Elektrik Arızaları

Marş Dinamosu Neden Bozulur

Marş Dinamosu Neden Bozulur sorusunun 6 önemli belirtisi aşağıda sıralanmıştır. Araçlarda marş dinamosu bir diğer adı ile marş motoru, hem elektronik hem mekanik parçalar barındıran ve birçok nedenle arıza yapabilecek bir parçadır. Aracınız çalışmıyor ve sorunun marş dinamosu olduğundan emin misiniz ? (buradan marş dinamosu arızası nasıl anlaşılır bakmanızı öneririz) aşağıda söz konusu parçanın neden bozulabileceğine dair detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Marş Dinamosu Neden Bozulur

Aşağıdakiler dahil çeşitli sorunlar marş motoru eden bozulur sorunun cevabıdır. Fakat; bunlardan farklı birçok etmen de söz konusu arızanın yaşanmasına neden olabilir. Burada en sık yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Marş motoru neden çalışmaz sorusunun cevabı için 6 Maddeye göz atınız

  • 1 – Marş Motoruna Giden Kablo ve Bağlantı Sorunları : Marş dinamosu, aküden aldığı akım ile motoru çalıştıracak dönüş ivmesini bir elektrik motoru vasıtası ile yaratır. Söz konusu parçaya aküden bir akım gelmez ise çalışması beklenemez. Bu nedenle marş dinamosuna gelen akım bağlantılarını ve bağlantı aralarında ve marş dinamo üzerindeki soketleri kontrol ediniz.
  • 2 – Kirli ve Oksitlenmiş Bağlantılar : Yukarıdaki gibi kablo ve bağlantılar sorunsuz bağlı görülebilir. Fakat içten içe kirlenmiş yada oksitlenerek akım direnci yaratan durumlar oluşmuş olabilir. Özellikle kablolarda yırtılma yada aşınma var mı kontrol edin. Var ise aşınma kısımlarının temizliğini ve varsa oksitlerini giderilmesini sağlayın. Ayrıca soket bağlantıları da dış etmenlere maruz kalan ve marş dinamosu konumu gereği fazlaca sıvı yada nem temasına maruz kalabilecek bir bölgededir. Bu nedenle soketi sökün temizliğini yapın geri takın ve deneyin. Marş arızalarının bir çoğunun nedeni budur ve bu şekilde düzelebilir.
  • 3 – Marş Dinamosu Yıpranması : Her bir parçanın belli kullanım ömürleri vardır. Buna marş motoru da dahildir. Marş dinamosunun iç sargıları, tetikleyici marş otomatiği yada dişliler gibi birçok marş dinamo ekipmanları yıpranma, aşınma, korozyon gibi etmenler nedeni ile görevini yerine getiremeyebilir. Bu durumda marş dinamosu tepki vermeyi keser ve araç çalışmaz. Çözümü sizin tek başınıza yapabileceğiniz bir durum değildir. Bu nedenle çekici yardımı ile aracın bir onarım merkezine çekilerek arızanın giderilmesi sağlanabilir.
  • 4 – Akü Korozyonu : Marş dinamosu yüksek akım ile çalışan bir donanımdır. Aracın çalışması adına belli bir hızda stabilize dönmesi gereklidir. Bazı durumlarda akünüzün araç donanımlarını çalıştıracak gücü üretebilse dahi marş dinamosuna yeterli gücü gönderemediği durumlar olabilir. Akünüzü bir akım ölçer ile kontrol ettirmenizi öneririz.
  • 5 – Yağ Sızıntıları : Marş dinamosu araç motorunun sağ alt kısımına yada sol alt kısmına konumlandırılmış durumdadır. Genellikle üst kısmında bulunan yağ filtresi krank keçeleri silindir kapağı gibi motor parçalarında meydana gelen yağ sızıntıları marş dinamosuna ulaşabilir ve bu nedenle de akımın kesilmesine yada iç elektrik motorunun arıza vermesine neden olabilir. Kaputu açarak marş dinamosunu görsel olarak kontrol edin. Üzerinde yağ yada sıvı sızıntısına dair bir belirti olup olmadığına göz atın.
  • 6 – Marş Rölesi : Marş dinamosu kontak hareketini ile tetiklenecek ve aküden akım alarak çalışacaktır. Bu kontak tetiklemesini sağlayan parça ise marş rölesi diye tabir edilen bir parçadır. Eğer marş motoru hiç tepki vermiyor ise role bozuk olabilir.

Yukarıda bahsi geçen 6 neden marş motoru neden bozulur sorusuna verilebilecek en çok yaşanan nedenler olup sık sık gerçekleşmeyen ama ihtimal dahilinde olan onlarca neden daha sıralanabilir. Eğer araçtan ve bakım onarımdan anlamayan biri iseniz aracınıza bir müdahalede bulunmamanızı öneririz. Bir yol yardım ekibi çağırarak aracı kontrol ettirebilir yada bir çekici ile anlaşarak aracınızı en yakın servise çektirebilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir