

Bunu yapmak için ihtiyacınız olan kapı kilit karşılığınıza uyan bir tornavida, işlem ise şöyle yapılıyor. Öncelikle Kapı fitili rüzgar sesi gelmesi sorununun çözümü ile başlayalım.

Öncelikle kapı kapalı konumda iken kapı kilidinin olduğu bölgeye baş parmağınızla bastırın. Sonra ani baskılar uygulayarak bas çek bas çek yapın sallantı var ise kapı kilit ayarı gevşek demektir. Bu da iki şekilde çözülebilir. İlki, kapı fitillerini değiştirmektir ki, bu oldukça maliyetli bir işlem, kapı fitilleri eskidikçe eski dolgunluğunu kaybeder. Fakat bunun yerine kaybettiği dolgunluğu kadar kapıyı içeri almak, kapı kasasının fitile tam olarak basmasını sağlayarak Araba kapıdan hava alıyor sorununu ortadan kaldırır. Bu şekilde de Arabadan Rüzgar Sesi Gelmesi sorunu çözüme kavuşturulabilir.

Reklamlar

Bu işlemi her bir kapıya ve ayrıca bağaj kapağına da uygulayın. Özellikle hatchback araçlarda bagaj ayarı rüzgar sesi gelmesi sorununun çözümü için son derece önemlidir. Ayrıca bu işlem sadece rüzgar sesini kesmekle kalmaz, kapıların daha tok şekilde ve ilk günki sertlikte açılıp kapanmasını sağlar. Aynı zamanda bir diğer artısı da kapılar açılıp kapanırken daha az titreşim ve sarsıntıya mağruz kalacağı için trim seslerini ve stabilize yolllarda gelen gıcırtı ve tıkırtı gibi seslerin de çözülmesine yardımcı olur

Uygulamalı Anlatım Videosuna Göz Atın

Yukarıdaki tüm anlatımlarımızın araç üzerinde uygulamasını ve uygularken anlatımına göz atmak faydanıza olacaktır. Ayrıca bu anlatılanların ne kadar basit ve uygulanabilirliğinin kolay olduğunu bu sayede anlayabilirsiniz. Yazımızı ve videomuzu faydalı bulur iseniz kanalımıza abone olabilir, videomuza ve bu yazımıza yorum yapabilirsiniz. Kanala Abone Olmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

Reklamlar
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Arabada Rüzgar Sesi Neden Olur? Nasıl Kesilir?

 • 2008 model chevrolet aveo sedan aracım var rüzgarlı havalarda 80 km normal zamanlarda 120 130 km lerde tebesirin taktaya sürçmesi gibi rahatsız edici bir ses oluşuyor motor veya kapı fitillerinden olmadığı kanaatindeyim bu tespiti nasıl yapıp sorunu nasıl giderebikiriz?

  Yanıtla
  • bahsettiğiniz ses rüzgar sesi değil gibi. sesi kaydetme şansınız var mı, forum bölümünen yada instagramdan bize yollayın ona göre daha net cevap yazalım

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir