Hararet Yok Su Eksiltiyor? Arabam Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise

Arabam su eksiltiyor ama hararet yapmıyor şikayeti olanlar için şunu söyleyerek başlayalım. Yanlız değilsiniz. Birçok araç sahibinin aynı sorunu yaşadığınız söyleyelim. Araçlarda sanılanın aksine , Hararet Yok Su Eksiltiyor sorununun hararet harici onlarca nedeni vardır ama sonucu genelde hararetle biter. Bu cümle biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat aşağıdaki makalemizde tüm detayları öğrenebilir ve bu gibi bir sorun yaşıyor iseniz neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Reklamlar

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise

Araçta su eksiltme çok az miktarlarda ise motor ısısı nedeni ile eksilen su tabana ulaşmadan motor ısısı ile buharlaşacak bu nedenle araç altına akan bir su olmayacağı için araç sahipleri bu durumu fark etmeyeceklerdir. Bu tip arızalar soğutma sistemi içerisinde sıklıkla karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu ve buna benzer birçok neden ce çözümü aşağıda siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Hararet Yok Su Eksiltiyor İse

 • 1 – Basınç Nedeni ile Tahliye : Her araçta genleşme kabında tahliye çıkışı bulunur. Bunun nedeni motor suyu ısındığında genleşerek daha fazla bir hacme dönüşür. Bu durum motor içerisinde sıvı basıncının artmasına neden olur. Hiçbir bileşene zarar verilmemesi için mühendisler bu basıncın atımı için tahliye hortumu kullanır. Genelde antifriz eksikliği yada sadece su kullanılması gibi nedenlerden dolayı belli bir miktar sıvının sürekli tahliyeden atılması durumu oluşuyor olabilir. Hiçbir kaçak göremiyor iseniz ve sadece  Hararet yok su eksiltiyor ise öncelikle aracınızın antifrizini ölçtürmenizi tavsiye ederiz.
 • 2 – Hortum ve Radyatörden Kaçaklar : Metal aksam, pasa ve korozyona müsaittir. Plastik aksamlar ise genleşme nedeni ile esnekliğini kaybederek sertleşirler. Bu da çatlaklar oluşmasına neden olarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Bu kaçaklar basınç ile yanı su pompası çalışırken kaçaklar oluşacağı için genelde sürücüler tarafından fark edilmez. Fakat teknik bir bilgiye sahip biri izler ve kalıntılara bakarak sıvı görünmese de kaçak tespiti yapabilirler. Bu nedenle  Hararet yok su eksiltiyor ise kesinlikle bir tespit için yetkili yada özel servise müracaat etmenizi tavsiye ederiz.
 • 3 – Devirdaim Pompası Arızaları : En sık arızalanan soğutma sistemleri arasında olan bu parça arızası durumunda en ağır motor hasarlarına yol açabilecek potansiyeli bulunan ciddi bir parçadır. Motorun soğutma sisteminin kalbi gibidir. Söz konusu parça motor bloğu üzerine bir conta ve 8 adet vida ile sabitlenir. Bu conta zamanla yıpranarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Pompa konumu itibari ile sıvı kaçaklarının görünmesi en zor kısımlardan biridir. Detaylı incelemek için birçok parçanın sökülmesi gerekebilir. Fakat araçta açabileceği hasarlar göz önüne alındığında buna değecek bir arıza tespit işlemidir diyebiliriz.
 • 4 – Motor Bloğu Fiziksel Hasarları : Motordaki en dayanıklı dökme demir parça olsa da çatlamalar motor bloklarında da meydana gelebilmektedir. Motor bloğunun ilk katmanı altından soğutma suyu ikinci katmanı altında ise motor yağı geçen kanallar bulunur. Bir çatlak oldu ise ilk önce motor soğutma suyu eksilmesi belirtisinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 • 5 – Conta Problemleri : Araçta silindir kapak contası, motor yağı kanalları ile motor suyu kanallarını ayıran bir görevde bulunur. Söz konusu parçada oluşan arıza ve fiziksel hasarlar motor suyunun motor yağına karışarak eksilmesine neden olabilir. Bu da ciddi motor sorunlarına aşınmalara neden olabilecek bir arızadır.

Bu Durumlarda Ne Yapılmalıdır

Araçlarda sanılanın aksine , su eksiltme sorununun hararet harici onlarca nedeni vardır ama sonucu genelde hararetle biter. Bu cümle biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat aşağıdaki makalemizde tüm detayları öğrenebilir ve bu gibi bir sorun yaşıyor iseniz neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Reklamlar

Çözümü İçin Yapılacaklar

Bu konuda verilen tavsiyeler tek başına ayrı bir konu olduğu için bu konuyu Bu sayfada sizlere detaylı olarak açıkladık. Çözümü için pratik şekilde neler yapabileceğinizi anlattığımız araba neden su eksiltir sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

8 thoughts on “Hararet Yok Su Eksiltiyor? Arabam Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise

 • 14 Mayıs 2022 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Selamın Aleyküm Kolay gelsin ustam arabamı alalı yaklaşık 4 yıl oldu bu zamana kadar hiç su eksiltme problemi ile karşılaşmadım ancak 1 ay öncesine kadar yolda giderken motor ısısı 90 dan 0 dereceye indi araç uyarı verdi durdurdum motor kaputunu açtım su deposunda su az kalmış antivirisli su olmadığından normal Çeşme suyu koydum yaklaşık 1 litre sonra 1 ay böyle gezdim arada kontrol ediyordum su eksiltme olmuyordu 2 gün önce arabanın yanına gittiğimde motorun aldında yerde siyahlıklar gördüm öncesinde yağmı akıtmış dedim baktım su eksiltiğini farkettim bugün radyatörcüye gittim baktı nerden eksiltiğini göremedi ilaç varmış sanırım ondan koyalım dedi bende motor suyunuda değiştirelim öyle koyalım dedim değişim yaptı yarım saat aracı stop etme dedi gezdim o şekilde ilaç %90 etkili olur dedi aracı park ettiğimde tekrar kontrol ediyim dedim çok az su eksitme var gibi geldi tam emin değilim bu sorun neyden kaynaklanır bilgi verirseniz sevinirim ustam kolay gelsin

  Yanıtla
  • 16 Mayıs 2022 tarihinde, saat 18:28
   Permalink

   metal ve sıvı her zaman birbiri ile savaşır. sonunda sıvı galip gelir. illaki bir yerlerden kaçaklar olabilir ama anlattığınıza göre büyük bir kaçak değil gibi. tam tespit etmesi zor motor ısısıyla buharlaşır genelde tam kaçak nokta tespit edilmez. o yüzden hala devam ederse su eksiltme sorunu. araç stop halind iken genleşme kabından hava basarak kaçak tespiti öneririm Feridun bey

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Araç Neden Su Eksiltir? 5 Maddede Çözüm - Online Tamirci

 • 14 Aralık 2022 tarihinde, saat 04:33
  Permalink

  Ustam selamlar. Benim amerikan bir aracım var. Üst hortum sertleşiyor genleşme kabında fokurdamalar oluyordu. Bana aracın conta yaktığı söylenmişti. Aracı ünlü bir amerikan servisine soktum orada contada herhangi bir problem olmadığı, teklemelerin maf, rölanti sensörü ve vakum hortumundan kaynaklandığı, soğutma sisteminde tıkanıklık olduğu bu nedenle suyun devirdaim yapamamasından kaynaklı basınç olduğu söylendi. Tüm bu parçalar değişti, araç düzeldi fakat su kaçak kontrolü yapmalarına rağmen araç su eksiltiyor. Suyu koyup sürüyorum ve minimum seviyesine inip kalıyor daha aşağı inmiyor. Problem ne olabilir? Şimdiden çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • 17 Aralık 2022 tarihinde, saat 15:38
   Permalink

   min altına inmiyor ise sorun yok sayılır, fazlasını bir yerden tahliye ediyor olabilir. genelde bu gibi durumlarda min’e gelince ekleme yapmayıp takip edin. sürekli min çizgisindek alıp aşşağı düşmüyorsa çok az ekleyerek min-max arası sınırda bırakın. birde hava alındı mı sistemde komple iyice kontrol edilmesini öneririm

   Yanıtla
 • 13 Nisan 2023 tarihinde, saat 16:59
  Permalink

  Hararet sebebi genel olarak radyatör de kaçak olabilir. Yada kalarifer peteği patlaktır. Sağ yada sol petek. Su kaçırır. Paspasın altına bakınız ıslaklık var ise. Suyu ondan eksiltiyordur.
  Devir daim de tıkanma olabilir.

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2023 tarihinde, saat 20:19
  Permalink

  Selamlar usta kolay gelsin. Usta benim Araçta şöyle bir sorun var. 2-3 günde bir sürekli hem radyatöre hemde yedek su deposuna su takviyesi yapıyorum. Araç su eksiltmesine rağmen hiç hararet yapmadı. Yağı kontrol ettiğimde problem yok. Ayrıca kaloriferi açtığımda sol tarafı sıcak veriyor sağ tarafı soğuk – ılık üflüyor. Sizce sorun nedir teşekkürler

  Yanıtla
  • 8 Mayıs 2023 tarihinde, saat 06:03
   Permalink

   Öncelikle hava olma ihtimalini elemek lazım. su ekledikçe kaçak yok hararet yok ama yine de eksiltme varsa hava yüzünden olabilir. Diğer ihtimal ise conta tabi ki, eğer hava yoksa conta testi öneririm Aytaç Bey

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir