Elektrik Arızaları

Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Şarj dinamosu, diğer adı ile Alternatör, motorun çalışması ile oluşan kinetik enerjiyi krank milinden bir kayış yardımı ile alarak, söz konusu kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bu enerjiyi araç donanımlarına ve aküye gönderen bir parçadır. Bu parçanın arızalanması her şeyden önce araçta enerji sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yazımızda Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Reklamlar

Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Bu soruya cevap bazı durumlarda evet fakat bazı durumlarda da hayırdır. Evet gurubuna giren araçlar için Şarj dinamosu arızalandığında aracın tüm elektrik akım ihtiyacı akü tarafından karşılanır. Bu nedenle ilk aşamadan araç çalışır yürür sorun yaşamazsınız fakat belli bir süre sonra araçta farklı problemler ortaya çıkacak ve sürüşü imkansız hale getirecektir. Bunlar gösterge paneli farlar cam otomatikleri vs. Bu tip araçlar genellikle eski model araçlardır

Hayır gurubuna giren araçlar ise Özellikle yeni model ve fazla elektrik donanıma sahip araçlardır. Bu araçlar çoğu donanımı aküden değil direkt olarak motorun ürettiği elektrikten karşılarlar. Örneğin elektrikli hidrolik pompaları gibi. Bu nedenle özellikle yeni model bir aracınız var ise sizin için cevabımız hayır olacaktır.

Reklamlar

Her ne olursa olsun şarj dinamosu arızası mevcut ise aracınızı kullanmaya devam etmek yolda kalma riski ile karşılaşmanıza neden olur. Bu sebeple aracınızda şarj dinamosu arızası olduğunu düşünüyor iseniz aracı kullanmamanızı ve bir yol yardım hizmeti çağırmanızı tavsiye ederiz.

Şarj Dinamosu İle Marş Motoru Aynımı

Araçlarda 2 farklı dinamo bulunur, ilki şarj dinamosu ikincisi marş dinamosudur. İkisi de yapı olarak ortak noktaları olsa da özellikleri farklıdır. Marş dinamosu dönme ivmesi yaratmak için elektrik akımı kullanırken şarj dinamosu tam tersi olarak dönme ivmesini kullanarak elektrik üretirler. Bu iki parça çok farklı amaçlarla üretilir ve araçtaki görevleri de ortak değildir. Marş dinamosu bozulursa araç çalışmaz ama şarj dinamosu bozulursa çalışabilir. Bunun nedeni yukarıda belirtildiği gibi iki parçanın da farklı görevleri üstlenmesi nedeni ile arızaları halinde ortaya çıkan sonuçları da farklı olacaktır.

Reklamlar

Söz konusu parçalar hakkında çok daha faydalı ve detaylı bilgilere ulaşmak ve teknik bilgilere göz atmak isterseniz bunlara sitemizden ulaşabilirsiniz. Daha fazla teknik detaylı konularımızdan birkaç tanesini aşağıda belirttik göz atmanızı tavsiye ederiz

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir