Motor Arızaları

Gaza Basınca Gelen Islık Sesi ve Uğultu Sesi

Gaza Basınca Motordan Gelen Ses çeşitine göre nedeni de farklılık göstermektedir.  Fakat ıslık ve uğultu seslerinin kaynağı genellikle belli başlı birkaç noktadır. Bunların bazıları çok basit rulman sorunları olabilir iken bazıları biraz daha kompleks arızalardan kaynaklanabiliyor.  Aşağıda gaza basınca gelen uğultu sesi ve ıslık sesini ayrı başlıklarda işledik. Ayrıca videolu olarak anlatımı da mevcuttur. Aracınızda bu tip sesler var ise videolu anlatıma da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Gaza Basınca Motordan Gelen Ses Çeşitleri

  • Gaza Basınca Gelen Islık Sesi
  • Gaza Basınca Gelen Uğultu Sesi

1 – Gaza Basınca Gelen Islık Sesi

Genelde gaza basınca ince tiz bir ses duyuyor iseniz bunu kaynağı genelde Turbo ıslık sesidir, ikincil neden ise kayış sesi olabilir. Turboların iki ucunda çok sayıda kanatçığı bulunan metal türbinler bulunur, Bu iki türbin ince bir mik ile birbirine bağlıdır. Hm bu türbinlerin üretebileceği ses hem de ikisinin birbirine bağlayan milin yataklarındaki rulmanlar ıslık sesine neden olabilmektedir. Bilindiği üzere turbo, dakikada onbinlerce devir / dakika hızda dönen parçalar. Bu hızda ufak bir sorun dahi yüksek desibelde ıslık sesi üretme potansiyeline sahiptir.

Bu sesin turbodan olup olmadığını siz de basit bir fiziksel kontrol ile anlayabilirsiniz. Öncelikle kaput açıkken farklı bir kişi gaza bas bırak yaarken, söz konusu gaza basınca motordan gelen ıslık sesi sorununun turbo etrafında yoğunlaşıyor olduğunu görür iseniz, şikayetinizin nedeni turbodur diyebiliriz. Ayrıca turbo çevresinde yağ kaçakları var mı onu da kontrol ediniz. Arızalı turboların en erken belirtisi yağ kaçaklarıdır.

Reklamlar

Bir diğer neden de geri kayışıdır. Turbo kaynaklı motordan gelen ıslık sesinin aksine, bu ses oldukça gürültülü ve tabiri caiz ise diş gıcırdatıcı bir ses olacaktır. Genelde soğuk havalarda ilk çalıştırmada yağmurlu havalarda görülür. Kaputu açıp sesin kaynağını netleştirmek isterseniz genelde motorun solu, aracın ise sağında yoğunlaşan bir sestir. Genelde gergi kayışının gevşek olmasınan kaynaklanır. Bu sesin çözümü basittir. Gergi sıkılarak kayış gerginleştirilir ve ses sorunu ortadan kaldırılır.

2 – Gaza Basınca Gelen Uğultu Sesi

Uğultu, rulman kaynaklı bir ses sorunudur. Araç motorunun çevresel donanımlarından onlarca rulman kullanılır. Bunlara örnek vermek gerekir ise gergi rulmanı, triger rulmanı, klima kompresör rulmanı, şarj dinamosu rulmanı, direksiyon pompası rulmanı gibi. Bu rulmanlar, zamanla bozulduklarında uğultu sesi çıkaracaktır. Rulmanların dönüş hızı, motor devri ile senkronize olduğu için de gaza basınca artan uğultu sesine neden olacaktır. Gaza Basınca Motordan Gelen Uğultu Sesi sorunu yaşıyor iseniz başta belirttiğimiz rulman parçalarından biri yada birkaçı arızalı olabilir. Hassas ses dinleme cihazları yada basit fiziksel kontroller ile arızalı rulmanın hangisi olduğu kolayca tespit edilebilir.

Reklamlar

Yine söz konusu ses motorun solu, aracın ise sağında yoğunlaşan bir sestir. Araç motorunda uğultu sesi yapacak rulmanların %90’ı bu bölğede yoğunlukludur. Çözümü ise basit ve ucuzdur. Rulmanlar genellikle ekonomik parçalardır ve tamiri mümkün değildir. Tespitin yapılması akabinde yenisi ile değiştirildikten sonra gaza basınca gelen uğultu sesi sorununuz tamamen düzelecektir.

Videolu Anlatım

Gaza Basınca Motordan Gelen Ses Sorunlarını detaylı olarak anlattığımız videomuz aşağıda mevcuttur. Videoda yazıya göre biraz daha detay ve farklı ses türlerinden de bahsettik. Videomuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıdaki yorum kısmını kullanarak yorum yaparak ve kanalımıza abone olarak bizlere destek olabileceğini unutmayınız.

Reklamlar
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir