Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir? Bu Şekilde Kullanılır Mı

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir sorusuna uygulamalı ve bazı testler yöntemi ile cevap vereceğiz. Ayrıca aracınızda silindir kapak contasının yanık olduğunu düşünüyor iseniz, bunun nasıl netleşeceğini ve en önemlisi aracın bu şekilde kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu yanıtlayacağız.

Reklamlar

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir

Bu sorunun cevabı, contanın yanıklık derecesine göre değişir. Ama asıl sorun, conta yanık araçlarda, soğutma suyu içerisinde bulunan ekstra basınç ile aracın diğer parçalarından da kaçak ve sızdırmalara sebebiyet vermesidir. Ayrıca araç bu şekilde arızalı iken, sistemde hava da sık görüldüğü için su seviye kontrolü yapıldığında görülen seviye de yanıltıcı olabilir.

Tüm bunları üst üste eklediğimizde, ortalama bir su eksitme miktarı verilemeyeceği açıktır. Fakat genelde her kullanımda azalan ve özellikle uzun kullanımlar sonunda araç soğuduğunda min çizgisinin altına düşen su seviyeleri, bariz conta yanması belirtileri arasındadır. Conta yakan araca nasıl anlaşılır konumuzda da ekstra belirtileri derledik. Göz atmak için Tıklayınız

Reklamlar

Conta Yakan Araba Kullanılır mı

Silindir kapak contası yandığında, araç soğutma suyuna yağ ve motor yağına da su karışır. Ayrıca yanma odasına ulaşan soğutma suyu nedeni ile ateşleme performansı düşer tekleme ve patırtılı çalışma sorunları ortaya çıkar. Tüm bunlara rağmen araç çalışmaya ve hareket etmeye devam edecektir. Conta Yakan Araba Kullanılır mı sorusundan kasıt aracın hareket edip çalışması ise evet, fakat; aracın normal olmayacağı, sürüş konforu, hararet sorunları gibi etkilerin olacağı unutulmamalıdır.

Ayrıca araç yağına su karışması, yağlama performansını düşürerek motor iç aşınmalarının artmasına neden olur. Bu durum komple motor hasarı ihtimalini doğurur ve kullanıma devam edilmesi durumunda maliyeti birkaç kat katlayarak komple motor rektefesine gereksinim duyulmasına neden olabilir. Bir diğer etkide, düşen soğutma performansı ve buna paralel olarak artan ısı sorunudur. Aracın soğutma sisteminde oluşan bu arıza, aşırı ısı yani hararet durumuna neden olabilir. Bu durumda da motor tam hasar alabilir ve komple rektefe gereksinimi doğabilir. Tüm bu ihtimaller göz önüne alınarak aracın üst kapak contası yanık ise, kullanıma devam edilmemesi ve en kısa sürede onarım için bir yetkili yada özel servise bırakılması tavsiye edilir. Bu konuda daha fazla detay öğrenmek ister iseniz ayrıntılı olarak açıkladığımız Conta yakan araca çalışır mı, gider mi? sayfasına, burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Conta Yanığının Kesin Tespiti İçin

Yazıdan ziyade örneklerle anlatımlarımızın olduğu görsel içerikler ile, silindir kapak contası arızası, test kiti, görsel kontrol gibi birçok yol yöntem araç üzerinde videolu şekilde anlatıldığı Youtube kanalımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Video ve kanal bağlantısı aşağıdadır. Ayrıca basit kontrol kontrol noktaları aşağıda listelenmiştir.

 • Yağ kapağında köpüklenme ve sarı balçıklanma varsa
 • Radyatör hortumlarında serleşme varsa
 • Nedeni Bulunamayan Su Eksiltme Sorunları Varsa
 • Conta test sonucu kaçak çıkıyorsa
 • Araçta geç çalışma mevcut ise
 • Araçta çalışırken patırtılı çalışma mevcut ise
 • Performans kaybı var ise
 • Motor suyuna yağ karışıyor ise
 • Motor yağına su karışıyor ise
 • Kalorifer ısıtmıyor Düzgün Çalışmıyor ise

Yukarıda belirtilerinden biri yada birkaçı aynı anda aracınızda görülüyor ise silindir kapak contası kontrolü öneririz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

7 thoughts on “Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir? Bu Şekilde Kullanılır Mı

 • 19 Mart 2023 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  Selamın aleyküm pejo 207 1. 4 vti 16 valyf aracım var aracın calışması normal ama yedek su deposundan sureli eksilme var geçen yag kapagı da köpük gördüm bir kaç ustaya gösterdim bu motor revize olmaz diyorlar yeni cıkma motor bulup takalım dediler sizce ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • 20 Mart 2023 tarihinde, saat 06:19
   Permalink

   1.4 VTİ’lar öyle genelde. yağ pompa tıkaması da yapar, ama komple rektefe değil sadece üst kapak kurtarır gibi o yüzden olabilir.

   Yanıtla
 • 25 Mart 2023 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  1994 honda civic ex radyatör su eksıltıyo cok fazla degil az az silindir kapak contası degısecek dıyo sizce

  Yanıtla
  • 25 Mart 2023 tarihinde, saat 18:37
   Permalink

   Çok az ise bir conta test kiti yapın yada yaptırın. hafif ise bir süre götürür ama birden fazla usta görüşü almak faydanıza olabilir

   Yanıtla
 • 2 Nisan 2023 tarihinde, saat 18:34
  Permalink

  iyi gunler 2012 model volvo v40 t3 benzinli aracim var bir suredir radyator suyu eksik uyarisi veriyor. kaputu kaldirdigimda min seviyesinde olan su kapagini actigim zaman tekrar max seviyesine yukseliyor. bir sure gittikten sonra yine uyari veriyor bazen uyari2-3 dk sonra kendiliginden geciyor bazen ben kapagi actigim zaman tekrar max seviyesine geldigi icin uyari geciyor. radyator suyu 1 sene motor yagi 4bin km once degisti her ikisi de temiz bir de iki adet sagda ve solda egzos var buhar cikiyor giderken not yurtdisindan yaziyorum simdiden tesekkurler.

  Yanıtla
  • 3 Nisan 2023 tarihinde, saat 09:40
   Permalink

   Merhabalar Orhan bey kontrolleri araç soğukken yapın sıcakken genleşme sizi yanıltabilir. Buhar kış aylarında normaldir oradan da bir şey demek zor. Türkiye’de conta test kitleri satılıyor, yurtdışında da var ise bu testlerden alıp uygulamanızı öneririm.

   Yanıtla
   • 11 Nisan 2023 tarihinde, saat 18:07
    Permalink

    Cevabiniz icin tesekkurler test kiti aldim hemen uyguladim malesef mavi renk yesile dondu pozitif cikti tamire verdim contada hafif sizdirma var su an silindir kapak teste gitti orasi saglamsa contayi degistirip devam edicez ilginize tesekkurler tekrar selametle .

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir