Elektrik Arızaları

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır aşağıda 7 madde halinde sıralanmıştır. Marş motoru, aracın çalışır duruma gelmesi için aküden aldığı akım ile çalışan ve aracın çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan birisi. Marş dinamosunun düzgün çalışması için onlarca parçanın düzenli ve sağlam olması gerekir. Fakat marş motoru arızaların yarıdan fazlası tek bir parça nedeni ile olur ki bu parça marş motoru kömürüdür. Aşağıda marş dinamosunun kömürünün bittiği nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır

Dinamo içerisinde marş dinamosu kömürünün görevi, aküden gelen elektrik akımını dinamo içerisinde sargılara iletmektir. Genellikle dinamonun yapısına göre iki yada dört adet kömür bulunur. Bu kömürler dinamo içerisinde sabittir fakat akımı ilettiği ve hareketi sağlayan rötör sürekli hareket halinde olduğu için bu parça her zaman bir aşınmaya uğrar.

Zamanla bu aşınma akımı engelleyecek kadar fazla olduğunda ise marş dinamosu arızası ortaya çıkacaktır. Bu kömürlerin değişimi ile sorun ortadan kaybolur ve aküden gelen akım yine eskisi gibi dinamoya sorunsuz aktarılır. Aracınız da sorunsuz çalışmaya devam eder. Bu kömürler bittiğinde ortaya çıkacak belirtiler ise şu şekildedir.

Reklamlar
  • Daha yavaş dönen marş
  • Hızı değişken marş motoru
  • Kesik kesik çalışan marş motoru
  • Bir çalışıp bir çalışmayan marş motoru
  • Akü olmasına rağmen akü akımı zayıf gibi belirtiler görülmesi
  • Aracın çalışmada zorlanması
  • Marş süresinin uzaması

gibi farklı farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu belirtilerin hangisinin ortaya çıkacağı yada çıkan belirtinin şiddeti tamamen marş motoru kömürünün ne kadar aşındığına ve aküden gelen elektrik akımını ne kadar engellediğine bağlı olarak değişir.

Kömür Değişimi Nasıl Yapılır Maliyeti Nedir

Marş motoru kömür değişimi diğer marş motoru parçalarına kıyasla hem daha pratik hem daha ekonomiktir. Bunun için öncelikle marş dinamosu araçtan sökülür. Sonrasında marş kömürlerinin olduğu kısım açılarak yeni kömürler takılır. Sonrasında hazır sökülü iken diğer tüm parçalar kontrol edilir. Her şey normal ise yerine geri monte edilerek araç marş denemeleri yapılır.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir