Motor Arızaları

Motor Yağ Yakması Nasıl Önlenir? Yağ Yakmaya Kesin Çözüm Var mı?

Piyasada Yağ yakmaya kesin çözüm adı altında yazılan yada satılanlara itibar etmeyin. Yazımıza başlamadan önce belirtelim ki Yağ yakmaya Kesin Çözüm olmaz. Fakat faydalı olan birçok yol mevcut. Motor Yağ Yakması Nasıl Önlenir aşağıda maddeler halinde paylaştık. Aracınızda bunları uygulayarak çözüm yolları arayabilirsiniz.

Reklamlar

Motor Yağ Yakması Nasıl Önlenir

Aracınızın neden yağ yaktığına göre değişmekle birlikte aşağıda listelenen yağ yakmayı azaltan yada kesen çözümleri aracınız için uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler bilinen ve en çok onaylanan yöntemleri içermekte.

  • 1 ) Motor Yağı Viskositesini Değiştirerek
  • 2 ) Katkılar İle Yağ Yakmayı Önlemek
  • 3 ) Sakin Kullanarak Yağ Yakmayı Engellemek
  • 4 ) Sürekli Kontroller
  • 5 ) Videolu Anlatıma Göz Atın

1 – Motor Yağınızı Değiştirin

En etkili ve en zararsız çözüm budur. Motor yağınız, fabrikanın önerdiği yağ olmak zorunda değildir. Fabrika her şeyi ile normal ve aşınma olmayan bir motor için üretim sonrası bir yağ önerisinde bulunur fakat sizin aracınızın motorunda aşınmalar meydana gelmeye başlamış ve yağ yakma baş göstermiş ise artık fabrikanın önerdiği yağ aracınız için en doğru seçim olmaktan çıkacaktır.  Çözümü : Fabrika önerisi 5w  30 olan bir aracı ele alırsak kademe kademe öncelikle 10w 40 10 w 50 10 w 60 gibi yağlara geçmek, aşınma nedeni ile oşluşan minimal boşluklardan yağın daha zor sızmasına ve eksilmelerin azalmasına yardımcı olacaktır. Eğer başlangıç aşamasında bir yağ yakma var ise tamamen kestiği de gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle hem en pratik hem en zararsız yöntem olması nedeni ile yağ değişimini ilk sıraya koyduk

Reklamlar

2 – Katkılar Kullanmak

Motor Yağ Yakması Nasıl Önlenir konusunda araç sahiplerinin ilk başvurduğu yöntem yağ katkılarıdır. Biz ise bunu 2. planda işlemeyi uygun gördük. Bunun nedeni öncelikle yağ değişimi ile çözülebilecek bir sorununuz var ise katkı koyarak motora üreticilerin tavsiye etmediği bileşikleri eklemek tercihen ilk planda olmaması gerekir. Aslında motor katkıları da yağı kalınlaştırma görevi görürler. Fakat motor yağına kıyasla viskosite değerleri çok yüksek, yapışma özellikleri ise güçlüdür. Bu sayede motor içi boşlukları doldurarak yağ geçişini engeller ve aynı zamanda sesli çalışmanın önüne geçer.

Bu aşamada tehlikeli olan durum ise sahte yağ katkılarıdır. Normal ve kaliteli bir yağ katkısı, 200 300 ml şişelerde 4 lt motor yağı fiyatlarına satılmakta. Ama piyasa 30 40 liraya yağ katkısı bulmak mümkün. bu katkıların orijinallerini araştırdığınızda satış fiyatlarının çok daha pahalı olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle katkı kullanmayı düşünüyor iseniz bildiğiniz ve güvendiğiniz satıcılardan almayı ve fazla ucuza kaçmamanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

3 – Aracınızı Daha Sakin Kullanın

Araçlarda yüksek devir çevrilmesi, yağlama bölgelerinde ısının daha da artmasına ve ısıya bağlı olarak yağ buharının artmasına neden olacaktır. Ayrıca iyice ısınan yağ daha da incelecek ve akışkan hale gelecek, bu sayede de yağ yakımı hızlanacaktır. Aracı daha sakin ve ideal devirlerde kullanmak yağ yakmayı azaltan bir başka yöntemdir.

4 – Videomuza Göz Atın

Yağ yakmayı detaylı açıkladığımız gibi yöntemlerini de detaylandırdığımız videomuza göz atmanız faydalı olacaktır. Bu yazımıza ek olarak Motor Yağ Yakması Nasıl Önlenir konusunda ekstra tüyolar videoda yer almaktadır. İyi seyirler dileriz.

Reklamlar

5 – Sürekli Kontrolü Aksatmayın

Yağ yakan araçlarda kişisel bakım her şeydir, Yağ yandıkça eksilecek ve siz düzenli kontrol etmiyor iseniz yağsız kalma neticesinde motorun komple hasar almasına neden olabilecektir. Bu durumdan kaçınmak için düzenli aralıklarda ve kilometrelerde aracın yağ kontrollerini yapmayı unutmayın.

YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir