Elektrik Arızaları

İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır aşağıda kolay yoldan öğrenebileceğiniz 5 belirti listelenmiştir. Ayrıca İmmobilizer nedir ve ne nasıl çalışır detaylı olarak açıklanmıştır. Araçlarda immobilizer sistemi son 20 yıl içinde üretilen çoğu araçta yaygın bir anti-hırsızlık özelliğidir. Olması gerektiği gibi çalıştığında, arabanızın çalınma olasılığını büyük ölçüde azaltır.

Reklamlar

İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır

Ama bu arıza başınıza geldiğinde immobilizer ile ilgili olarak büyük baş ağrısına neden olabilir. Bir immobilizer sisteminin nasıl çalıştığını anlamak ve bir arıza durumunda immobilizer arıza belirtileri nelerdir bilmek olası çözümlere ve arıza nedeni ile yolda kalmanıza engel olarak sizlere fayda sağlayacaktır. İmmobilizer arızası nasıl anlaşılır 5 önemli belirtisi aşağıdadır.
İmmobilizer Arıza Belirtileri

  • #1 – Kapı Açma Sorunları : Aracınızın kapılarını uzaktan açmaya çalışmak için anahtarınızı kullandığınızda, kapılar açılmaz. Ne yazık ki, birçok modern araç kapıların dışında anahtar delikleri yok, bu yüzden anahtar ile el ile açamazsınız. Bu, kapıları içeriden kilitleyip kapıları kapatırsanız, anahtarınız kapıları açamayacağı için arabanıza geri dönemeyeceksiniz demektir. Bu noktada, kapıyı açmak için bir çilingir çağırmak gerekir. Bazı eski araçlarda anahtar deliği vardır ama son 5 yılda üretilen neredeyse hiçbir araçta güvenlik nedenleri ile bir anahtar deliği bulunmaz immobilizer arıza belirtileri arasında ilk karşılaşacağınız sorun budur.
  • #2 – Kilitleme Sorunları : Son belirtiye benzer fakat tam tersi bir etkidir, Kapıları uzaktan kumandanız ile kilitlemeniz mümkün olmaz. Aracınızda anahtar deliği de yok ise kapları kilitlemeniz mümkün olmaz. Kapılarınızı kilitlemenin tek yolu, kapılar açık iken onları içeriden kilitlemek ve sonra kapıları kapatmaktır. Eğer aracı stop ettikten sonra bir arıza oluşur ise immobilizer arıza belirtileri arasında ilk bu madde ile karşılaşacaksınız.
  • #3 – Motor Çalışmıyor : Araçlarda immobilizer ile ilgili bir sorunun yaygın bir belirtisi aracınızın hiç Çalışmamasıdır. Kilitleme mekanizmaları ile ilgili sorunlar olmasaydı, motorunuzun çalışmamasının çok çeşitli nedenleri olabilirdir fakat bu soruna ek olarak kilitlenme yada açma sorunları yaşıyor iseniz, o zaman açıkça ya immobilizer veya akıllı anahtar kendisi ile ilgili bir sorun var diyebiliriz.
  • #4 – Aracı Çalıştırırken Anahtar Dönmüyor : Araç anahtarınızın fiziki bir kontağı var ise söz konusu anahtarın içinde birkaç mm çapında bir çip bulunur Bu kod bazı durumlarda kodunu araba immobilizer’ına göndermiyor olabilir. Bu genellikle su hasarı nedeniyle (su + elektronik karışmaz) veya anahtarı düşürme yada ezilme sorunları nedeni ile meydana gelebilir. Yeni anahtar sipariş etmeden önce anahtarınızın içindeki çipin yerinde olup olmadığına baktırmanızı öneririz. Yada var ise yedek anahtarı ile aracı çalıştırmayı deneyiniz.
  • #5 – Araç Alarm Sorunları : Immobilizer aracınızın ana güvenlik özelliği olduğundan, immobilizer arızalı ise fabrika çıkışı donanım olan araç alarm sistemi çalışmayacaktır.

Immobilizer nedir?

immobilizer arızası nedir araştırmadan önce söz konusu sistemin tam olarak ne olduğunu bilmemiz gerekir. İmmobilizer sistemi temelde bir araç hırsızlığı caydırıcı elektronik güvenlik teknolojisinin büyük bir parçası. Amacı, motoru çalıştıracak anahtarı olmayan bir hırsız tarafından bir aracın kablolarla yapılacak kısa devre ile aracın çalınmasını önlemektir. Araştırma çalışmalarına bakılacak olur ise immobilizer arabalara kullanılmaya başlamasından bu yana % 40 daha az araba hırsızlığı olduğunu kanıtlamıştır. Eğer son 20 yıl içinde yapılmış bir araba satın aldıysanız, o zaman muhtemelen zaten farkında olmadan bu teknolojiyi satın aldınız demektir. Bunun bir ileri boyutu olan yeni model araçlarda anahtarlık veya akıllı anahtarlar vardır. Bu nedenle tuşun tabanı, araç kapılarını kilitlemek ve açmak, bagajı açmak ve hatta bazen aracı uzaktan başlatmak için düğmeler içerir. Yeni araçların birçoğunda fiziksel bir anahtar yok. Sadece bir Motor Başlat düğmesi ile araç başlatmak için nahtarın aracın içinde olması yeterlidir.

Reklamlar

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

İmmobilizer neden devreye girer : Anahtarlık içinde bir transponder çipi vardır. Anahtarı kontağa koyduğunuzda veya anahtarlık aracın içinde (anahtarsız çalışma özelliği olan araçlar için) olduğunda, anahtarlık içindeki transponder çipi otomobilin immobilizer sistemine bir güvenlik kodu gönderir. Bu güvenlik kodu immobilizer sistemindeki kodla eşleşirse, aracın çalıştırılmasına izin verilir. Anahtar meşru değilse veya anahtarlık veya transponder yoksa, araç çalışmaya başlamaz. Bu güvenlik kodu, aracı her başlattığınızda rastgeledir ve anahtarınız araç için doğru belirteci oluşturabilecek tek kaynaktır.

  • İyi haber, bu elektronik immobilizasyon sistemi araba hırsızlığı önlemek için çok iyi bir yöntemdir.
  • Kötü haber, Anahtar veya Anahtar içindeki transponder çip zarar görür veya arızalanır ise çok pahalı olabilir yetkili servislerden yeni bir anahtar almanız gerekebilir

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Teknik Kaynak : – cartreatments

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir