Fren Sistemi Arızaları

Fren Limitörü Nasıl Ayarlanır? İptali Nasıl Yapılır?

Fren Limitörü Nasıl Ayarlanır konusunda Fren limitörü, isminde geçen limit kelimesi ile paralel olarak araç tekerlerine gönderilecek olan hidrolik gücünü ve miktarını sınırlayan ve dengeli bir fren oluşmasına katkı sağlayan hayati bir fren sistemi parçasıdır. Diğer bir ismi ise Fren Regilatörü olarak bilinir.

Reklamlar

Fren Limitörü Nasıl Ayarlanır

Fren limitörleri eskiden tamir takımı ve ayar ile frenler tek tek ayarlanır idi. Artık ucuzlayan maliyetler ve parça fiyatları ve bu parçanın genelde eski ABS sistemi olmayan araçlarda bulunması sayesinde tamir edilme durumu ortadan kalktı diyebiliriz

Fren limitörleri bir ayarsızlık yada kaçak gibi sorunlar durumunda artık direkt olarak değiştirilmekte ve güvenliği tehdit edebilecek frenler gibi hassas bir konuda iş şansa bırakılmamaktadır. Sizlere de tavsiyemi ayarla yada tamir takımları ile uğraşmak yerine ekonomik fiyatları olan fren limitörlerini direk olarak değiştirmeniz yönündedir.

Reklamlar

Fren Limitörü Nedir ?

Araçta 4 tekerin hepsine aynı miktarda yük binmez. Bir firenleme esnasında araç ön tekerlerine Yükün %65-70 oranında ön tekerlerde olduğu bilinmektedir. Örneğin aracınızın ağırlığı 1 Ton olduğunu var sayar isek aracınızla ani bir fren yaptığınızda ön tekerlere 350’şer kiloğram bir yük biniyorken arka tekerlere 150 kilogram bir yük binecektir. Rampa aşşağı durumda yapılan frenlerde ve hıza paralel olarak bu oran daha çok artabilir.

Eğer tüm tekerlere eşit oranda frenleme gücü verilmiş olsa idi her frene basıldığı zaman arka tekerlerin sürekli kızakladığına şahit olur idik. Fren Limitörü arka tekerlere giden frenleme yükünü azaltarak aracın kızaklamasını önler. Bu parça içerisinde bulunan 1 ana 2 küçük olmak üzere 3 piston ile her bir tekere giden hidrolik basıncını ayarlar ve limitler. Bu sayede çok daha dengeli bir fren sistemi elde edilmiş olur. Yeni model araçlarda bu işi ABS pompası yerine getirir. Yeni nesil araçlarda bu işlem Motor kontrol ünitesi kontrolünde dijital olarak hidrolik pompası vasıtası ile yapıldığı için çok daha stabil ve sorunsuzdur.

Reklamlar

Fren Limitör İptali Nasıl Yapılır

Yine eskilerden agızlarda kalmış ve akıllara gelen bir terimdir diyebiliriz. Fren limitörleri iptal edilmesi çok güç olan yeterli basınca dayanabilecek bir parça ile değiştirilmesi çok zor olan ve değiştirilse dahi basınca dayanamayacak fren patlaması denilen hidrolik kaçağı durumlarının oluşmasına neden olabilecek istenmeyen ve riskli bir işlemdir. Parça fiyatları bu kadar ucuz ve kalifiye rekor ve frenciler bu kadar fazla iken böyle bir çözüme neden gerek olur anlamak zordur. Aklınızda bu parçanın iptali var ise tekrar düşünmelisiniz. Araç güvenliğini tehdit eden bu denli önemli bir konuda yine bu denli önemli bir parçanın iptali istenmeyen sonuçlar doğuracak hatta can kayıplarına yol açabilecek kazalara neden olabilecektir.

Ayrıca Bakınız : Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır Konumuza Göz Atabilirsiniz. 

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Fren Limitörü Nasıl Ayarlanır? İptali Nasıl Yapılır?

  • Özcan

    İstanbul Avrupa yakasından yazıyorum.
    2011 Peugeot 308 1.6 vti otomatik vites aracımda yağ eksiltme ve bazı sorunlar var. Online tamirci olarak yeriniz nerede? Size nasıl ulaşabilirim? Açık adres bilgisi paylaşabilirmisiniz? Yada tlf.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir