Motor Arızaları

Yağ Lambası Yanarsa Ne Olur? Yanıp Söndü İse Çözümü

Araçta Yağ lambası yanarsa ne olur sorusuna cevap olarak zarar görebilecek olası 8 nokta aşağıda listelenmiştir. Yağ lambası, araç kokpitinde bulunan göstergedeki arıza lambalarının arasında en ciddi ve en çok önemsenmesi gereken lambalardan birisidir. Bu lamba yandı ise ciddiye alınması gereken bir sorun olduğu anlamına gelir.

Reklamlar

Yağ Lambası Yanarsa Ne Olur

Bazı durumlarda çok ciddi sorunlara yol açabileceği gibi bazı elektriksel yada müşürsel sorunlar nedeni ile yanlış alarm sonucu da yanmış olabilir. Yağ lambasının yanmasına neden olabilecek onlarca farklı neden vardır. Bunları büyük bir çoğunluğu ciddi arızalardır. Yağ lambası neden yanar merak edenler için detaylı olarak açıklamaların ve çözümlerin bulunduğu sayfamıza buraya tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yağ lambası yanarsa araç o şekilde kullanılmaya devam edilir ise aşağıdaki parçalara geriye dönüşü yada tamiri mümkün olmayan hasarlar gelmesi kesindir. Bu hasarlar hem işçilik olarak çok zahmetli hem de maliyeti göz önüne alındığında çok ağır sonuçlar doğurabilir. Bunlar ise;

Reklamlar
  • Pistonlar
  • Piston Sekmanları
  • Gömlekler
  • Motor Yatakları
  • Kam mili ve Yatakları
  • Subaplar
  • Krank Mili ve Yatakları
  • İticiler

Gibi motor iç parçalarına geriye dönüşü mümkün olmayan hasarların oluşmasına neden olacaktır. Aracın yağsız yada yağ lambası yanık şekilde kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar detaylı olarak bu sayfamızda incelenmiştir. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Yağ lambası Yanıp Söndü İse ; Bu gibi durum başınıza geldi ise zaten söndü diyerek hiçbir şey olmadığını düşünmek hatadır. Aracın yağ lambası bir kez seyir halinde yana rölantide yandı ise geri sönüp sönmediği önemli olmaksınız aracın kontrol için servise gitmesi şarttır.

Yağ Lambası Nasıl Söndürülür

Yağ lambasının söndürülmesi işlemi için öncelikle neden ve hangi arıza nedeni ile yandığınız tespit edilmesi gerekir. Bu tespitin nasıl yapıldığını anlattığımız sayfanın bağlantısını yukarıda vermiştik. Bu tespit yapılır ve arıza çözülür ise lamba kendiliğinden söner. Bu lambanın bir müdahale ile yada bilgisayara bağlayarak söndürmek mümkün değildir.

Reklamlar

Yağ Lambası Yanarsa Ne Yapılır

Yağ lambasının yanması durumunda yapılacak en mantıklı şey hemen kontağı kapatmak ve bir daha bakmak için dahi olsa aracı çalıştırmamaktır. Yukarıda sıraladığımız arızaların bazıları motorun yağsız kalması durumunda 40-50 saniye içerisinde ortaya çıkabilecek arızalardır. Bu nedenle riske girmek yerine bir yol yardım firması ile görüşebilir aracı kurtarıcı yardımı ile servisinize çektirebilirsiniz

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir