Ön Takım Arızaları

Aks Arızası Titreme Yaparmı

Aks Arızası Titreme Yaparmı sorusunun cevabı ve 4 farklı ek belirti aşağıda listelenmiştir. Günümüz araçlarda genel olarak %90 dan fazla bir oranla çekiş ön tekerler vasıtası ile gerçekleşir. Tekerler bağlı oldukları parçaların salınımını seyir halinde araca yansıtabilir. Bu parçalardan birisi de akslardır. Bu yazımızda Aks Arızası araçta Titreme Yapar mı Detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Aks Arızası Titreme Yaparmı

Aks üzerinde iki adat açı ve hareket görevini görmesi adına mafsal yapı bulunur. Bu mafsallar arasında zamanla boşluklar olabilir. Hareketli parçalarda bir boşluk oluşması paralelinde salınım meydana gelmesine neden olur.

Bu salınım araç hareket halinde iken ön takıma yani tekerlere aktarılabilir. Salınımın miktarına göre tekerlerde titreme aracın belli süratlerde direksiyondan hissedilmesine neden olabilmektedir. Aks Arızası Direksiyonda Titreme Yapar mı Sorusuna cevap kesinlikle Evet olacaktır.

Reklamlar

Aks Boşluğu Belirtileri Nelerdir.

  1. Araçta sağa sola dönüşlerde ses çıkabilir
  2. Kasislerde tok bir ses duyulur
  3. Ani kalkış yada Ani Frenlemede Ses duyulur
  4. Direksiyonda Titreme Meydana Gelir

Bu belirtiler zamanla büyüyerek aksın yerinden çıkmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Bazı araçlarda, araç mühendislerinin projelendirmelerinde aks milinin etrafından bazı parçalar geçebilir. Bu parçalar da salınıma neden olabilir fakat belirtileri aks arızası ile birebir aynıdır. Bu durumlara örnek teşkil eden bir durum alt kısımda verilmiştir. Göz atmanızı tavsiye ederiz

Aks Arızasını Taklit Eden Durumlar Olabilir

Bazı araçlarda şanzıman kulağı ortasında bir boşluktan aks geçer. Bilmeyenler için şanzıman kulağı yada takozu, bir ucu araç şasisine bir ucu da şanzımana bağlı orta kısmı kauçuk yapıda bir parçadır. Bu kauçuk eskidiğinde yada koptuğunda motorun tüm salınımını aksa aktarır. Bu da aracın belli süratlerden sonra titremesine neden olarak aks arızasını taklit eder. Bu durum gerçek aks boşluğu titremesinden çok daha şiddetli şekilde hissedilir. Hatta aracın ön kısmının dahi sallanmasına neden olabilecek kadar şiddetli olabilir. Bu şiddetin derecesi şanzıman takozunun ne derece arızalı yada kopuk olduğuna göre farklılık gösterir. Aşağıda Araç üzerinde bu durumu gösterdiğimiz video mevcuttur.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Aks Arızası Titreme Yaparmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir