Fren Sistemi Arızaları

Fren Patlaması Neden Olur, Fren Neden Sertleşir

Fren Patlaması Neden Olur Frenler, iki şekilde seyir halinde etkisiz kalabilir. Bunlardan ilki fren pedalının yumuşayarak tepkisiz hale gelmesi diğeri ise fren sertleşmesi nede1i ile işlemez hale gelmesidir. Bu makalemizden fren patlaması neden olur ve fren neden sertleşir tüm merak ettiklerinizi öğrenebilir ve nedenleri doğrultusunda önlemler alabilirsiniz.

Reklamlar

Fren Patlaması Neden Olur

Fren sistemi içerisindeki hidrolik basıncı sayesinde çalışan bir sistemdir. Fren patlaması sistem içerisindeki bu basıncın ortadan kalkmasına verilen halk arasında bir deyimdir. Fren patlaması yani sistem içerisindeki hidrolik basınç kaybı birçok etmenden meydana gelebilir. En sık karşılaşılan fren sistemi hidrolik basınç kaybına neden olan durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Fren Merkezi Arızaları
  • Fren Servosu Arızaları
  • Fren Rekorlarında Çatlak Kırık
  • Fren Limitöründe Çatlak Kırık vb
  • Fren Kaliperi Pistonları Kaçakları

Yukarıdaki parçalarda meydana gelen arıza, conta problemleri , sıvı kaçakları gibi nedenler fren patlamasına neden olur. Frenlerde var olan iç hidrolik basıncı zamanla yada aniden ortadan kalkar ve fren tepkisiz bir hal alır. Aracı frenle durdurmak bu aşamadan sonra imkansızdır. Farklı yol ve yöntemler ile araç ile yavaşlatılabilir. Bu tip konular sitemizde mevcuttur. Site içi aramayı kullanarak gerekli faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

Reklamlar

Fren Neden Sertleşir

Fren patlamasının tam tersi bir durumdur. Aslında etkisi fren patlaması ile aynıdır. Sürücü her iki durumda da aynı şeyi yaşar ve aynı sonuçlarla yüzleşir. Bu durum da bir çeşit fren patlamasıdır diyebiliriz.

Bu durumun nedeni de fren sistemi içerisinde basınç kaybolmaması fakat söz konusu basıncın fren pistonlarına iletilememesi durumudur. Bu duruma neden olan birçok farklı senaryo olabilir. Fakat en sık karşılaşılan fren sertleşmesi arıza nedenleri şunlardır

Reklamlar
  • Fren Servosu Arızası
  • Fren Rekoru Arızası
  • Fren Limitörü Arızası

Frenlerde meydana gelen arızalar dışarıdan fiziksel bir etki yada bir hasar olmadı ise genelde bir anda gerçekleşmez. Arızalar yaaş yavaş gelişir ve sürücüye belli belirsiz semptomlar yaşatır. Hiçbir semptom olmasa dahi araç rutin periyodik bakımlarında genel kontrolleri yapılıyor ise böyle bir durumla karşılaşma ihtimali son derece düşüktür.

Önemli Uyarı : Araçlarda fren arızaları kolayca önlenebilecek basit arızalardır fakat önlenmediği taktirde meydana gelebilecek sorunlar son derece büyük ve geri döndürülemez olabilir. Bu nedenle bir arıza olduğundan şüphe dahi ediyor iseniz hiç vakit kaybetmeden ve mümkünse aracınızı sürmeden bir servisle görüşmeli ve aracınızın gerekli kontrolden geçmesini sağlayınız.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir